Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace mohou být již neaktuální.
Cécile Domensová pořizuje úchvatné fotografie divokých koní. Francouzská fotografka svými magickými snímky zdůrazňuje jedinečnou krásu a charakter plemene Camargue, které se volně pohybuje v oblasti Camargue na jihu Francie.
„Když cestujete po Camargue, vidíte koně všude,“ říká 49letá Domensová, která v této oblasti žije téměř 20 let, deníku Epoch Times.
Talentovaná fotografka popisuje tohoto koně jako symbol svobody a přírody a konstatuje, že pozorování zvířat v divoké přírodě je nesmírně krásným a povznášejícím zážitkem. Nejvíce ji baví zachytit je ve zvláštním světle, přičemž se vyhýbá postprodukci a upřednostňuje přirozenou kompozici.
Svoji profesi zahájila již před 25 lety, kdy digitální technologie ještě neexistovala, a dodnes Domensová dává přednost stejnému přístupu.
„Fotografie byla buď úspěšná, nebo skončila v koši. Nebylo možné ji upravit,“ vzpomíná. „Pro mě je důležité světlo a jeho zvláštnosti. Například duha, mlhavý den nebo den s velmi temnou bouřkovou oblohou. Záleží na počasí, a právě to dělá snímek úspěšným.
„Samozřejmě také záleží na postoji a chování koní, které nemůžeme ovlivnit. Ale když známe jejich chování velmi dobře, dokážeme rychleji předvídat jejich akce.“
Paní Domensová miluje klidnou samotu východu slunce, často pracuje za svítání a během zlaté hodiny těsně před západem slunce. Jako dlouholetá obyvatelka si vybudovala důvěrné vztahy s několika kontakty, které jí umožňují volný přístup na jejich soukromé pozemky. Jeden z chovatelů, se kterým spolupracuje, jí dokonce přivádí koně na focení.
„Jsou jako top modelky,“ sdílí.
Camargští koně však nejsou jen krásní na pohled, jedná se o starobylé plemeno a region Camargue je jediným místem ve Francii, kde se „koně stále využívají k práci s dobytkem“, vysvětluje. Odolní a dobře přizpůsobení, jejich kopyta vydrží extrémní vlhkost a náročné podmínky slaného, bažinatého regionu poblíž Středozemního moře.
Delta řeky Rhône je charakteristická vysokými teplotami, komáry a nedostatkem potravy, ale stejně jako mustangové amerického západu se plemeno vyvinulo během tisíciletí, aby odolávalo svému prostředí s neochvějnou houževnatostí.
„Je to velmi přítulný malý kůň,“ podotýká Domensová, která se o koně zajímá již od dětství a začala jezdit jako malá.
Domensová se narodila v Senegalu, kde žila pět let, než se její rodina přestěhovala na jihozápad Francie. Fascinována primitivními a rustikálními koňskými plemeny procestovala mnoho zemí, například Mongolsko a Patagonii, kde fotografovala místní nomády a gauče. Rovněž strávila čas v Baskicku a Pyrenejích, aby objevovala divoká plemena tam.
V roce 2006 se přestěhovala do Camargue, kde založila cestovní agenturu zaměřenou na fotografické zájezdy, první ve Francii, která nabízela kurzy fotografie a výlety. Vzhledem k tomu, že chov koní plemene Camargue není obecně výnosný, většina chovatelů se podle ní diverzifikovala otevřením se turistům.
Podle Mezinárodní jezdecké federace se archeologové domnívají, že koně Camargue, s krátkou a svalnatou postavou, jasnýma a široce posazenýma očima a šedobílou barvou, pochází z doby kamenné a jeho předkem je kůň Solutré. Camargue byli po staletí obdivováni francouzskými vůdci; toto plemeno bylo využíváno například v Napoleonově armádě. Stejně tak jej milovali i zahraniční dobyvatelé, včetně římského císaře Julia Caesara, který podporoval jeho chov.
Teprve v roce 1978 zavedla francouzská vláda pro toto plemeno plemennou knihu, aby stanovila standardy pro zachování jeho rodové linie.
„Camargue je starobylé plemeno. Stopy po něm byly nalezeny v deltě Rhôny již od paleolitu. … plemeno je oficiálně uznáváno od roku 1978. Chovatelé jsou sdruženi v Asociaci chovatelů koní Camargue. Od té doby již není možné plemena křížit,“ dodává Domensová.
Prohlédněte si další fotografie níže:
–ete–