ČTK Epoch Times Česko

a 28. 11. 2024

Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.

Trump v předvolební kampani hrozil uvalením dodatečných cel deset až 20 procent na prakticky veškerý dovoz do USA. Podle Lagardeové by Evropská unie neměla na Trumpovy kroky reagovat odvetnými opatřeními, ale jednáním.

Šéfka ECB upozornila, že obchodní válka není v ničím zájmu a vedla by k celosvětovému poklesu hrubého domácího produktu (HDP). Zároveň si v této souvislosti vzala na mušku Trumpův oblíbený slogan Make America Great Again (Učiňme Ameriku opět skvělou). „Jak učiníte Ameriku opět skvělou, pokud bude klesat globální poptávka?“ prohlásila.

Podle Lagardeové by měla Evropa při jednáních s Trumpem přijít s návrhy na nákup některého amerického zboží, například zkapalněného zemního plynu (LNG) či vojenského vybavení. „To je lepší scénář než strategie založená čistě na odvetných opatřeních, jež může vést k vyměňování si úderů, ze kterého nevzejde žádný skutečný vítěz,“ uvedla šéfka ECB.

Evropská komise, která má na starosti obchodní politiku EU, stále zvažuje, jakým způsobem bude na Trumpovy plány v oblasti cel reagovat. Podle činitelů zapojených do příprav postupu EK zahrnují zvažovaná opatření vyšší nákupy amerického zboží, včetně LNG, zbraní a zemědělských produktů, píše Financial Times.

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.