Analytický komentář
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) na svých internetových stránkách nedávno reagoval na různá tvrzení týkající se hurikánů a ovlivňování počasí v USA, která jsou, jak sám úřad popsal, „velkým množstvím dezinformací o neexistujících technologiích pro manipulaci s počasím, které se šíří na internetu, obzvláště na platformách sociálních médií“. Zdá se však, že některé argumenty NOAA pokoušející se „dezinformace“ vyvrátit, v praxi neobstojí.
NOAA a technologie ovlivňující hurikány
K prvnímu rozporovanému tvrzení, že „[americká] vláda vytváří, posiluje a/nebo usměrňuje hurikány do konkrétních míst“, NOAA uvedl, že „neexistují žádné technologie, které mohou vytvořit, zničit, modifikovat, zesílit nebo směrovat hurikány. Všechny hurikány, včetně Heleny a Miltona, jsou přírodní fenomény, které se samostatně formují podle daných podmínek oceánů a atmosféry“.
V letošním letním vydání časopisu Journal of the Air Force Historical Foundation autor David Reade popisuje, jak americké letectvo v rámci Operace China Lake v období mezi lety 1966 až 1975 „vytvářelo, zintenzivňovalo a směrovalo hurikány směrem na Kubu, aby zdevastovalo kubánskou ekonomiku…“(str. 69)
V roce 2017 NOAA v článku s titulkem 70. výročí prvního experimentu s oséváním hurikánu informuje, jak již v říjnu 1947 američtí vědci ve spolupráci s americkým letectvem a společností General Electric v rámci Projektu Cirrus osévali hurikán King. Ten ale náhle změnil směr a zdevastoval městečko Savannah ve státě Georgia.
Experimenty pro ovlivňování hurikánů pokračovaly v rámci vládního Projektu Stormfury (v překladu běsnění bouře) až do roku 1983. Projekt byl ukončen s neurčitými výsledky.
V roce 2008 NOAA ve spolupráci s Ministerstvem pro vnitřní bezpečnost USA uspořádal seminář s názvem Modifikování hurikánů. Cílem semináře bylo diskutovat „jak nejlépe modifikovat hurikány, aby se minimalizovaly jejich destruktivní síly“. Šlo potencionálně o dvě oblasti zájmů:
1) Měnit směr hurikánů a 2) Snížit jejich destruktivní síly tím, že se zeslabí vítr nebo déšť, které hurikán doprovází.
V jedné z prezentací s názvem Kolaborativní výzkum: K modifikaci hurikánů rozptýlením černého uhlíku: metody, snížení rizik a komunikace rizik, dr. Moshe Alamaro uvedl, že cílem studie je „demonstrovat přímou kontrolu intenzity nebo směru modelovaných hurikánů; kvantifikovat potřebné množství aerosolů černého uhlíku, který by se rozptýlil nad hurikánem.“
V jiné prezentaci s názvem Modifikace hurikánů oséváním mraků použitím jader pro kondenzací mraků (anglicky cloud condensation nuclei CCN) s cílem potlačit teplý déšť, dr. Daniel Rosenfeld napsal, že v modelované situaci osévání mraků „snížilo akční rádium síly hurikánu o 25 %“.
Na semináři se diskutovaly další metody zeslabení či přesměrování hurikánů, jako například strategie ochlazování povrchu oceánů pomocí různých čerpadel.
V závěru semináře se experti dohodli na konsensu pokračovat „v dalším výzkumu oblastí, které byly na semináři prezentovány, a implementovat skutečné experimenty, pokud výsledky ospravedlní vzniklé náklady… Od posledních pokusů modifikace hurikánů (od Projektu Stormfury – poznámka redakce), se naše znalosti a technologie dramaticky zlepšily a jsme v lepší pozici, jak přistoupit k danému problému“.
Ovlivňování počasí
V rámci vyvracení tvrzení, že modifikuje počasí, NOAA uvádí, že úřad „počasí nemodifikuje a osévání mraků nebo jiné aktivity ovlivňování počasí finančně nepodporuje, či se žádných neúčastní nebo nad nimi nedohlíží“.
Nicméně, na nedávno konaném semináři zemí ASEANu (AWMC) delegáti jednotlivých zemí prezentovali projekty ovlivňování počasí a Ahmed Al Kamali, vedoucí oddělení Operací osévání mraků Spojených arabských emirátů (SAE), demonstroval účinnost a jednotlivé metody osévání mraků, které v emirátech provádějí. Jak je možné vidět ze seznamu uvedeném na jeho prezentaci, NOAA je jedním z partnerů projektu osévání mraků v SAE.
Dále pak na vlastním webu NOAA uvádí, že „společnosti, které se chystají zapojit do aktivit ovlivňování počasí, jsou v USA vládním Nařízením o modifikaci počasí z roku 1976 požadovány poskytnout zprávu agentuře NOAA alespoň 10 dnů před realizací této aktivity“.
NOAA definuje devět různých metod ovlivňování počasí, které vyžadují registraci, od osévání mraků letadly včetně ovlivňování počasí pomocí laserů či elektromagnetických vln.
Na těchto stránkách NOAA lze najít přes 1 000 různých registrací od společností, které se do ovlivňování počasí ve Spojených státech zapojily.
Je tedy možné říct, že NOAA určitým způsobem nad aktivitami ovlivňování počasí dohlíží, přinejmenším je registruje. Nicméně se zdá, že je do projektů ovlivňování počasí také sama zapojená.