Jennifer Sweenie

25. 5. 2024

Velký důraz je kladen na výživu budoucích matek. Před početím je ale stejně důležitá i strava otce.

Známé přísloví říká, že jste to, co jíte. Ale může být také pravda, že jste to, co jedl táta? Nový výzkum naznačuje, že na tom něco pravdy je. Zatímco důležitost zdravé stravy pro nastávající matky je všeobecně známá, nedávná studie ze Sydneyské univerzity naznačuje, že strava otce může významně ovlivnit zdraví jeho budoucích potomků.

Tyto nové informace nejen zdůrazňují význam výběru stravy mužů pro jejich vlastní životní pohodu, ale také upozorňují, že výběr stravy může hrát podstatnější roli při utváření blaha budoucích generací, než se dosud předpokládalo.

Nedávný výzkum ukázal, že rovnováha makronutrientů – poměru sacharidů, bílkovin a tuků ve stravě myších samců – ovlivňuje fyzické a duševní zdraví jejich potomků, pravděpodobně v důsledku změn v projevu specifických genů ve spermiích. Tato nově vznikající oblast výzkumu zdůrazňuje význam výběru stravy muže před početím. Větší povědomí o této souvislosti je prvním zásadním krokem, ale jak by si měli budoucí tatínkové upravit svůj jídelníček?

Jak strava otce ovlivňuje jeho budoucí potomky

K úplnému pochopení vlivu stravy otce na jeho potomky je zapotřebí dalšího výzkumu a studií na lidech. Existují však důkazy, které potvrzují souvislost mezi příjmem potravy před početím a zdravotním stavem potomků.

Nedávná studie publikovaná v dubnu v časopise Nature Communications poukázala na podíl makronutrientů, které myší samci konzumují, a na jejich vliv na potomstvo v závislosti na pohlaví. Podíl tuků ve stravě myších samců měl největší vliv na samičí potomky a účinky interakce mezi sacharidy a bílkovinami se projevily pouze u samčích potomků.

Myší samci, kteří konzumovali stravu s vysokým obsahem tuku, měli „větší podkožní tukové zásoby a menší zásoby tzv. hnědého tuku“. Procento tuku ve stravě otců přímo souviselo s množstvím tuku v těle jejich potomků. Samičí potomci také vykazovali časné ukazatele metabolického onemocnění, jako je cukrovka 2. typu. Tuky ve stravě byly ve studii ve všech skupinách udržovány v konzistentním poměru, a to tak, že byl zachován podíl nasycených tuků na celkovém obsahu tuků a množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin bylo udržováno v jednotném poměru.

U otců krmených vysokoproteinovou stravou měli potomci ženského pohlaví sníženou hladinu glukózy v krvi. Myši, které dostávaly méně bílkovin a více sacharidů, měly úzkostnější samčí potomky, kteří se rozhodli trávit čas v bezpečnějších, méně rizikových oblastech bludiště. Za zmínku stojí, že myší samci, kteří dostávali stravu s nízkým obsahem bílkovin, nakonec snědli celkově více potravy. Nová studie naznačuje, že složení makronutrientů ve stravě otce je stejně důležité jako celkový kalorický příjem, ne-li důležitější.

Studie z roku 2022 publikovaná v časopise Frontiers in Nutrition zjistila, že potomci myších samců s vyšším příjmem omega-3 mastných kyselin před početím vykazovali nižší úzkostné a depresivní chování a lepší schopnost komunikace, učení a paměť. Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Scientific Reports zjistila, že samci hlodavců s nedostatečnou výživou plodili potomky s nižší porodní hmotností, ale se zvýšeným množstvím tělesného tuku a metabolickými problémy.

Studie z roku 2013 zjistila, že foláty ve stravě ovlivňují spermie myší, a došla k závěru, že „nedostatek folátů u otce je spojen se zvýšeným výskytem vrozených vad u potomků, které zahrnují poruchy kraniální a pohybové soustavy“, a také genové změny spojené s cukrovkou a rakovinou.

Dřívější studie publikovaná v roce 2006 zjistila, že samci potkanů, kteří byli nuceni držet půst, měli potomky s lepší kontrolou hladiny cukru v krvi.

