On-line platforma Voyo nedávno začala vysílat televizní seriál „Kauza Kramný“. V celkem pěti dílech se věnuje případu tragické smrti matky a dcery během rodinné dovolené v Egyptě v roce 2013, za niž byl odsouzen Petr Kramný k trestu 28 let odnětí svobody.
I když se seriál nevěnuje hlubším aspektům případu, zvyšuje zájem veřejnosti, která hledá více informací. V posledních týdnech zaznamenává zvýšenou návštěvnost podrobně zpracovaná časová osa případu na stránkách projektu Voxpopuli.sk.
Deník Epoch Times zjistil, že několik pozorovatelů, včetně soudních znalců z oblasti patologie, kteří se o případ dříve nezajímali, nyní projevuje zájem o podrobnou fotodokumentaci zesnulých žen pořízenou během vyšetřování v hotelovém pokoji egyptského hotelu Titanic Palace.
Zajímají se také o fotodokumentaci zesnulých žen pořízenou soudními patology v Egyptě před provedením soudní pitvy.
Žalobce a soudní znalci oficiálně se angažující v procesu prohlašují, že obě ženy zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem.
A právě tato tvrzení se stala předmětem soudního jednání koncem roku 2022 o novém otevření případu.
Před soudem tehdy vystoupilo několik předních českých expertů, kteří vyvraceli tvrzení obžaloby a kritizovali teorii o smrti žen jako vykonstruovanou, tedy bez opory v nalezených skutečnostech. Obnovu případu však soudkyně ostravského krajského soudu nepovolila.
Hlavní sporné body teorie obžaloby
K případu se před soudem vyjadřoval profesor MUDr. Ivo Šteiner Csc., specialista na myokard a cévy v oboru kardiovaskulární patologie, který je v akademických kruzích držitelem řady ocenění. Závažně zpochybnil práci a závěry pracovníků ostravského Ústavu soudního lékařství, které vedly k odsouzení Petra Kramného z dvojnásobné vraždy.
Šteiner nejenom zpochybnil závěry soudních znalců Smatanové a Dokoupila, ale rovněž tvrdě komentoval jednání jejich vedoucího doktora Igora Dvořáčka, který nechal zničit nekroptické vzorky odebrané z těl zemřelých žen. Více…
Dalším, kdo u soudu vystupoval, byl docent MUDr. Alexander Pilin, Csc., přednosta soudního lékařství 1. lékařské fakulty v Praze. Ten soudu předkládal expertní analýzu nekroptických vzorků kůže zesnulých.
Z fotodokumentace těl provedené v Egyptě je patrné, že tělo matky nemá žádné známky zranění na krku ani na bedrech. Zranění nebo poškození kůže na těchto místech nenalezl ani lékař, který těla zesnulých viděl jako první, ani soudní patologové, kteří na tělech zdokumentovali všechny nálezy. Obžaloba tvrdí, že na krku a bedrech jsou stopy po zásahu elektrickým proudem. Více…
Dále před soudem k žádosti o nové otevření případu v roce 2022 promluvila skupina expertů z mezioborového týmu skládajícího se z oborů forenzní biomechaniky, elektrotechniky a soudního lékařství.
Docent Zdeněk Horák, expert z odvětví kriminalistiky se specializací na forenzní biomechaniku, prezentoval soudnímu senátu a přítomné veřejnosti, co způsobí průchod proudu lidským tělem a jaké zanechá následky a především stopy na těle. Tyto stopy u zesnulých podle jejich analýzy nejsou přítomny, a to paradoxně v žádné míře, přestože byla údajná „vražda elektrickým proudem“ podle předchozího soudu „prokázána“.
Další diskutovanou skutečností byla nepřítomnost modřin a pohmožděni na tělech zesnulých. Kdyby do nich někdo pouštěl elektrický proud, musel by je silně tisknou k zemi, aby udržel připojený kabel k tělům zmítaným průchodem proudu.
„Fixovat“ tělo podle Horáka znamená buď ho silně tlačit rukama k podložce a zároveň držet na těle vodiče, nebo tělo například „svázat“ a podobně. „Žádné stopy po násilí, pohmožděniny v okolí údajných vstupů elektrického proudu do těla nebyly na tělech nalezeny. A ani pohmožděniny z jiného druhu fixace,“ říká docent Horák, který působí jako rektor Polytechnické univerzity v Jihlavě. Více…
Docent Horák je rovněž členem představenstva Společnosti pro forenzní biomechaniku a členem poradního sboru ministra vnitra. Je autorem (a spoluautorem) celkem sedmnácti odborných publikací.
MUDr. Zdeněk Šňupárek, znalec z oboru soudního lékařství, se před soudem soustředil na porušení kůže na zátylku a bedrech (matky) Moniky Kramné, které označila obžaloba jako „místa vstupu a výstupu elektrického proudu“.
Podle doktora Šňupárka tato porušení kůže vznikla při posmrtné manipulaci s tělem zemřelé, respektive při převozu jejího těla z Egypta do České republiky, kam bylo tělo převezeno deset dní po smrti. Více…