ČTK

23. 4. 2024

Novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude Tomáš Boráň, který od roku 2017 vede sekci registrací tohoto lékového ústavu. Do funkce nastoupí 1. května, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob. Loni se ministerstvo šéfa SÚKL pokusilo vybrat dvakrát. V prvním tendru vítěze nevybralo a vítězka druhého, Kateřina Podrazilová, musela skončit po třech měsících.

„Na základě výsledků výběrového řízení jsem vybral pana doktora Tomáše Boráně. Je zkušeným odborníkem a prostředí Státního ústavu pro kontrolu léčiv dobře zná. S lékovou agendou má bohaté zkušenosti i jako člen mnoha pracovních skupin a výborů,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Boráň působí od roku 2024 v ministerské pracovní skupině pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

Jeho úkolem bude podle MZd zajistit bezproblémové fungování lékového ústavu a jeho aktivní přístup při řešení dostupnosti léčiv, hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu.

Od roku 2018 vedla SÚKL Irena Storová, které končilo pětileté funkční období, výběrového řízení loni na jaře se proto také účastnila. Její nástupkyně Podrazilová nastoupila jako vítězka opakovaného výběrového řízení loni v září, podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) ale nesplnila jeho představy o vedení úřadu. Podrazilová s kritikou nesouhlasila, ČTK po svém odvolání sdělila, že postupovala podle strategie, se kterou zvítězila ve výběrovém řízení.

Tou bylo podle ní především otevření komunikace a zlepšení hospodaření ústavu. Po nástupu uvedla, že prioritou bude dostupnost léků, která byla u některých medikamentů v posledním roce problematická, a komunikace s odbornou a pacientskou veřejností. „Měla za úkol zajistit efektivní fungování ústavu, jeho personální stabilizaci a zaměřit se také na maximální aktivitu v otázce kvality, bezpečnosti a dostupnosti léčiv. To však nebylo z její strany naplněno,“ uvedl loni v prosinci v tiskové zprávě k odvolání Podrazilové ministr.

Spory byly také kolem auditu dosavadního fungování SÚKL, který Podrazilová zadala. „Výsledky ukázaly nedostatky v kontrolovaných oblastech, což (…) vyžadovalo neodkladná nápravná opatření. Po oznámení o obdržení výsledků tohoto auditu jsem byla do dvou dnů odvolána,“ uvedla v prosinci 2023. Audit poukazuje například na možná pochybení při zadávání veřejných zakázek, drahé pronájmy kanceláří nebo riziko střetu zájmů některých zaměstnanců.

Řízením SÚKL ministr po odchodu její nástupkyně Podrazilové pověřil Jakuba Velíka, který v lékovém ústavu pracoval jako vedoucí oddělení koordinace odborných činností a také se výběrového řízení účastnil. Dalším uchazečem současného výběrového řízení byl vedoucí oddělení zdravotnických prostředků MZd Jan Wolf.

Lékový ústav má na starosti mimo jiné povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění nebo povolování jejich klinických studií. Řeší také kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků a vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.