Pod záštitou Thajského království a Centra pro modifikaci počasí zemí ASEANu (AWMC) proběhl ve dnech 18.–22. října 2024 za účasti stovky delegátů Regionální seminář pro ovlivňování počasí. Konal se v Bangkoku a Pattayi s praktickými ukázkami ovlivňování počasí ve východním regionu Thajska.
ASEAN je mezinárodní organizací, která sdružuje deset států jihovýchodní Asie. Semináře se kromě zemí ASEANu, konkrétně Thajska, Kambodže, Indonésie, Malajsie a Filipín, zúčastnili i experti z dalších asijských zemí jako z Číny, Jižní Koreje, Mongolska, Srí Lanky, Jordánska a ze Spojených arabských emirátů (SAE).
Mezi cíli semináře bylo zprostředkovat výměnu zkušeností a expertíz v různých aspektech ovlivňování počasí či zvýšit schopnosti členů AWMC v této problematice.
Dále pak si dal seminář za cíl podpořit společný výzkum a vývoj modifikace počasí a různé jeho projekty a posílit různé národní a mezinárodní sítě či rozvíjet technologie pro modifikaci počasí, které by byly vhodné pro jednotlivé země.
Během semináře delegáti měli možnost také zhlédnout praktické ukázky ovlivňování počasí pro vyvolání deště a hovořit se samotnými piloty o jejich zkušenostech s oséváním mraků.
Střípky z prezentací Číny a Spojených arabských emirátů
V rámci programu semináře delegáti vystoupili s jednotlivými prezentacemi, které jsou ke stažení zde. Vybíráme z prezentací Číny a SAE, které mají s modifikací počasí dlouholeté zkušenosti.
Odborníci z Čínského centra pro modifikaci počasí, Lou Xiaofeng a Duan Jing, v prezentaci zmínili historii ovlivňování počasí v Číně, která sahá do 60. let 20. století (v jiné prezentaci již v roce 1958). Dále pak analyzovali metody osévaní mraků letadly, raketami, drony a pozemními generátory. V prezentaci mimo jiné popsali novou technologii radarů připevněných na letadlech, které monitorují optimální podmínky pro osévání mraků a komunikují se satelity, radary a dalšími meteorologickými systémy. Prezentovali také účinnost metod osévání mraků s cílem snížit četnost srážek, které jsou doprovázené krupobitím.
Ahmed Al Kamali, vedoucí oddělení Operací osévání mraků SAE, prezentoval účinnost a jednotlivé metody osévání mraků. V prezentaci Al Kamali uvádí, že SAE realizuje ročně na 390 operací osévání mraků, což se rovná celkem 1 000 hodin osévání mraků ročně. Podle Al Kamaliho modifikace počasí zvýšila množství srážek v SAE o 10 %. V přepočtu se tedy jedná o množství 280 milionů m³ vody. V prezentaci Al Kamali také zmiňuje, že v SAE experimentují s ionizací mraků pomocí elektrických výbojů. V rámci cíle zvýšit účinnost metody osévání mraků experimentují i s nanočásticemi.