V australském parlamentu, konkrétně ve Sněmovně reprezentantů, se tento týden projednává návrh zákona, který by pod pokutou až 32 milionů dolarů zakázal dětem mladším 16 let používat sociální média.
Dle agentury Reuters by se uživatelé při registraci na Facebook, Instagram, TikTok, X, YouTube a další sociální platformy museli prokázat pomocí biometrických dat nebo vládní digitální identifikace.
Nový zákon by se uplatňoval také na již existující účty a nevyžadoval by ani souhlas rodičů.
Australská vláda, která návrh iniciovala, argumentuje, že přílišné používání sociálních médií představuje rizika pro fyzické a mentální zdraví dětí.
„Jedná se o zásadní reformu. Víme, že některé děti si najdou cestu, jak se novému zákonu vyhnout. Nicméně posíláme vzkaz sociálním mediálním společnostem, aby si uklidily před vlastním prahem,“ uvedl australský premiér Anthony Albanese v prohlášení.
Zákaz dětí na sociálních sítích má i své odpůrce
Australský výbor pro lidská práva, nezávislá organizace vytvořená parlamentní rozhodnutím, na svých webových stránkách upozornil, že by nový zákon mohl ohrozit soukromí všech Australanů.
V rámci prokázání identity budou muset pravděpodobně všichni Australané poskytnout mediálním společnostem citlivé osobní informace. Tyto informace by podle Výboru mohly být, jak potvrzují nedávné zkušenosti, odcizeny.
Sunita Boseová, ředitelka společnosti Digital Industry Group Inc, která v Austrálii hájí digitální průmysl, při senátním slyšení zákonodárcům sdělila, že nový zákon riskuje izolaci některých dětí a některé vytlačí do „tmavších, méně bezpečných online prostorů,“ než poskytují hlavní platformy.
Boseová také řekla, že již existují algoritmy, které mladé děti v online prostoru chrání, například skrze funkce, které vyfiltrují nahotu.
Doporučila, aby parlament sečkal s rozhodnutím alespoň do června příštího roku, kdy bude dokončena vládní evaluace technologií, které mají omezit přístup mladých lidí na sociální platformy.
„Po parlamentu se chce, aby tento týden schválil zákon bez znalosti toho, jak bude fungovat,“ uvedla Boseová.
V současnosti se o obdobném zákazu diskutuje, či se již na legislativní úrovni jedná, v několika západních zemích.