ČTK Redakce Epoch Times

a 8. 4. 2024

Za týden přibylo 1100 nových případů černého kašle, jde letos o druhý nejvyšší týdenní nárůst. Celkem lékaři od začátku roku evidují 6397 nakažených. Informoval o tom dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ). Podle údajů ze zdravotnických ročenek bylo více případů na českém území jen v roce 1959, tedy rok po zahájení povinného očkování. Vakcíny pro dospělé jsou v současné době přednostně dostupné pro těhotné, pro ostatní je lékaři objednat nemohou. Další by měly dorazit podle ministerstva zdravotnictví (MZd) ve druhé polovině dubna.

„Při interpretaci je třeba vzít v úvahu, že data z tohoto týdne mohou být ovlivněna pondělním velikonočním svátkem, kdy neprobíhala školní výuka a byly zavřené ordinace praktických lékařů,“ uvedl ve zprávě SZÚ. Podobně hodnotil také 1044 případů z minulého týdne.

Nejvíce nemocných je ve skupině 15 až 19 let, tvoří podle SZÚ necelou třetinu případů. Medián věku nakažených je 25 let. Onemocnělo také 101 dětí do jednoho roku věku, které nákaza ohrožuje více než jiné skupiny, protože ještě nemusí mít dokončené třídávkové povinné očkování. Ochrana proti černému kašli je součástí takzvané hexavakcíny aplikované přibližně v devíti týdnech, čtyřech měsících a roce.

SZÚ eviduje zatím tři úmrtí lidí, u kterých se prokázala mimo jiných zdravotních potíží i nákaza černým kašlem. Poslední bylo na konci března měsíc staré dítě, které mělo oboustranný zápal plic a vedle černého kašle čtyři další infekce. Žádné další úmrtí v minulém týdnu do statistik nepřibylo.

Hospitalizaci potřebovalo asi 2,5 procenta nakažených, tedy 160 lidí, z nich 53 bylo dětí do jednoho roku, 18 mladých ve skupině s nejvyšší nemocností a 23 starších 75 let.

Téměř šestina nakažených v celé ČR je z Jihočeského kraje (1059 případů), dále je nejvíce nakažených ve Středočeském kraji (937), na Vysočině (723) a v Praze (666). Naopak nejméně v Olomouckém (122) a Karlovarském kraji (52). U osmnácti nemocných lékaři prokázali import ze zahraničí, 14 nemocných jsou uprchlíci z Ukrajiny.

Vakcíny pro přeočkování dospělých si mohou lékaři v současné době objednat jen pro těhotné, pro ostatní by měly být podle dřívějších informací dostupné ve druhé polovině dubna. Dospělým je zdravotní pojišťovny nehradí, stojí od 700 do 1500 korun, lidé si je ale mohou zpětně nechat od pojišťovny nechat částečně proplatit. Do konce dubna se má podle MZd sejít komise, která úhradu jednoho přeočkování v dospělosti projedná.

Počty případů černého kašle v roce 2024 po týdnech:

zdroj: SZÚ

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...