Zachary Stieber

9. 12. 2024

Evropská kosmická agentura plánuje produkovat umělá zatmění Slunce trvající až šest hodin.

Dne 5. prosince byly do vesmíru vypuštěny dva satelity, které budou sloužit k vytváření umělých zatmění Slunce.

Tyto dva satelity Evropské kosmické agentury (ESA) byly vypuštěny z Indie. Zatím jsou propojeny a později budou odděleny. Mise nese název Proba-3 a jejím cílem je zkoumání jemné, koruně podobné koróny obklopující Slunce.

Experti z ESA navedli satelity na oběžnou dráhu a chtějí je pravidelně využívat k produkci umělých zatmění Slunce trvajících až šest hodin. Přirozená zatmění, kdy Měsíc prochází mezi Sluncem a Zemí a blokuje sluneční světlo, se dějí vzácně a trvají maximálně přibližně 7 a půl minuty.

První umělé zatmění Slunce v rámci mise Proba-3 je plánováno na březen 2025, kdy se očekává pořízení prvních snímků.

Umělá zatmění budou vytvořena alespoň dvakrát týdně, přičemž jejich frekvence bude záviset na sluneční aktivitě, uvádí vědec mise ESA Joe Zender v e-mailu.

Mise, jejíž hodnota v přepočtu činí přibližně 5 miliard Kč, má za cíl během dvouletého provozu vytvořit alespoň 1 000 hodin „zatmění na vyžádání“. Po splnění svého úkolu oba satelity postupně sestoupí na nižší oběžnou dráhu a zhruba do pěti let shoří v atmosféře.

Misi podporuje asi tucet zemí, včetně Rakouska, Polska a Španělska.

Satelity, které budou létat autonomně, se budou pohybovat na oběžné dráze ve vzdálenosti přes 60 000 kilometrů od Země. K vytvoření umělých zatmění bude nutné je pečlivě umístit.

„Oba satelity musí dosáhnout přesnosti polohování na úroveň tloušťky průměrného nehtu, přičemž budou od sebe vzdáleny asi jeden a půl fotbalového hřiště,“ komentuje Damien Galano, manažer mise Proba-3, v prohlášení agentury.

Pro udržení své polohy budou satelity využívat GPS, sledovače hvězd, lasery a rádiové spojení.

Každý satelit ve tvaru krychle má rozpětí menší než 1,5 metru. Jeden z nich ponese disk, který bude blokovat sluneční světlo pro teleskop na druhém satelitu. Tento disk bude napodobovat Měsíc při přirozeném úplném zatmění Slunce, zatímco zatemněný satelit bude zastupovat Zemi.

Vědci potřebují zcela zakrýt oslňující záři Slunce, aby mohli podrobně studovat korónu, která ho obklopuje, a během této mise tak získat mimořádně detailní pohled na oblasti u samotného okraje Slunce. Zvláště je zajímá, proč je koróna teplejší než povrch Slunce, a chtějí lépe pochopit koronální výrony hmoty, erupce, které do vesmíru vysílají miliardy tun plazmatu s magnetickými poli.

Výsledné geomagnetické bouře mohou narušit napájení a komunikaci na Zemi i na oběžné dráze. Takové erupce také mohou způsobit ohromující polární záře na neočekávaných místech.

Ke zprávě přispěla agentura Associated Press. Původní článek byl českou redakcí doplněn o některé informace.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.