Reinhard Werner

26. 4. 2024

Špionážní aféra kolem vedoucího kandidátky AfD do EU Maximiliana Kraha ho přiměla k tomu, aby si „alespoň dočasně“ od volební kampaně odpočinul. Chtěl prý zajistit, aby se „nemluvilo o Číně, ale o Evropě“. Vedení strany se od něj v tichosti distancuje.

Hlavní kandidát AfD do evropských voleb Maximilian Krah ve středu 24. dubna oznámil, že se „přinejmenším dočasně“ stahuje z volební kampaně. Neúčastní se tak zahajovací akce, která se uskuteční o víkendu v Donaueschingenu. Podle zprávy deníku Tagesschau se na tom dohodl na krizové schůzce s mluvčími strany Alicí Weidelovou a Tino Chrupallem.

Jian G., který od roku 2019 pracoval pro Kraha jako akreditovaný parlamentní asistent, byl v úterý zatčen v Drážďanech. Je obviněn ze špionáže pro čínské ministerstvo státní bezpečnosti (MSS). Poslanec oznámil, že zaměstnance během dneška propustí. Kromě toho jeho kancelář „zrekonstruuje vše, co bylo v daném období jím revidováno“.

Podezření vůči Jianu G. v čínské komunitě

Jian G. je nyní ve vazbě. Generální prokurátor ho viní z toho, že „opakovaně předával informace o jednáních a rozhodnutích v Evropském parlamentu“ tajné službě Komunistické strany Číny (KS Číny). Údajně také získával informace o členech čínské opozice a předával je MSS.

Před svou poslaneckou činností pracoval jako „podnikatel v oblasti dovozu a vývozu“ – zkušenost ukázala, že jde o oblíbený termín, kterým se maskují potenciálně citlivé mise. V čínské komunitě vůči němu panovalo všeobecné podezření. Mnohým se zdálo nápadné, že usiloval o napojení na čínské opoziční skupiny.

Na druhou stranu však vykonával viditelnou lobbistickou činnost u zahraničních vlád, kde prosazoval postoje a zájmy režimu. Jeho znalosti němčiny a angličtiny byly údajně špatné. Před deseti lety se prý sám nabídl jako informátor domácí zpravodajské služby. Ta také pochybovala o jeho loajalitě a měla podezření na možného dvojitého agenta.

Žádné podezření vůči Krahovi – vedení AfD ho chce stále skrývat

Proti samotnému Krahovi žádné podezření neexistuje. Ten také ve středu prohlásil, že zůstane lídrem kandidátky AfD pro eurovolby. Krizová schůzka by však ponechala jen malý prostor pro jinou možnost. Seznam AfD byl odevzdán, volební lístky se tisknou a v tuto chvíli už není žádná možnost změny – s výjimkou případů, jako je úmrtí kandidáta nebo odsouzení za trestný čin, které vede ke ztrátě práva kandidovat.

Vedení strany vysvětlilo, že se Krah „sám rozhodl“ nezúčastnit se zahájení volební kampaně. Nechtěl „zatěžovat volební kampaň ani pověst strany“. Sám Krah vysvětlil, že věc by měla „jít tam, kam patří – k soudním orgánům“. Volební kampaň byla „bohužel strašně zastíněna“ obviněními. Nyní se „bavíme o Číně, nikoliv o Evropě“.

Jako projev distance ze strany vedení strany lze jednoznačně interpretovat to, že nedošlo ke společnému prohlášení Weidelové a Chrupalla s Krahem. AfD zatím oficiálně nepředstavila své plakáty pro evropské volby. Pokud by se Krah objevil na jednotlivých motivech, mohla by strana od jejich vylepení upustit.

Za článkem z minulého roku je podezření na rasistické motivy

Již v dubnu loňského roku vyšel v novinách The European Conservative článek, v němž byla problematizována práce Jiana G. pro Kraha. Již tehdy se spekulovalo o jeho blízkosti k režimu KS Číny. Krah se svého zaměstnance zastal a hovořil o „honu na čarodějnice“ motivovaném „zjevným rasismem“.

Garantem a hybnou silou časopisu byl zřejmě jeho parlamentní kolega Nicolaus Fest. Bývalý novinář časopisu Springer, který na sebe několikrát upoutal pozornost svými výroky, které kritici označovali za protimuslimský rasismus, se již dříve dvakrát pokusil o Krahovo vyloučení z parlamentní skupiny ID. Kromě Krahovy kandidatury do vedení EU, která se v té době již projednávala, chtěl také zabránit jeho zvolení do spolkového vedení AfD.

Fest a někteří další představitelé tzv. buržoazní AfD se pohoršovali nad Krahovou pragmatickou politikou v otázkách, jako jsou vztahy s Ruskem a islám. Na spolkové stranické konferenci v Řezně v roce 2022 byl však v souboji s Alicí Weidelovou o post spolkové mluvčí jasně poražen. Krah byl naopak třemi čtvrtinami hlasů delegátů zvolen jako předseda.

Krah neměl v AfD žádnou moc – a udělal si mocné nepřátele

Bývalý zástupce studentů RCDS a tiskový mluvčí okresního sdružení CDU v Drážďanech má za sebou pro AfD poněkud netypickou kariéru. Z CDU odešel v roce 2016 a brzy se ujal funkcí v saském zemském sdružení. Krah, který pochází z tradicionalistického katolického prostředí, neměl v AfD žádný vliv.

To byl pravděpodobně jeden z důvodů, proč se snažil spojit síly s nacionalistickým „křídlem“. Těžil také ze své výřečnosti a rozsáhlých mezinárodních kontaktů. Některé z nich měl Krah v USA – v neposlední řadě díky studiu MBA, jehož část absolvoval v New Yorku.

Se svými proruskými postoji nebyl outsiderem ani v AfD, zejména ne ve své domovské organizaci. Svým pragmatickým postojem vůči Turecku a Spojeným arabským emirátům v Perském zálivu a ještě více svým odstupem od islamofobních sil si však nadělal mocné nepřátele.

Přitakávání KS Číny z nedostatku víry v budoucnost USA

Bylo však zarážející, že silně věřící Krah zaujal omluvný postoj vůči režimu KS Číny právě v Pekingu. Podle jeho hodnocení je nyní Komunistická strana Číny více konfuciánská než marxistická. Předpokládá také, že Čína do roku 2050 politicky, ekonomicky a vojensky dožene USA.

I s prezidentem Donaldem Trumpem – to je Krahovo geopolitické krédo – jsou instituce v USA ovládány levicově-liberálními a neokonzervativními silami deep state. Vzhledem k výsledné nepředvídatelnosti ve Washingtonu musí Německo a Evropa provádět „politiku houpačky“. V opačném případě se stanou na USA stejně závislými, jako tomu bylo v době studené války.

Pokud by se podezření vůči Jianu G. potvrdila, KS Číny by se Krahovi za jeho konstruktivní postoj vůči ní odvděčila ukončením jeho politické kariéry – alespoň dočasně. AfD již nemůže změnit svou kandidátní listinu pro evropské volby a Krah se 9. června vrátí do Evropského parlamentu. Dá se však předpokládat, že vedení strany vyzve europoslance, aby Krahovi již žádné významné funkce nepřidělovali. Bude to také snaha nepoškodit „pověst strany“ před volbami do Bundestagu.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.