Ondřej Horecký

19. 9. 2024

Ve středeční sněmovní rozpravě k novele zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů poslanci diskutovali zejména o rozšíření systému na povolenky ETS 2, čímž se mají zpoplatnit emise z vytápění a dopravy.

Emisní povolenky na fosilní pohonné hmoty a topná paliva (benzin, ropa, uhlí plyn), někdy lidově nazývané „zelená daň“, chce Evropská komise zavést napříč unií od roku 2027, přičemž od roku 2025 mají mít firmy, které s těmito palivy obchodují, povinnost evidovat množství emisí z nich vyprodukované. Po zavedení se cena povolenky odrazí v ceně paliv. U pohonných hmot by mělo jít podle současných plánů zpočátku o necelé tři koruny.

Navzdory výzvám koaličních i opozičních poslanců, aby si obě strany navzájem nevyčítaly, kdo za emisní povolenky může vzhledem k letitému vývoji legislativ v EU napříč vládami Babiše i Fialy, nedokázala řada řečníků v druhém čtení této rétorice odolat.

Místopředseda sněmovny a první místopředseda ANO Karel Havlíček poukázal na to, že občany nezajímá, kdo to „spískal“, ale jestli bude systém v roce 2027 spuštěn, protože dopad pocítí přímo na vlastních peněženkách.

Sněmovní výbor pro životní prostředí minulý týden hlasoval pro variantu zákona, který pouze zavede povinnost monitoringu emisí od roku 2025, ale neřeší samotné zavedení povolenek od roku 2027.

Opozice proto již dříve obvinila vládu, že tento krok schválně nechává na své nástupce. Volby do Poslanecké sněmovny čekají Česko již příští rok.

Richard Brabec (ANO) prohlásil, že by bojoval „do posledního okamžiku jako Slovensko“ o to, aby směrnice o ETS 2, jak je navržena, neprošla národní legislativou.

Slovensko schválilo novelu zákona již začátkem září, ovšem rovněž jen částečně. Tamní ministr životního prostředí Tomáš Taraba odmítl implementovat část směrnice, která hovoří o zvýšení cen za pohonné hmoty a topná paliva. Podle něho by měla Evropská komise směrnici přehodnotit a hodlá o tom jednat s dalšími členskými státy.

Kategoricky odmítnout

Podle Havlíčka se z emisních povolenek stal „brutální a efektivní“ nástroj k dekarbonizaci, ovšem také „spekulativní nástroj“ na burzách. Úvodní cena povolenky podle něj časem vzroste na daleko víc (a tedy cena za litr benzínu či nafty bude pak vyšší než v současnosti předpokládané 3 koruny na litr) a zavádění ETS 2 podle něj způsobí jen to, „že se ještě více rozevřou sociální nůžky“.

Nyní máme podle místopředsedy sněmovny „poslední šanci zatáhnout za ruční brzdu“ a „kategoricky se (proti ETS 2) vymezit“. Vláda by se neměla bát situaci vyhrotit a pustit se do boje než „strkat hlavu do písku“, uvedl politik a dodal: „Pokud nebude Evropa vědět, že tohleto někdo udělá, nikdy s nimi nic nedomluvíme.“

„Máme poslední možnost být nekompromisní a tvrdí. A když to neuděláte vy, pane ministře, my to uděláme,“ adresoval ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi a dodal: „Za sebe můžu říct jednu věc. Pokud budeme u vlády, my to nedopustíme. Postavíme se na zadní a my to prostě lidi platit nenecháme.“

Ministr dopravy Martin Kupka „plamenný projev“ opozičního politika označil za „předvolební rétoriku“. Podle něj je třeba v Bruselu jednat „a třeba vyjednat podobné věci, jaké se podařily naší vládě v podobě euro 7,“ uvedl s odkazem na emisní normu pro automobily.

Ministr Hladík Havlíčkovi vytkl, že se v roce 2021 chlubil, jak odjíždí z Bruselu se „zelenými ponožkami“ a že se z něj stal podporovatel dekarbonizace, aby nyní úplně obrátil.

Klasický socialismus

V rámci zavedení systému povolenek ETS 2 má vzniknout Sociální klimatický fond, který bude přerozdělovat peníze získané z povolenek sociálně slabším vrstvám, aby se vypořádaly s dopady vyšších cen dopravy a vytápění.

V této souvislosti poukázal Ivan Adamec (ODS) na fakt, že dnes všichni pouze hovoří o dotacích, místo aby se zaměřovali na tržní mechanismy. „Něco zdražíme, a kdo na to nebude mít, toho budeme podporovat. Co to je? To je klasický socialismus!“ rozčiloval se poslanec.

„Vraťme do země kapitalismus, úplně jsme rezignovali na trh, který je jediným zdravým ukazatelem, jak ekonomika funguje. Úplně jsme se zbláznili a nikomu to nevadí,“ pokračoval Adamec.

Jana Hanzlíková (ANO), která se zabývá sociální politikou, sdělila, že za poslední tři roky dvojnásobně narostl počet lidí, kteří jsou pod hranicí chudoby nebo těsně nad ní. „Teď už se to týká tří milionů lidí,“ uvedla. Řada z těchto lidí podle ní bydlí právě v domech na vesnicích, proto se jich zvýšení cen vytápění a pohonných hmot dotkne nejvíce.

Její stranický kolega Richard Brabec podotkl, že Sociální klimatický fond pokryje pouze část obyvatel, kterých se zdražení dotkne, zatímco Roman Kubíček (také ANO) poznamenal, že sociální fondy budou plněny z kapes nás všech, což oslabí hlavně střední třídu. „Střední třída je motorem ekonomiky státu. Pokud zanikne, nebude motor a nebude od koho vybírat peníze,“ domnívá se poslanec.

Hledání kompromisu

Někteří poslanci usilují o hledání kompromisu. Václav Král (ODS), který je autorem pozměňovacího návrhu, varoval před politickým zneužitím tématu a vyzval ke spolupráci. „Pojďme nastavit ten systém tak, aby fungoval ku prospěchu občanů České republiky a českého průmyslu,“ uvedl v debatě. Přiznal, že to bude těžké, ale „měli bychom se o to pokusit“, apeloval na ostatní.

I Ondřej Lochman (STAN) pronesl slova ve stejném duchu: „Pojďme se dohodnout, jak to změnit, aby to neponičilo náš průmysl, aby se z emisních povolenek dál nestával ještě větší finanční derivát a nezatěžovaly domácnosti.“ Zároveň potvrdil názor některých opozičních poslanců, že Green Deal i povolenky se musí revidovat.

Nálada v europarlamentu je nastavena na přehodnocení některých klíčových politik Green Dealu, uvedla nedávno europoslankyně Dostálová. Možnost minimálně odložení ETS 2 připustil i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Polská vláda letos avizovala, že chce využít svého předsednictví v Radě EU od ledna 2025 k revizi klíčových zelených politik unie. Kabinet Donalda Tuska oznámil, že hodlá v Bruselu lobbovat za změny v balíčku Fit for 55, Green Dealu obecně i v oblasti emisních povolenek ETS 2.

Ministr Hladík koncem srpna řekl, že vláda má možnost kompenzovat povolenkami zvýšenou cenu pohonných hmot snížením spotřební daně či DPH.

O návrhu novely zákona o emisních povolenkách budou poslanci hlasovat až při třetím čtení.

Související články

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?