Ondřej Horecký

20. 3. 2024

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ujistil, že dlouho avizovaný zákaz provozu starých kotlů na pevná paliva se odehraje podle plánu a nebude se už znovu odkládat. Výrobci kotlů upozorňují, že domácnosti by si měly zajistit nový kotel a jeho instalaci co nejdříve, aby blížící se termín stihly.

„Termín je platný a posunovat se nebude. Vyzýváme proto všechny občany, aby se skutečně připravili na to, že zákaz provozu kotlů vejde v platnost, a zajistili si výměnu,“ uvedl dnes Hladík.

Zákaz používání starých kotlů začne platit od 1. září 2024 a týká se všech kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy a všech kotlů vyrobených před rokem 2003. Emisní třída je označena na štítku zdroje, který bývá většinou umístěn na zadní straně zařízení. Pokud kotel označení nemá, o jeho třídě rozhoduje revizní technik.

Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že v Česku je stále v provozu 150 tisíc těchto zastaralých zařízení, přičemž odhady Asociace podniků topenářské techniky se pohybují mezi 220–250 tisíci.

Zájemci mohou čerpat na výměnu kotlů dotace. „Pořád platí, že domácnosti s nízkými příjmy, které nemají dostatek peněz na výměnu starého kotle, si mohou zažádat o kotlíkovou dotaci. Ostatní majitelé nemovitostí s neekologickým vytápěním mohou k výměně starého kotle využít dotaci z programu Nová zelená úsporám,“ dodává ministr životního prostředí s tím, že „nedoporučuje podání žádosti o podporu odkládat“.

Čtěte také:

Výrobci kotlů varují, že by se nemuselo dostat na všechny a kapacity topenářů by se při výměnách na poslední chvíli mohly vyčerpat. „Takový počet kotlů se nemusí stihnout, pokud to domácnosti nechají na poslední chvíli. Topenářů by v takovém případě nemusel být dostatek. Bude platit jednoduché pravidlo: kdo dřív přijde, ten výměnu stihne,“ upozorňuje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta, který sdružuje české výrobce kotlů na dřevní paliva.

V posledních měsících se přitom prodává kotlů, ale i tepelných čerpadel výrazně méně než za covidu. Lidé neutrácejí a zbytné investice odkládají, říkají topenáři. Podle nich řada lidí zřejmě spoléhá na to, že se termín zákazu posune nebo nebude vymáhat. Jak ale uvádí Hladík, žádný další odklad už nebude a lidé by proto měli využít nabízené dotace.

„Platí, že o kotlíkové dotace je momentálně možné žádat do 31. 8. 2024. Ze strany úřadu bude možné zavřít oči a s přihlédnutím k podané žádosti o dotace vyřešit situaci bez udělení sankce „pouhým“ uložením nápravného opatření – tedy nevyhovující kotel do určitého data díky dotaci vyměnit,“ upřesnil ministr. Pokuta za provoz kotle 1. nebo 2. emisní třídy po 1. září 2024 může dosáhnout až 50 tisíc Kč a bude ji možné ukládat i opakovaně.

Starý kotel je v rámci finanční pomoci státu možné vyměnit za moderní kotel na biomasu (dřevo, brikety, pelety) nebo tepelné čerpadlo. Dřevem nebo dřevěnými palivy u nás vytápí už přes milion domácností, říká Stupavský.

„Palivové dřevo je nejlevnějším palivem prakticky od začátku kůrovcové kalamity. Dlouhodobě jsou velmi stabilní i nízké ceny dřevěných pelet. Pelety zažily jen krátký cenový výkyv kvůli válce na Ukrajině a energetické krizi. Ceny se však rychle vrátily pod 8 Kč/kg a budou ještě klesat,“ míní šéf peletářů.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.