John Stossel

4. 4. 2024

Komentář

„Budujeme budoucnost čisté energie,“ řekl prezident Joe Biden.

(V Evropské unii se razí stejný narativ. Německo zavřelo 15 uhelných elektráren. Jak tento experiment vypadá v USA, kde ho zavedli o poznání dříve? pozn. red.)

Kdo je to ale „my“?

Dobře, my za to platíme.

Většinu výstavby ale provádí on a jeho „zelení“ kumpáni.

V poslední době se více vašich peněz vkládá do „obnovitelných zdrojů energie“. Slibují, že nám poskytnou „bezuhlíkovou energii“ ze slunce a větru.

Politolog Roger Pielke Jr. poznamenal: „Lidé zcela intuitivně chápou, že solární energie má velkou sílu. Cítíme vítr. Myšlenka, že můžete získat něco za nic, lidem připadá nesmírně přitažlivá.“

Zejména v Kalifornii, kde politici nyní požadují, aby všechny nové domy byly vybaveny solárními panely, aby všechna nová auta prodaná v roce 2035 měla nulové emise a aby veškerá elektřina ve státě do roku 2045 pocházela z bezuhlíkových zdrojů.

Dosahují výsledků, ale ne moc dobrých: náklady na elektřinu v Kalifornii vzrostly třikrát rychleji než ve zbytku Ameriky.

Obyvatelé státu Washington platí přibližně 11 centů za kilowatthodinu. V Oregonu 13 centů. V Kalifornii nyní téměř 30 centů.

Dostávají za to alespoň spolehlivou energii? Ne, kdepak.

Velkým problémem větrné a solární energie je samozřejmě to, že nefungují, když nefouká vítr nebo nesvítí slunce. A to se někdy stává, právě když lidé nejvíce touží po teple nebo klimatizaci.

Častější využívání „obnovitelných zdrojů“ je důvodem častějších výpadků elektřiny v Kalifornii. Společnost Bloom Energy uvedla, že v roce 2019 jich bylo více než 25 000 – o tisíce více než v předchozím roce.

„Nedokázali jsme předvídat a plánovat,“ řekl kalifornský guvernér Gavin Newsom.

Správně.

Místo toho přijali nevědecké zelené fantazie.

Požadavek, aby všechny nové domy byly vybaveny solárními panely, je jedním z hlavních důvodů, proč je v Kalifornii nejdražší bydlení v Americe. Průměrný dům stojí téměř 800 000 dolarů.

Pokud si to můžete dovolit, dostanete státní peníze na výrobu solární energie. Tu však dostávají hlavně bohatí. Chudší lidé si domy spíše pronajímají.

Kromě toho je dotace neefektivní.

„Protože jejich solární panely vyrábějí energii během dne, kdy svítí slunce,“ vysvětluje elektroinženýr Lee Cordner, „jsou schopni prodávat přebytečnou energii … do sítě přesně v době, kdy ji síť nepotřebuje. Síť je pak zaplavena solární energií a nemůže ji celou využít. Přesto za tuto energii dostávají velmi vysokou cenu.“

Příjemné pro majitele domů.

Daňoví poplatníci platí bohatým lidem vysoce dotovaný solární systém.

Panely jsem si na dům dal částečně kvůli daňové úlevě.

Ale nedělám si iluze, když si myslím, že solární energie měřitelně sníží klimatické změny nebo že větrná energie je obzvláště ekologická.

„Jen na výrobu jedné turbíny musíme vytěžit 900 tun oceli, 2 500 tun betonu a 45 tun neobnovitelného plastu,“ vysvětlil ekolog Merlin Tuttle. „Pak to musíme přepravit a spálit palivo, všechno to převézt přes celý svět. Žádná z těchto věcí, které jsou součástí turbíny, není obnovitelná.“

A opotřebovávají se. Turbíny se nyní odstavují kvůli údržbě za pouhých 10 let. Údržba stojí téměř tolik co nová turbína, ale „zeleným“ společnostem se to vyplatí kvůli státním dotacím.

Prezident Biden oznámil dotaci ve výši 11 miliard dolarů na „zavedení čisté energie do venkovských komunit“. To většinou podpořilo lidi, aby umisťovali větrné a solární elektrárny na nevhodná místa.

Solární energie má smysl na jihu Ameriky a na dalších slunných místech. Nadprůměrný počet solárních dotací však dostává Minnesota.

V dokumentu se jeden z obyvatel Minnesoty smál a řekl: „Stát se mi chystá dát spoustu dotací, abych … postavil solární elektrárnu v malebné, slunné Minnesotě.“

Až budou solární a větrná energie účinnější, budou levnější a lidé si je osvojí sami.

Politici by měli přestat s destruktivním vměšováním.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.