Čínské úřady incident nezveřejnily.
Podle amerických úředníků se začátkem tohoto roku v loděnici nedaleko Wuhanu potopila nejnovější jaderná ponorka Komunistické strany Číny (KS Číny), což představuje neúspěch v jednom z prioritních cílů čínského režimu.
Wall Street Journal jako první informoval o potopení u mola, což později pro Epoch Times potvrdil mluvčí Pentagonu. Ten dodal, že není jasné, zda ponorka v té době nesla jaderné palivo. Odhaduje se, že ponorka se potopila mezi květnem a červnem.
Wuhan je domovem dvou státem podporovaných výzkumných institutů a je místem, kde probíhá výzkum a vývoj čínských ponorek.
Satelitní snímky nové ponorky byly poprvé zveřejněny online obranným analytikem a externím spolupracovníkem Centra pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security) Tomem Shugartem.
Ziding Zhou, nezávislý analytik sledující vojenský vývoj KS Číny, řekl čínské edici Epoch Times, že snímky ukázaly, že nový model byl jen o několik metrů delší než čínská dieselová ponorka typu 039A.
Zhou uvedl, že to vypadalo, jako by čínský režim experimentoval s malorozměrovou jadernou technologií.
Zhou také sdělil, že ponorka nevypadala jako velký útočný model, ale spíše jako ponorka vhodnější pro námořní boj v Taiwanské úžině.
Čínské úřady incident nezveřejnily.
Zhou informoval, že zpráva, že američtí obranní úředníci byli schopni zjistit, že se jednalo o jadernou ponorku, také poslala důležitý signál KS Číny, že nedokázala udržet své pokroky v oblasti zbrojení tak dobře pod pokličkou, jak se možná domnívala.
V posledních letech čínská komunistická strana agresivně rozšiřovala svůj jaderný arzenál a vojenské plavidla v reakci na výzvu vůdce režimu Xi Jinpinga k válečné připravenosti. Čína disponuje největším námořnictvem na světě, které čítá více než 370 lodí, a současně vyvíjí novou generaci jaderně vyzbrojených ponorek.
Toto rozšíření vedlo americké námořnictvo k uznání „potřeby větší a smrtící síly“, pokud plánuje čelit čínskému námořnictvu. Na začátku tohoto měsíce americké námořnictvo zveřejnilo nový strategický dokument zaměřený na vývoj „připravenosti na možnost války s Čínskou lidovou republikou do roku 2027“.
Ztráta ponorky „vyvolává hlubší otázky“
Vysoce postavený americký obranný úředník sdělil agentuře Reuters, že není jasné, co způsobilo potopení ponorky.
„Kromě zjevných otázek ohledně standardů výcviku a kvality vybavení, incident vyvolává hlubší otázky ohledně vnitřní odpovědnosti a dohledu ČLOA nad čínským obranným průmyslem – který dlouhodobě trpí korupcí,“ uvedl úředník, přičemž použil zkratku pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu.
„Není překvapivé, že by se Námořnictvo ČLOA snažilo skrýt“ potopení, dodává úředník.
Mluvčí Pentagonu konstatoval, že také není jasné, zda ponorka v té době nesla jaderné palivo.
Série satelitních snímků od Planet Labs z června naznačuje přítomnost jeřábů v loděnici Wuchang, kde mohla být ponorka zakotvena.
K roku 2022 měla Čína šest jaderně poháněných ponorek s balistickými raketami, šest jaderně poháněných útočných ponorek a 48 dieselových útočných ponorek, podle zprávy Pentagonu o čínské armádě. Očekává se, že tento podmořský arzenál vzroste na 65 jednotek do roku 2025 a na 80 do roku 2035, jak uvedlo americké ministerstvo obrany.
Čína otestovala jaderně vyzbrojenou raketu
Tento týden také KS Číny otestovala mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) do Tichého oceánu, což byl její první takový test od roku 1980.
ICBM jsou jaderně vyzbrojené rakety schopné zasáhnout téměř jakýkoli cíl na světě. Čínské úřady uvedly, že daly relevantním sousedům včasné upozornění. Japonsko uvedlo, že žádné takové upozornění nedostalo.
Mezikontinentální balistická raketa DF-41, schopná urazit odhadovaných 15 000 kilometrů, dopadla poblíž francouzských Polynéských ostrovů. Odborníci pro Epoch Times řekli, že tento test měl posloužit jako zpráva jak na domácí scéně – možná jako odvrácení pozornosti od kritiky režimu ohledně hospodaření s ekonomikou – tak i na globální úrovni.
Důstojník v záloze amerického námořnictva, kapitán James Fanell, bývalý ředitel rozvědky amerického tichomořského loďstva, oznámil, že akce KS Číny jsou v rozporu s oficiálními prohlášeními a diplomatickými jednáními.
„Tato aktivita se objevila jen několik dní poté, co velitel Jižní divize ČLOA, generál Wu Yanan, navštívil konferenci náčelníků obrany Indo-Pacifického velitelství v Honolulu – schůzku, která měla přispět k ochlazení napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Tento slib byl učiněn v kontextu přerušení vojenských rozhovorů mezi Čínou a USA,“ uzavírá Fanell.
–ete–