Vysocí představitelé byli odsouzeni k trestu smrti za údajné úplatkářství.
Analýza zpráv
Tři vysocí čínští představitelé, mezi nimi i politický rival čínského lídra Xi Jinpinga, dostali za úplatkářství tresty smrti s podmíněným odkladem. Tento vývoj vyvolal mezi pozorovateli Číny spekulace o možném slábnutí vlivu Xiho, zejména vzhledem k jeho absenci na nedávných významných vojenských akcích.
Úředníci, kteří byli odsouzeni mezi 10. a 14. říjnem, zahrnují Fan Yifeie, bývalého zástupce guvernéra čínské centrální banky, Čínské lidové banky; Jiang Jieyiho, bývalého místopředsedu Politického poradního shromáždění pro Tibet; a Wang Daweie, bývalého zástupce guvernéra provincie Liaoning a šéfa provinčního veřejného bezpečnostního oddělení.
Podle oficiálních zdrojů dosáhla výše údajně přijatých úplatků od 225 milionů jüanů (asi 738 milionu korun) až po 555 milionů jüanů (asi 1,8 miliard korun).
Z těchto tří případů vyčnívá Wang Dawei, který patřil mezi čtyři klíčové podřízené Sun Lijuna, bývalého náměstka ministra veřejné bezpečnosti, jenž byl hlavním cílem Xiho protikorupční kampaně před dvěma lety.
Pozorovatelé Číny vidí pád Wang Daweie jako pokračování Xiho čistky v systému veřejné bezpečnosti s cílem zbavit se potenciálních politických protivníků.
Xiho absence na klíčových akcích
Xi se nezúčastnil dvou vojenských akcí – důležité konference a návštěvy ruského ministra obrany Andreye Belousova – konaných v Pekingu 14.–15. října.
Konferenci vedl místo něj místopředseda Zhang Youxia, který se také setkal s Belousovem.
Namísto vedení těchto klíčových akcí byl Xi, který působí jako předseda Ústřední vojenské komise Číny, na inspekční cestě v daleké provincii Fujian, kde neměl žádné naléhavé záležitosti k řešení.
Podle čínských analytiků tyto události naznačují, že Xiho moc může slábnout. Zároveň sledují, zda Xi nadále udržuje zdání kontroly.
Podle nich bude klíčovým ukazatelem Xiho skutečné moci také to, zda bude pokračovat v čistkách politických rivalů.
Čistky v systému veřejné bezpečnosti
Yuan Hongbing, bývalý profesor práv na Pekingské univerzitě, který nyní žije v Austrálii, řekl pro Epoch Times, že Xi čelil v počátcích své moci značnému odporu od konkurenčních frakcí, jako byla ta pod vedením zesnulého bývalého lídra Komunistické strany Číny (KS Číny) Jiang Zemina a bývalého šéfa bezpečnosti Zhou Yongkanga.
Tím, že v roce 2018 jmenoval svého blízkého spojence Wang Xiaohonga náměstkem ministra veřejné bezpečnosti – tedy na pozici tradičně pod vlivem Jiangovy frakce – Xi usiloval o rozšíření svého vlivu, přičemž odstranění Suna, tehdejšího náměstka ministra, bylo podle Yuana významným mezníkem.
Sun byl zatčen v dubnu 2020 a obviněn z úplatkářství, nezákonného držení střelných zbraní a vytváření politických klik. Wang Xiaohong se stal šéfem tohoto úřadu v červnu 2022.
V září 2022 zahájil Xi novou vlnu politických čistek před 20. národním kongresem KS Číny, aby posílil svou autoritu, a zaměřil se především na Sunovy stoupence. Čistka byla tehdy intenzivní: 22. září dostal bývalý ministr spravedlnosti Fu Zhenghua podmíněný trest smrti, což byl stejný rozsudek, jaký o den později dostal Sun.
Sunův případ se v oficiálních prohlášeních zmiňuje i nadále. Velkou pozornost vyvolal, když úřady nařídily „komplexní vyšetřování“ a zdůraznily potřebu „odstranit zbytky“ jeho „zločineckého gangu“ v nařízení z března 2023.
Politický komentátor Li Linyi zmiňuje pro Epoch Times, že Xiho kroky proti Sunovi odrážejí jeho odhodlání ovládnout všechny klíčové pozice ve veřejné bezpečnosti.
„Celonárodní tzv. komplexní vyšetřování zahájené v březnu 2023 mělo pravděpodobně přesáhnout Sunovy spolupracovníky a potenciálně zasáhnout i další vysoké představitele v systému, jako je Guo Shengkun, nedávno penzionovaný bývalý šéf Politické a právní komise ústředního výboru KS Číny, a Zhao Kezhi, bývalý ministr veřejné bezpečnosti,“ uvádí.
Kanadský čínský disident Wang Juntao, předseda Národního výboru Čínské demokratické strany, má podobný názor.
Wang Juntao poznamenává pro Epoch Times, že čínská armáda a systém veřejné bezpečnosti byly dlouhodobě pod vlivem Jiangovy frakce, která představuje pro Xiho vládu zásadní hrozbu. Přestože Jiang zemřel 30. listopadu 2022, jeho frakce přežila jako politická klika, která společně pracuje na zachování svého vlivu.
Wang Juntao, který je rovněž členem skupiny „princátek“ – dětí elitních rodin strany – má podrobnou znalost vnitřního fungování strany. Xiho strategii řešení politických případů popsal jako vykazování ekonomických zločinů korupce, což je charakteristický rys jeho selektivní protikorupční kampaně.
„Souboje uvnitř vojenského a policejního systému čínské komunistické strany byly historicky nejbrutálnější, často to byl boj na život a na smrt,“ uzavírá Wang.
Na této zprávě se podílel Xin Ning.
–ete–