Jak již minulý týden policisté avizovali, zapojí se někteří z nich od pondělí do protestů proti vysoké byrokracii, kterou musí podle svých slov dennodenně řešit, a nízkým platům. Podle místopředsedy odborové organizace bezpečnostních sborů Martina Červenky se nemusí lidé bát, že by policisté neprováděli svou práci. Protesty se podle něj ponesou v duchu osvěty.
„Nikdo se nemusí obávat, že by policisté přestali pracovat. Prvním bodem našeho protestu je, že si nebudeme brát lidi jako rukojmí. Ale věci, které snesou odklad, nebudeme řešit s takovou rychlostí. Takže když nám například někdo nahlásí, že mu ukradli kolo, bude muset chvíli počkat, než na místo dorazíme,“ sdělil Červenka ČTK.
Martin Červenka vede policejní oddělení v Písku a u policie strávil 20 let. Podle něho se hodně věcí během té doby změnilo. Jednou z nejzávažnějších jsou nízké počty policistů na většině oddělení po celé České republice a vysoká byrokracie. Své poznatky sepsal na stránce Konec PČR.
„Typickým příkladem je to, že řešíme různé pojistné události, což je práce pro likvidátora. Zabere nám to spoustu času, který bychom mohli věnovat úkolům, kvůli nimž policii máme,“ řekl Červenka. Odboráři jednali v týdnu s policejním prezidentem, jenž také jednal s ministrem vnitra. Červenka uvedl, že však odboráři nemají jistotu jakýchkoliv garancí ve zvyšování platů a snižování byrokracie.
Například útvar v Písku by měl podle Červenky mít 41 policistů, ale ve skutečnosti jich je 28 a od března příštího roku by jejich stavy měly poklesnout až na 22. Podstav nahlásily Červenkovi i další útvary z celé ČR, jako je Brno, Liberec, Cheb, Praha a mnoho dalších.
Podle něj tak vzniká začarovaný kruh. V důsledku malých počtů musí policisté více sloužit a je na ně kladeno i více úkolů.
„Stává se, že když policista přijíždí na místo, už mu volají, že jinde se stalo něco jiného, ať to tam rychle vyřídí a jede dál. Ten policista práci udělá, ale při tom chvatu může něco přehlédnout, protože je tlačen do toho, aby letěl z místa na místo. A my už toto nechceme dělat, chceme to dělat poctivě, jde nám o dopadení pachatele, ne abychom toho zaevidovali co nejvíc. My jsme tuto situaci nezavinili,“ vysvětluje.
Dodal, že vzhledem k mzdovým podmínkám není o práci u policie zájem. „Nástupní plat policisty, který může sloužit, je 27 000 korun čistého, a je vlastně stále obrazně řečeno jednou nohou v kriminále. Takové peníze nabízíme například vysokoškolákům nebo otcům od rodin. Takže těžko můžeme být konkurenceschopní a být pro uchazeče atraktivním místem,“ uvedl.
Ohledně toho, kolik policistů se k protestům v pondělí nakonec připojí, nemá zatím Červenka přesné informace.