Ondřej Horecký

10. 5. 2024

Šéfové zemědělských nevládních organizací, kteří zastupují téměř všechny zemědělce v Česku se dnes shodli, že půjdou opět protestovat do Prahy.

Předáci farmářských sdružení v čele s Agrární komorou vyhodnotili pomoc vlády českému zemědělství jako nedostatečnou a schválili proto, že přistoupí k demonstraci. Prezidium Agrární komory doporučilo uskutečnění stávky již 2. května.

„Chování ministra Výborného dává jasný signál, že pro nás neudělá ani to, co by ho nestálo žádné peníze. Je to jedna velká bída a nezbývá nám nic jiného než se řídit usnesením sněmu Agrární komory ČR, které nám říká, že máme ve druhé polovině května uspořádat protestní akci,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

„Pokud budeme čekat, že se situace sama od sebe zlepší, nedočkáme se. Vláda dělá mnoho věcí, kterými nám ubližuje, ale nic, čím by nám pomohla. Nemá to nic společného s odpovědným vládnutím, které se zřejmě řídí snahou o získání volebních preferencí i za cenu škod v našem resortu,” pokračoval šéf agrárníků.

Podle farmářů půjde o masivní protest, který proběhne 22. května v Praze. Půjde o protestní jízdy zemědělské techniky hlavním městem a akce před sídly některých vládních úřadů. Současně organizátoři zvažují uspořádání happeningu pro veřejnost na Letné, kde zemědělci předvedou ukázky své produkce a budou připraveni své kroky vysvětlit a obhájit.

„Vláda se staví přezíravě k problémům zemědělců a neřeší je,“ řekl k rozhodnutí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Protesty nejsou podle něj cílem, nicméně nevidí ze strany ministra Výborného vůli k pomoci.

Ministr zemědělství Marek Výborný na svém X profilu uvedl, že postupu zemědělců nerozumí, ale že je přesto „stále připraven sednout si k jednacímu stolu“.

„Aktuálně vyplaceno téměř 25 mld. za 29 pro letošní rok, přislíbené 2 mld. navíc, ubíráme byrokracii, kde se dá, naposledy jsem debatoval na sněmu AK 4 hodiny a 23. 4. dvě hodiny s vedením atd. Tzn. že nejednáme? Tohle myslí p. Doležal vážně?“ napsal mimo jiné dnes na svém profilu.

Po pár hodinách dodal: „Již na konci dubna (!) jsem dojednal schůzku nevládních organizací se mnou a ministrem financí na 22.5. ve 12:00. Odpověď AK přišla dnes…“

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...