Palivové dříví zůstává nadále zlatou stálicí na řebříčku nejlevnějších topných paliv. Zatímco elektřina a plyn balancují na střetu zvyšujících se regulovaných složek a klesající tržní ceny zdrojů, dřevo pro topnou sezonu jednoznačně zlevňovalo.
Aktuální průměrná cena za jeden prostorový metr volně sypaného dřeva (PRMS) je podle Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD) 1 633 Kč včetně dopravy. Loni v září to přitom bylo 1 845 Kč. Nejvyšší ceny dosáhlo dřevo v září 2022, a to 2 580 Kč za PRMS.
Tehdy vrcholila energetická panika v důsledku války na Ukrajině a lidé si nakupovali zásoby dřeva i na tři sezóny dopředu. Kvůli tomu byla letos poptávka po dřevě nižší, vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. „Ještě to doznívá,“ říká a doplňuje, že k nižší spotřebě přispěla i mírná minulá sezóna.
Podle odborného serveru tzb-info.cz je palivové dříví bezkonkurenčně nejlevnějším zdrojem tepelné energie (viz graf).
„Náklady na vytápění rodinného domu o spotřebě energie 14 MWh/rok palivovým dřevem jsou oproti zemnímu plynu poloviční, a oproti elektřině (přímotop) dokonce až čtvrtinové,“ podotýká předseda AEVD Michal Bartoška.
Relativně dobře ze srovnání vycházejí i dřevěné pelety a brikety, které jsou oproti klasickému dřevu pohodlnější na obsluhu a snazší na skladování. Podle Stupavského vyjde topení s nimi ročně tak jako vytápění tepelným čerpadlem nebo plynem.
Jak moudře nakupovat dříví
Ceny dřeva jsou v průběhu roku velmi rozkolísané. Nejlevnější bývá na jaře a v létě, naopak v topné sezóně ceny vyskočí až o 20 procent. „Když se koupí dřevní palivo chytře v létě, dá se ušetřit i 5 000 korun za rok,“ radí proto Stupavský.
Podobné je to i u briket nebo pelet. Letos v létě se daly pořídit už od šesti korun za kilo, v současnosti to je kolem 7,50 kč za kilo. Stupavský každopádně doporučuje nakupovat dřevní biomasu nejdříve v březnu, kdy začnou ceny opět klesat.
Nejlevnější z nejlevnějších variant je domluvit se s vlastníkem lesa a stromy si pokácet sám, popřípadě si je nechat porazit a dovézt. Tímto způsobem se dá ušetřit až 70 procent nákladů, ovšem připravte se na tvrdou práci. Surové dřevo z lesa musíte nejdříve pořezat, naštípat, uložit a nechat aspoň jednu sezónu vysušit.
Pohodlnější a daleko nejrozšířenější cesta je dnes pořídit si dříví už nařezané na jednotnou velikost, naštípané a vyschlé. Jak jsme uvedli na začátku, tam se cena pohybuje kolem 1 600 korun za jeden prostorový metr sypaný.
Kotle opět v kurzu, čerpadla prudce spadla
Zatímco zájem o palivové dříví letos nebyl valný a i poptávka po tepelných čerpadlech letos klesala, u topidel na plyn a biomasu to bylo naopak. Po slabém prvním půlroku se s objednávkami roztrhl pytel v srpnu, měsíc před zákazem starých kotlů 1. a 2. emisní třídy, vypráví Stupavský.
Rušné období potvrzuje i další člověk z oboru. „Výrobci i instalatérské firmy mají v drtivé většině objednávky až do konce roku,“ popsal koncem listopadu pro ČTK prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka, ovšem do spojitosti se zákazem starých kotlů to nedává.
V posledních zhruba deseti letech se podle něj ročně nainstaluje 200-220 tisíc zdrojů do 50 kW (tj. pro domácnosti) napojených na teplovodní soustavu. Výjimkou byl pouze rok energetické krize 2022, kdy došlo k prudkému růstu poptávky na nějakých 270 tisíc zdrojů. Letos předpokládá jeho asociace návrat k obvyklému množství, nicméně došlo k některým výrazným změnám v podílu jednotlivých zdrojů, poznamenal pro Epoch Times Lyčka.
Přestože konečné statistiky nejsou ještě venku, už nyní je zřejmé, že tepelná čerpadla zaznamenala letos „extrémní pokles“ o nějakých 50 procent, kdy se jich prodalo asi o 30 tisíc kusů méně než vloni. Jejich podíl převzaly „krbová kamna a krbové vložky napojené na tepelnou soustavu a kotle na biomasu“, tj. dřevo, pelety a brikety. „Opět se oživil také zájem o výměnu plynových kotlů,“ popisuje Lyčka.
Příčinou mimořádného propadu prodejů tepelných čerpadel vidí v tom, že trh je po dvou letech boomu do značné míry nasycený.
„Aby si někdo pořídil kvalitní tepelné čerpadlo, i s dotací musí z vlastní kapsy vytáhnout přes 100 tisíc korun. A potenciál lidí, kteří si tohle mohou dovolit, se dnes už vyčerpal,“ vysvětluje šéf topenářské asociace a dodává, že prodeje se opět vrací na úroveň před energetickou krizí.