Ondřej Horecký

3. 12. 2024

Palivové dříví zůstává nadále zlatou stálicí na řebříčku nejlevnějších topných paliv. Zatímco elektřina a plyn balancují na střetu zvyšujících se regulovaných složek a klesající tržní ceny zdrojů, dřevo pro topnou sezonu jednoznačně zlevňovalo.

Aktuální průměrná cena za jeden prostorový metr volně sypaného dřeva (PRMS) je podle Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD) 1 633 Kč včetně dopravy. Loni v září to přitom bylo 1 845 Kč. Nejvyšší ceny dosáhlo dřevo v září 2022, a to 2 580 Kč za PRMS.

Tehdy vrcholila energetická panika v důsledku války na Ukrajině a lidé si nakupovali zásoby dřeva i na tři sezóny dopředu. Kvůli tomu byla letos poptávka po dřevě nižší, vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. „Ještě to doznívá,“ říká a doplňuje, že k nižší spotřebě přispěla i mírná minulá sezóna.

Podle odborného serveru tzb-info.cz je palivové dříví bezkonkurenčně nejlevnějším zdrojem tepelné energie (viz graf).

Zdroj: TZB-info.cz

„Náklady na vytápění rodinného domu o spotřebě energie 14 MWh/rok palivovým dřevem jsou oproti zemnímu plynu poloviční, a oproti elektřině (přímotop) dokonce až čtvrtinové,“ podotýká předseda AEVD Michal Bartoška.

Relativně dobře ze srovnání vycházejí i dřevěné pelety a brikety, které jsou oproti klasickému dřevu pohodlnější na obsluhu a snazší na skladování. Podle Stupavského vyjde topení s nimi ročně tak jako vytápění tepelným čerpadlem nebo plynem.

Jak moudře nakupovat dříví

Ceny dřeva jsou v průběhu roku velmi rozkolísané. Nejlevnější bývá na jaře a v létě, naopak v topné sezóně ceny vyskočí až o 20 procent. „Když se koupí dřevní palivo chytře v létě, dá se ušetřit i 5 000 korun za rok,“ radí proto Stupavský.

Podobné je to i u briket nebo pelet. Letos v létě se daly pořídit už od šesti korun za kilo, v současnosti to je kolem 7,50 kč za kilo. Stupavský každopádně doporučuje nakupovat dřevní biomasu nejdříve v březnu, kdy začnou ceny opět klesat.

Nejlevnější z nejlevnějších variant je domluvit se s vlastníkem lesa a stromy si pokácet sám, popřípadě si je nechat porazit a dovézt. Tímto způsobem se dá ušetřit až 70 procent nákladů, ovšem připravte se na tvrdou práci. Surové dřevo z lesa musíte nejdříve pořezat, naštípat, uložit a nechat aspoň jednu sezónu vysušit.

Nejlevnější leč nejpracnější cestou je zpracovat si poražené stromy sám. Ilustrační foto. (omosman950 / envato)

Pohodlnější a daleko nejrozšířenější cesta je dnes pořídit si dříví už nařezané na jednotnou velikost, naštípané a vyschlé. Jak jsme uvedli na začátku, tam se cena pohybuje kolem 1 600 korun za jeden prostorový metr sypaný.

Kotle opět v kurzu, čerpadla prudce spadla

Zatímco zájem o palivové dříví letos nebyl valný a i poptávka po tepelných čerpadlech letos klesala, u topidel na plyn a biomasu to bylo naopak. Po slabém prvním půlroku se s objednávkami roztrhl pytel v srpnu, měsíc před zákazem starých kotlů 1. a 2. emisní třídy, vypráví Stupavský.

Rušné období potvrzuje i další člověk z oboru. „Výrobci i instalatérské firmy mají v drtivé většině objednávky až do konce roku,“ popsal koncem listopadu pro ČTK prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka, ovšem do spojitosti se zákazem starých kotlů to nedává.

V posledních zhruba deseti letech se podle něj ročně nainstaluje 200-220 tisíc zdrojů do 50 kW (tj. pro domácnosti) napojených na teplovodní soustavu. Výjimkou byl pouze rok energetické krize 2022, kdy došlo k prudkému růstu poptávky na nějakých 270 tisíc zdrojů. Letos předpokládá jeho asociace návrat k obvyklému množství, nicméně došlo k některým výrazným změnám v podílu jednotlivých zdrojů, poznamenal pro Epoch Times Lyčka.

Přestože konečné statistiky nejsou ještě venku, už nyní je zřejmé, že tepelná čerpadla zaznamenala letos „extrémní pokles“ o nějakých 50 procent, kdy se jich prodalo asi o 30 tisíc kusů méně než vloni. Jejich podíl převzaly „krbová kamna a krbové vložky napojené na tepelnou soustavu a kotle na biomasu“, tj. dřevo, pelety a brikety. „Opět se oživil také zájem o výměnu plynových kotlů,“ popisuje Lyčka.

Příčinou mimořádného propadu prodejů tepelných čerpadel vidí v tom, že trh je po dvou letech boomu do značné míry nasycený.

„Aby si někdo pořídil kvalitní tepelné čerpadlo, i s dotací musí z vlastní kapsy vytáhnout přes 100 tisíc korun. A potenciál lidí, kteří si tohle mohou dovolit, se dnes už vyčerpal,“ vysvětluje šéf topenářské asociace a dodává, že prodeje se opět vrací na úroveň před energetickou krizí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.