„S každým dalším dnem ujgurského uvězňování se etnické zbavování svéprávnosti postupně stává realitou,“ uvádí se ve zprávě.
Podle nedávné zprávy Yaleovy univerzity bude mít masové věznění Ujgurů komunistickou Čínou vážný dopad na budoucí generace tohoto etnika.
„Systematické pronásledování ujgurského obyvatelstva v Číně není žádným tajemstvím, ale stále se dozvídáme více o jeho hloubce a rozsahu,“ uvedl David Simon, ředitel Yaleova programu pro studium genocidy, který tuto zprávu dne 14. srpna zveřejnil. „Tato zpráva ukazuje, do jaké míry byla politika masového věznění využívána nejen k umlčení odpůrců režimu, ale také k ohrožení samotné existence ujgurské identity.“
Spoluautorkou zprávy nazvané „Ujgurská rasa jako nepřítel: legalizovaný autoritářský útlak a masové věznění v Číně“ je hlavní výzkumnice Rayhan Asatová, právnička zabývající se lidskými právy ujgurského původu. Asatová vede kampaň za svého bratra Ekpara Asata, který zmizel v roce 2016 a v roce 2020 byl odsouzen k 15 letům vězení na základě obvinění z „podněcování etnické nenávisti a etnické diskriminace“.
Komunistická strana Číny (KS Číny) pod záminkou „boje proti extremismu“ uvěznila více než milion Ujgurů a dalších převážně muslimských menšin v internačních táborech v regionu Xinjiang na západě země. Zadržení v táborech jsou podrobováni nuceným pracím, mučení, politické indoktrinaci, nuceným potratům a dalšímu nelidskému zacházení. Bidenova i Trumpova administrativa označily represivní politiku režimu v Xinjiangu za formu genocidy.
Zpráva odhaduje, že pokud bude Peking pokračovat v současné represivní politice v Xinjiangu, Ujgurové by mohli být dohromady uvězněni na 4,4 milionu let.
„Násilné vysídlení statisíců Ujgurů z komunit ujgurského národa a odebrání jim více než 4,4 milionu kumulativních let hrubě naruší integritu jejich národa, aby mohl jako skupina dále přežívat,“ uvádí se ve zprávě.
Aby výzkumníci dospěli k odhadu, prošli údaje dostupné v databázi obětí v Xinjiiangu, což je online nezisková iniciativa zaměřená na dokumentování zmizení a uvězňování Ujgurů. Z 31 114 případů, u nichž byl uveden známý trest odnětí svobody, výzkumníci zjistili, že průměrný trest činil 8,8 roku.
Výzkumníci poté vynásobili 8,8 roku přibližně 500 000 Ujgurů, které Nejvyšší lidový prokurátor v Xinjiangu uvedl, že stíhal v letech 2017 až 2021, čímž získali odhad 4,4 milionu let.
Zpráva zdůrazňuje, že databáze „není úplná“ a že „skutečná čísla jsou mnohem významnější“.
„Téměř 90 [procent] trestních rejstříků v Xinjiangu není veřejných, i když právní rejstříky v jiných čínských regionech jsou, což znamená, že záznamy o stovkách tisíc Ujgurů, o nichž je známo, že jsou vězněni, nebyly pro kontext této konkrétní analýzy k dispozici,“ uvádí se ve zprávě.
Výzkumníci uvedli, že Ujgurům hrozí to, co nazývají „etnické zbavení svéprávnosti“, což znamená, že jednotliví Ujgurové mohou přežít, ale „komunita se rozpadne, rozptýlí a ztratí veškerou podstatu, pokud ji nebude udržovat většina jejích členů“.
„S každým dalším dnem ujgurského věznění se etnické zbavení svéprávnosti postupně stává realitou,“ napsali výzkumníci. „Pokud bude ujgurskému obyvatelstvu i nadále bráněno v udržování svých komunit, je jen otázkou času, kdy dojde k úplnému etnickému zneschopnění a škody budou nevratné.“
Zpráva nabízí několik doporučení, jak zastavit pronásledování Ujgurů ze strany KS Číny, včetně toho, aby členské státy OSN „aktivovaly všechny mechanismy odpovědnosti k donucení Číny“. Vyzývá také Radu OSN pro lidská práva a Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby proti pronásledování „zaujaly společný postoj“.
„Doufáme, že tato zpráva nejen přispěje k probíhající dokumentaci zločinů proti lidskosti a genocidy, ale poslouží jako výzva k probuzení zemím globálního jihu, které téměř deset let zůstávaly tváří v tvář ekonomickému vlivu Číny stranou,“ uvedl Rayhan Asat ve svém prohlášení.
–ete–