Susan C. Olmstead

16. 5. 2024

V 70. letech minulého století byl označován za zdravou potravinu, má vysoký obsah vlákniny a minerálů a nízký obsah tuku.

Vzpomínáte si na karob? Pravděpodobně ano, jste-li v určitém věku. Pokud jste žili v 70. a 80. letech minulého století, byli jste svědky rozmachu karobu, který debutoval jako zdravá alternativa čokolády a objevoval se v obchodech se zdravou výživou a v kuchařských receptech pro vegetariány.

O karobu se mluvilo jako o zdravější variantě čokolády. Nikdy se ale úplně neujal – možná proto, že se nikdo nenechal oklamat. Zemitý a zrnitý karob se nijak zvlášť nepodobá chuti čokolády a jako náhražka čokolády nakonec vyšel z módy. Nyní se však znovu objevuje jako „funkční potravina“, která se používá jako přísada například do kávových alternativ a směsí na brownies, ale také ve formě prášku přidávaných do různých receptů.

Co přesně je karob? Je pro vás skutečně prospěšný? Vyplatí se ho zařadit do jídelníčku?

Co je karob?

Podle přehledu v časopise Reviews on Recent Clinical Trials lze karob – „opomíjenou luštěninu Středomoří“ – díky vysokému obsahu vlákniny a minerálních látek a nízkému obsahu tuku zařadit mezi funkční potraviny.

Stálezelený strom rohovník obecný plodí lusky, které se skládají z 10 až 20 % ze semen. Lusky obsahují „cukry, bílkoviny, hrubou vlákninu, minerální látky, vitaminy, polyfenoly a lipidy“, píší autoři recenze, kteří působí na Čínské akademii zemědělských věd v Pekingu.

Lusky jsou také známé jako „kobylky“. Věří se, že kobylky, které podle Bible jedl svatý Jan Křtitel, byly ve skutečnosti lusky rohovníku. Proto se jim někdy říká „svatojánský chléb“.

Podle pověstí o luštěninách je termín „karát“, jednotka hmotnosti drahých kamenů, odvozen od slova „karob“, a to díky starověkému zvyku. Podle zesnulého Rona Bracewella, profesora elektrotechniky na Stanfordově univerzitě, jehož láska k botanice ho přivedla k napsání knihy o stromech, které se nacházejí v areálu Stanfordu a jeho okolí, včetně stromu rohovníku obecného, sloužila stejně velká semena rohovníku jako standardní váha karátů. Dnes je karát stále měřen podle hmotnosti semínka rohovníku – 200 miligramů.

Je pro vás karob vhodný?

Sophie Schoenová, registrovaná licencovaná dietoložka ze společnosti Cleveland Nutrition z Clevelandu v Ohiu, řekla deníku The Epoch Times, že lusky rohovníku jsou „nutriční jedničkou“. Podle ní obsahují vitaminy a minerály, které se v rostlinných potravinách často nevyskytují, jako je železo, hořčík, vápník a některé vitaminy skupiny B, například riboflavin a niacin.

„Karob také obsahuje významné množství polyfenolů bohatých na antioxidanty, které mohou být prospěšné pro [zlepšení] střevního mikrobiomu, snížení hladiny cholesterolu, zlepšení hladiny cukru v krvi a zmírnění zácpy,“ uvedla Schoenová.

K otázce karobu ve srovnání s čokoládou Schoenová dodala: „Ve srovnání s čokoládou má karob lepší profil vitaminů a minerálů, obsahuje více vlákniny a méně tuku a kalorií, takže je skvělou alternativou při pečení a vaření.“

„I když jste milovníci čokolády a nehledáte její alternativu, karob může být fantastickým doplňkem bohatým na živiny, když se přidá do potravin, jako jsou ovesné vločky nebo koktejly.“

Co se dá z karobu připravit?

Karobový prášek neobsahuje lepek, takže ho mohou při pečení používat i lidé s celiakií nebo citlivostí na lepek. Kombinace karobové mouky s cizrnovou a lískooříškovou moukou zlepšuje chuť bezlepkových sušenek, uvádějí potravinářští vědci z Turecka.

Neobsahuje také kofein, takže ti, kteří se chtějí vyhnout kofeinu obsaženému v kakau, mohou karob nahradit v receptech vyžadujících kakao, jako například:

Karob může dokonce zvýraznit chuť masa z vnitřností, jako je tomu v tomto receptu na čokoládovou játrovou paštiku s chilli.

Pokud vás karob odradil, když se objevil jako čokoláda v přestrojení, možná ho budete chtít vyzkoušet nyní, kdy se jeho všestranná, funkční a jemná chuť vrací v nečekaných podobách.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.