Studie publikovaná v roce 2016 v časopise Molecular Metabolism dospěla k závěru, že myší samci krmeni stravou s vysokým obsahem tuků mohou ovlivnit metabolické tkáně potomků v průběhu dvou generací.

Co znamená epigenetika?

Epigenetika je zkrátka přírodní vypínač. Zabývá se studiem změn funkce genů, ke kterým dochází beze změny sekvence DNA. Dr. Kevin Huffman, generální ředitel a zakladatel společnosti Ambari AmBari Nutrition, v e-mailu pro The Epoch Times uvedl: „DNA je kód života, ale epigenetika je vrstva návodů, které říkají buňkám, jak se geny projevují.“

Tyto změny ovlivněné faktory, jako je prostředí, strava a životní styl, mohou změnit způsob, jakým se geny projevují, a zapnout nebo vypnout je podobně jako vypínač světla. Toto přepnutí může významně ovlivnit zdraví a vývoj jedince. Některé epigenetické změny se mohou přenášet z generace na generaci, což znamená, že volba životního stylu rodičů může ovlivnit zdraví jejich dětí a vnuků.

„Můžeme si to představit jako změnu ovladačů na přístroji, který upravuje expresi určitých genů ve vyvíjejícím se dítěti,“ vysvětlil doktor Huffman. „Je důležité udržovat si zdravou váhu a zvládat hladinu stresu. Obezita souvisí se špatným stavem spermií, takže dosažení ideální zdravé váhy a udržení aktivity může pomoci.“

Dr. Huffman dále uvádí: „Otec, jehož strava je plná zpracovaných potravin, nasycených tuků a přidaných cukrů, může zvýšit pravděpodobnost, že jeho děti budou obézní nebo budou mít metabolické poruchy. Může jim předat epigenetické změny, které mohou ovlivnit způsob, jakým tělo jeho dětí zpracovává živiny a ukládá tuky, čímž se stává náchylnějším k přibývání na váze a metabolickým problémům.“

Výběr potravin otcem před početím může nakonec ovlivnit epigenetiku neboli zapínání či vypínání genů.

Stravovací doporučení pro nastávající otce

Co by tedy měli budoucí otcové jíst, aby zajistili zdraví svých potomků? Dr. Erik Natkin, DO, osteopat a lékařský ředitel kliniky R2 Medical Clinic, poskytuje návrhy na stravování založené na důkazech. V e-mailu pro The Epoch Times uvedl: „Strava bohatá na foláty, které se nacházejí v listové zelenině, může pomoci při metylačních procesech, které hrají významnou roli v genetické expresi. Antioxidanty obsažené v ovoci a zelenině navíc mohou chránit DNA spermií před oxidačním stresem, což potenciálně snižuje riziko přenosu mutací na další generace.“

Doktor Natkin dále uvádí: „Studie ukazují, že strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin a transmastných kyselin může negativně ovlivnit kvalitu spermií a může změnit genovou expresi způsobem, který se může přenést na potomky. V praxi to znamená doporučit budoucím otcům, aby do svého jídelníčku zařadili potraviny, jako jsou ořechy, semínka, ryby a různé druhy zeleniny a ovoce, které jsou prospěšné nejen pro jejich vlastní zdraví, ale mohou prospět i jejich budoucím dětem.“

Studie publikovaná v roce 2018 v časopise Diabetes odhalila, že kromě správné stravy může mít úroveň aktivity otce vliv na metabolické zdraví jeho potomků v dospělosti. Vědci zjistili, že cvičení neguje intoleranci glukózy pozorovanou u potomků myších samců krmených dietou s vysokým obsahem tuků. Kristin Sanfordová, autorka studie a výzkumná pracovnice v oblasti fyziologie a buněčné biologie z The Ohio State University College of Medicine, řekla pro Wexner Medical Center: „Když otec cvičil, a to i při dietě s vysokým obsahem tuků, pozorovali jsme zlepšení metabolického zdraví u jeho dospělých potomků.“

Tento výzkum naznačuje, že budoucí otcové, kteří se zdravě stravují a vedou aktivní životní styl, mohou potenciálně zmírnit zdravotní rizika spojená s výběrem stravy a zajistit svým dětem zdravější budoucnost.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.