Juraj Skovajsa

17. 4. 2024

Za rok, respektive 13. 4. 2025, otevřou opět po pěti letech státy napříč zeměkoulí své pavilony, ve kterých se budou jeden vedle druhého prezentovat na jednom místě v rámci světové výstavy Expo. Tentokrát tomu bude v japonské Ósace, kde se mimochodem Expo konalo i v roce 1970.

Na tiskové konferenci dnes „česká účast“ představila pomocí virtuální reality budoucí český pavilon, ukázala maskota a také uzavřela smlouvu na výstavbu pavilonu s japonskou stavební firmou Daisue.

V rámci kruhového půdorysu bude se spirálovitě stoupající vnější prosklenou chodbou, zdobenou světlým dřevem, kontrastovat vnitřní, tmavý sál určený pro koncerty a byznysové akce. Z terasy na střeše lze nahlédnout shora do sálu. V přízemí bude restaurace s neodmyslitelným českým pivem a kuchyní, které budou lákadlem pro nejednoho kolemjdoucího.

Dle organizátorů bude mít český pavilon výjimečné umístění. Na uměle vybudovaném ostrově Yumeshima, na kterém Expo 2025 brzy vyroste, bude naše expozice hned vedle japonského zrcadlového pavilonu navrženého tamním vyhlášeným umělcem a u vody.

A jelikož česká účast odhaduje, že kolem 85 % z celkových více než 30 milionů návštěvníků budou tvořit samotní Japonci, budou to mít od svého umělce k českému pavilonu doslova na skok.

Dalším lákadlem Čechů má být maskot René a jeho příběh, který představili Aleš Kysela a dcera zesnulého uměleckého skláře Reného Roubíčka, jehož dílo z konce padesátých let bude oním maskotem. Při pohledu zpět do sedmdesátého roku minulého století byla v českém pavilonu vystavena také Roubíčkova plastika „Mrak-Voda, zdroj života“.

Skleněný originál Reného dal vzniknout i plyšákům, které se vyrábějí v Česku a na které česká účast sází, že Japonce zaujme. Ti si totiž v maskotech libují, a byť původně japonský maskot výstavy Expo 2025 nazvaný Myaku-Myaku údajně vzbudil nejdříve kontroverze, jeho plyšová verze byla při uvedení na trh bleskurychle vyprodána. Plyšová verze „našeho“ Reného si „vypůjčila“ od japonského protějšku jeho kukadla.

Zleva doprava: Japonský maskot Myaku-Myaku, český maskot – originální skleněná plastika Reného, a jeho plyšová verze. (©Kancelář generálního komisaře, Česká centra)

Na financování české účasti na Expu se bude podílet stát zhruba 290 miliony Kč. Další zdroje přijdou ze soukromé sféry, která má na výstavě byznysové příležitosti, a také z merchového prodeje maskota.

Během půlročního trvání Expa se počítá s 26 takovými akcemi, které budou zaměřené např. na nanotechnologie, biotechnologie, inovace v průmyslu, kybernetické bezpečnosti a AI atd.

Samozřejmostí je i doprovodný kulturní program.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.