Milan Kajínek

6. 11. 2024

V Senátu tento týden proběhlo veřejné slyšení, na kterém pozvaní hosté diskutovali o životě, vojenské taktice, povaze a pověsti významného vojevůdce husitských vojsk Jana Žižky z Trocnova.

Uběhlo již 600 let od smrti českého hejtmana, pod jehož vedením porážela česká lidová vojska armády celé Evropy. Podle senátora Jiřího Růžičky je Jan Žižka „rozporuplná postava, o které nevíme, kdy a kde se narodil, kde zemřel nebo kde spočinuly jeho ostatky“, a pořádaná konference má odpovědět na některé otázky.

Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd ČR hovoří na veřejném slyšení nazvaném Žižka – padouch nebo hrdina, Senát ČT, 4. listopadu 2024. (Senat.cz)

Žižka a jeho život

Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd ČR se zaměřila na život Jana Žižky jako člověka a vojevůdce a na „rezonanci“ (rozruch), kterou způsobil v Evropě na konci středověku.

„Co historik, to jiný Jan Žižka,“ hodnotí popisy povahy českého vojevůdce Doležalová. Podle ní do poloviny osmnáctého století existovala „dvě zcela protikladná pojetí života, činů a významů Jana Žižky“.

„Husité, kališníci i evangelíci rozmanitých denominací vnímali nepřemoženého vojevůdce převážně pozitivně a věřili, že dosáhl spasení,“ říká Doležalová. „Oceňovali především Žižkův nekompromisní boj proti zkažené církvi, a nejednou jej prohlašovali za boží metlu seslanou k potrestání neužitečných líných mnichů a ke zničení jejich lotrovských peleší.“

Žižkova podobizna namalovaná Mikolášem Alešem dokončená v roce 1908. (Volné dílo)

Pohled na Žižku je podle Doležalové osobní záležitostí a je dán profesí, kterou hodnotící člověk vykonává, dobou, ve které právě žije, a tím, kdo „na nás působí“. „Nevěřím tomu, že až budete po celém semináři odcházet, budete mít ve věci jasno a přijmete nadšeně některou z našich myšlenek,“ dodává doktorka Doležalová.

Fakta o vojevůdci jsou podle ní dohledatelná i na Wikipedii. Upozornila ale na „jednu závažnou skutečnost“, a sice, že na Žižku máme nejlepší historickou paměť pouze z období pěti let, kdy byl vojevůdcem. „To všechno předtím, ale i potom je částečně fikcí a modelací drobných zmínek z pramenů, které se dochovaly.“

Žižka žil v době, kdy dle ní byl „celým křesťanským světem očekáván příchod Antikrista nebo konec světa“, a právě souhra všech událostí mohla být pro Žižku „bodem, kdy se skutečně duchovně obrátil“.

„Někdy v této době se pravděpodobně setkal s Janem Husem nebo s jeho učením,“ míní Doležalová. „To všechno na Žižku zapůsobilo a zúročilo se to v letech revolučních.“

Žižka ještě před husitskými válkami bojoval proti Řádu německých rytířů na straně Polska a účastnil se bitvy u Grunwaldu, působil jako strážce u královského dvora.

Obraz Bitva pod Grunwaldem, Jan Matejko, 1878. (Volné dílo)

Další řečníci

Jak nahlíží na Žižku z různých perspektiv další pozvaní hosté, můžete zhlédnout na záznamu níže:

Jan Biederman z Vojenského historického ústavu Praha hovořil na téma „Žižka – muž vojenského řemesla: skutečnost, mýtus a otázky“.

Jiří Mikulec z Historického ústavu Akademie věd ČR během slyšení uvažoval o Žižkovi jako o muži „mezi zavržením a respektem“ očima baroka a osvícenství.

Další zástupce Historického ústavu Akademie věd ČR, Jaroslav Šebek, se věnoval otázkám „proměny vzpomínání na Jana Žižku v době komunismu a počátkem 90. let“.

Žižku zhodnotili také vojenský psycholog a psychiatr plk. v.v. Mgr. Marek Nový, Policie ČR, a prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D., LFUK Plzeň.

Nakonec do diskuse vstupuje msgr. Tomáš Holub, biskup plzeňský, který hovořil na téma „Válečný Žižka z pohledu etického”.

Související články

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.