Fotografování krajiny není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vyžaduje trpělivost, vytrvalost a odhodlání – všechny tyto vlastnosti předvedl kanadský fotograf Andrew Mielzynski, vítěz ocenění Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, ve svém portfoliu.
„Skvělá krajinářská fotografie vyžaduje obrovskou trpělivost – trpělivost na správné roční období, správné počasí a správné světlo,“ uvádí předseda poroty Peter Eastway. „Zároveň to chce vytrvalost, protože jen zřídka se období, počasí a světlo spojí způsobem, který nás inspiruje… A právě proto, aby byl krajinářský fotograf úspěšný, potřebuje i odhodlání dotáhnout své projekty do konce.“
Soutěž Mezinárodní krajinářský fotograf roku obdržela více než 3 600 příspěvků od amatérských i profesionálních fotografů, kteří soutěžili o titul Mezinárodní krajinářská fotografie roku za jednotlivé snímky a Mezinárodní krajinářský fotograf roku za portfolio prací.
Vítězné portfolio
Fotografie Mielzynského sahají od zasněžených zim v Ontariu až po východ slunce v argentinské poušti Atacama. Minulý rok byl v této soutěži velmi těsným finalistou, a tak získání první ceny v letošním roce je důkazem trvale vysoké úrovně jeho práce.
Ocenění Mezinárodní krajinářská fotografie roku 2024 získal snímek „Stopy světla“ od Ryohei Irieho z Japonska. Další kategorie zahrnovaly Černobílou fotografii, Letecké snímky, Sníh a led, Oblohu a Lesy. Celková výše cen činila 12 500 dolarů (asi 300 tisíc Kč), které byly rozděleny mezi vítěze.
Top 101 fotografií z letošní soutěže bude představeno v knize Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024 – Kniha ocenění, kterou lze zakoupit na oficiálních webových stránkách.
Finalisté
Ignacio Palacios z Austrálie obsadil druhé místo se svým portfoliem jihoamerických krajin.
Gheorghe Popa z Rumunska získal třetí místo za své snímky krajin, které zachycují proměny ročních období v jeho rodné zemi.
V kategorii jednotlivých fotografií získal druhé místo Justinus Sukotjo z Indonésie, zatímco třetí místo připadlo Himadrimu Bhuyanovi z Indie. Oba fotografové předložili působivé černobílé snímky.
–ete–