John Stossel

4. 4. 2024

Komentář

„Budujeme budoucnost čisté energie,“ řekl prezident Joe Biden.

(V Evropské unii se razí stejný narativ. Německo zavřelo 15 uhelných elektráren. Jak tento experiment vypadá v USA, kde ho zavedli o poznání dříve? pozn. red.)

Kdo je to ale „my“?

Dobře, my za to platíme.

Většinu výstavby ale provádí on a jeho „zelení“ kumpáni.

V poslední době se více vašich peněz vkládá do „obnovitelných zdrojů energie“. Slibují, že nám poskytnou „bezuhlíkovou energii“ ze slunce a větru.

Politolog Roger Pielke Jr. poznamenal: „Lidé zcela intuitivně chápou, že solární energie má velkou sílu. Cítíme vítr. Myšlenka, že můžete získat něco za nic, lidem připadá nesmírně přitažlivá.“

Zejména v Kalifornii, kde politici nyní požadují, aby všechny nové domy byly vybaveny solárními panely, aby všechna nová auta prodaná v roce 2035 měla nulové emise a aby veškerá elektřina ve státě do roku 2045 pocházela z bezuhlíkových zdrojů.

Dosahují výsledků, ale ne moc dobrých: náklady na elektřinu v Kalifornii vzrostly třikrát rychleji než ve zbytku Ameriky.

Obyvatelé státu Washington platí přibližně 11 centů za kilowatthodinu. V Oregonu 13 centů. V Kalifornii nyní téměř 30 centů.

Dostávají za to alespoň spolehlivou energii? Ne, kdepak.

Velkým problémem větrné a solární energie je samozřejmě to, že nefungují, když nefouká vítr nebo nesvítí slunce. A to se někdy stává, právě když lidé nejvíce touží po teple nebo klimatizaci.

Častější využívání „obnovitelných zdrojů“ je důvodem častějších výpadků elektřiny v Kalifornii. Společnost Bloom Energy uvedla, že v roce 2019 jich bylo více než 25 000 – o tisíce více než v předchozím roce.

„Nedokázali jsme předvídat a plánovat,“ řekl kalifornský guvernér Gavin Newsom.

Správně.

Místo toho přijali nevědecké zelené fantazie.

Požadavek, aby všechny nové domy byly vybaveny solárními panely, je jedním z hlavních důvodů, proč je v Kalifornii nejdražší bydlení v Americe. Průměrný dům stojí téměř 800 000 dolarů.

Pokud si to můžete dovolit, dostanete státní peníze na výrobu solární energie. Tu však dostávají hlavně bohatí. Chudší lidé si domy spíše pronajímají.

Kromě toho je dotace neefektivní.

„Protože jejich solární panely vyrábějí energii během dne, kdy svítí slunce,“ vysvětluje elektroinženýr Lee Cordner, „jsou schopni prodávat přebytečnou energii … do sítě přesně v době, kdy ji síť nepotřebuje. Síť je pak zaplavena solární energií a nemůže ji celou využít. Přesto za tuto energii dostávají velmi vysokou cenu.“

Příjemné pro majitele domů.

Daňoví poplatníci platí bohatým lidem vysoce dotovaný solární systém.

Panely jsem si na dům dal částečně kvůli daňové úlevě.

Ale nedělám si iluze, když si myslím, že solární energie měřitelně sníží klimatické změny nebo že větrná energie je obzvláště ekologická.

„Jen na výrobu jedné turbíny musíme vytěžit 900 tun oceli, 2 500 tun betonu a 45 tun neobnovitelného plastu,“ vysvětlil ekolog Merlin Tuttle. „Pak to musíme přepravit a spálit palivo, všechno to převézt přes celý svět. Žádná z těchto věcí, které jsou součástí turbíny, není obnovitelná.“

A opotřebovávají se. Turbíny se nyní odstavují kvůli údržbě za pouhých 10 let. Údržba stojí téměř tolik co nová turbína, ale „zeleným“ společnostem se to vyplatí kvůli státním dotacím.

Prezident Biden oznámil dotaci ve výši 11 miliard dolarů na „zavedení čisté energie do venkovských komunit“. To většinou podpořilo lidi, aby umisťovali větrné a solární elektrárny na nevhodná místa.

Solární energie má smysl na jihu Ameriky a na dalších slunných místech. Nadprůměrný počet solárních dotací však dostává Minnesota.

V dokumentu se jeden z obyvatel Minnesoty smál a řekl: „Stát se mi chystá dát spoustu dotací, abych … postavil solární elektrárnu v malebné, slunné Minnesotě.“

Až budou solární a větrná energie účinnější, budou levnější a lidé si je osvojí sami.

Politici by měli přestat s destruktivním vměšováním.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.