Patrick Langendorf

9. 2. 2024

Správní soud v Kolíně nad Rýnem v Německu potvrdil klasifikaci mládežnické organizace AfD Mladá alternativa (JA, Junge Alternative) jako extremistické organizace poté, co podala žalobu proti rozhodnutí Spolkového úřadu na ochranu ústavy. Dlouhodobý spor mezi stranou a spolkovým úřadem bude nyní pokračovat u Vyššího správního soudu v Münsteru.

Správní soud v Kolíně nad Rýnem v pondělí 5. února potvrdil klasifikaci mládežnické organizace AfD Mladá alternativa (JA) jako extremistické organizace. Vedení strany AfD a její mládežnická organizace již dříve podaly proti klasifikaci Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy žalobu a požádaly o předběžnou právní ochranu.

Spor strany se spolkovým úřadem trvá od roku 2019. Tehdy Spolkový úřad na ochranu ústavy zařadil Mladou alternativu do kategorie podezření z pravicového extremismu. Odvolání proti této kategorizaci zamítl správní soud v Kolíně nad Rýnem v březnu 2022. V dubnu pak Spolkový úřad na ochranu ústavy oznámil, že sledováním podezřelých případů bylo zjištěno, že náznaky snah proti svobodnému demokratickému základnímu řádu se staly jistými. Mládežnická organizace AfD je nyní klasifikována a považována za potvrzenou pravicovou extremistickou organizaci.

V praxi to znamená, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy je oprávněn v této fázi využít zpravodajské služby, jak již činí v případech podezření. Úřad může například verbovat takzvané V-lidi, tedy informátory ze stranického prostředí. Může také sledovat jednotlivé osoby nebo, pokud jsou tyto požadavky splněny, monitorovat telekomunikace.

Jistota protiústavních snah zesílila

AfD a mládežnická organizace podaly v červnu loňského roku proti této klasifikaci odvolání a zároveň požádaly o předběžnou právní ochranu. Tu však soud minulé pondělí svým rozhodnutím zamítl.

Důvodem pro toto rozhodnutí je skutečnost, že důkazy o protiústavních snahách se staly jistějšími. Mladá alternativa nadále prosazuje „koncepci etnického původu“. Zachování německého národa a rasově motivované vyloučení „etnických cizinců“ je ústředním politickým konceptem. To představuje přestupek proti lidské důstojnosti, neboť se všemi lidmi musí být zacházeno stejně. Ústava navíc nezná pojetí národa založené výhradně na etnických kategoriích, pokračoval správní soud.

Kromě toho se JA angažuje v „pokračující masivní proticizinecké a zejména protiislámské a protimuslimské agitaci“. Žadatelé o azyl a migranti jsou obecně podezíráni a bagatelizováni. Imigranti jsou označováni za parazity a zločince.

Vazby na IB, která je rovněž řazena k pravicově extremistickým skupinám

Mládežnická organizace působí proti principu demokracie na spolkové, zemské i okresní úrovni. Spolkovou republiku Německo by přirovnala k diktátorským režimům, zejména k nacistickému režimu a diktatuře NDR. Soud rovněž poukázal na silné vazby na Identitární hnutí (IB, Identitären Bewegung).

AfD nebo JA mohou proti rozhodnutí správního soudu podat odvolání k Vrchnímu správnímu soudu v Münsteru.

V současné době probíhají u Nejvyššího správního soudu tři odvolací řízení týkající se AfD a její mládežnické organizace. Řízení se týkají kategorizace AfD jako podezřelého případu, kategorizace tzv. křídla jako podezřelého případu a jako „potvrzené extremistické organizace“ a kategorizace Mladá alternativa jako podezřelého případu, pravděpodobně také jako „potvrzené pravicové extremistické organizace“. Ústní jednání jsou naplánována na 12. března a případně 13. března. Pokud to bude možné po skončení průběhu ústního jednání, soud oznámil, že na konci závěrečného jednání senát vyhlásí rozhodnutí.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.