Reinhard Werner

6. 6. 2024

S 500 traktory chtěli zemědělci z několika zemí EU krátce před volbami do Evropského parlamentu v Bruselu znovu upozornit na své obavy. Největší organizace zemědělců se akce nezúčastnily. Politici z pravicových politických skupin ECR a ID však projevili s protestem solidaritu.

Nizozemská organizace na obranu zemědělců svolala na úterý 4. června do Bruselu protest zemědělců. Zemědělci, kteří přijeli s 500 traktory, a jejich příznivci se sešli na severu hlavního města, aby jen několik dní před volbami do EU znovu upozornili na své obavy. Účastníci přijeli z Itálie, Francie, Nizozemska, Belgie, Německa, Polska a Rumunska. Celkem se shromáždění zúčastnilo několik tisíc lidí.

Od začátku roku se v několika zemích EU konaly protesty zemědělců. Některé se zaměřily na konkrétní národní problémy, ale v mnoha případech měli evropští zemědělci jednotný program. Tak tomu bylo i v úterý, kdy byl protest zaměřen proti tzv. zelené dohodě. Obrana zemědělců byla jedním z nejvýznamnějších protagonistů protestů nizozemských zemědělců již v loňském roce.

Protesty zemědělců tentokrát bez hořících balíků sena v Bruselu

Na rozdíl od předchozích měsíců se úterní demonstrace obešla bez incidentů. Při jiných příležitostech zemědělci svými traktory proráželi barikády, kydali hnůj na silnice nebo zapalovali ohně. Tentokrát nedošlo ani k žádnému narušení dopravy. Policie uzavřela velkou část evropské čtvrti.

Přestože ze samotného Maďarska do Bruselu nepřijela žádná velká delegace, platforma „DeSmog“ vidí jako skutečného patrona protestů maďarského premiéra. Ve svém příspěvku „DeSmog“ své hodnocení zdůvodňuje tím, že Mathias Corvinus Collegium (MCC) pozval 9. dubna do Bruselu zástupce několika organizací zemědělců.

Maďarský stát podpořil vznik tohoto think tanku, který mimo jiné vystupuje proti invazivním ekologickým regulacím a pořádá konferenci NatCon. Do projektu údajně směřovaly finanční prostředky v celkové výši více než jedné miliardy eur.

Na konferenci vystoupili zástupci parlamentních skupin ECR a ID

Jarosław Kaczyński, předseda bývalé polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), byl skutečně přítomen jako host na protestech zemědělců. Promluvil zde k zemědělcům a přednesl projev jménem skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Přítomna byla také skupina Identita a demokracie (ID), mimo jiné se zástupci Vlaams Belang a Rassemblement National.

Zatímco menší sdružení zemědělců, jako je Land schafft Verbindung, byla na shromáždění zastoupena, velká sdružení jako DBV a Copa-Cogeca se odhlásila. Navzdory pozvání se nedostavil ani žádný řečník z EPP.

EPP a velké organizace se po protestech zemědělců spokojily s prvními ústupky

Přítomnost zástupců krajně pravicové skupiny ID a nezávislých sdružení, která byla nedávno rovněž obviněna z pravicových vazeb, byla pravděpodobně jen jedním z aspektů. EPP a velké organizace zemědělců zřejmě považují zmírnění omezení pro zemědělce, které Evropská komise oznámila v květnu, alespoň prozatím za dostatečné. A to i přesto, že tyto organizace tehdy prohlásily, že ústupky nejsou dostatečné.

Komise EU přijala 15. května balíček zemědělských reforem. Ten se dotkl několika oblastí společné zemědělské politiky (SZP). Například šest z devíti tzv. standardů GAEC pro získání zemědělských dotací bylo změněno ve prospěch zemědělců. Dodržování těchto standardů je podmínkou pro získání zemědělských dotací.

Jedním z hlavních bodů reformy je ukončení povinného neproduktivního využívání čtyř procent vlastní půdy. Neobdělávaná půda může být napříště obhospodařována třemi různými způsoby, aniž by byl ohrožen nárok na dotace. Jedinou podmínkou je, že se nebudou používat pesticidy.

Pokud chtějí členské státy dosáhnout většího množství úhoru, mohou si vytvořit vlastní pobídkové programy. Zemědělci nesmí utrpět žádnou ztrátu příjmů. Kromě toho mají být malé farmy o rozloze menší než deset hektarů vyňaty z kontrol a sankcí. Obdělávají pouze 9,6 % veškeré zemědělské půdy v EU – ale dostávají 65 % dotací.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.