Evropská kosmická agentura plánuje produkovat umělá zatmění Slunce trvající až šest hodin.
Dne 5. prosince byly do vesmíru vypuštěny dva satelity, které budou sloužit k vytváření umělých zatmění Slunce.
Tyto dva satelity Evropské kosmické agentury (ESA) byly vypuštěny z Indie. Zatím jsou propojeny a později budou odděleny. Mise nese název Proba-3 a jejím cílem je zkoumání jemné, koruně podobné koróny obklopující Slunce.
Experti z ESA navedli satelity na oběžnou dráhu a chtějí je pravidelně využívat k produkci umělých zatmění Slunce trvajících až šest hodin. Přirozená zatmění, kdy Měsíc prochází mezi Sluncem a Zemí a blokuje sluneční světlo, se dějí vzácně a trvají maximálně přibližně 7 a půl minuty.
První umělé zatmění Slunce v rámci mise Proba-3 je plánováno na březen 2025, kdy se očekává pořízení prvních snímků.
Umělá zatmění budou vytvořena alespoň dvakrát týdně, přičemž jejich frekvence bude záviset na sluneční aktivitě, uvádí vědec mise ESA Joe Zender v e-mailu.
Mise, jejíž hodnota v přepočtu činí přibližně 5 miliard Kč, má za cíl během dvouletého provozu vytvořit alespoň 1 000 hodin „zatmění na vyžádání“. Po splnění svého úkolu oba satelity postupně sestoupí na nižší oběžnou dráhu a zhruba do pěti let shoří v atmosféře.
Misi podporuje asi tucet zemí, včetně Rakouska, Polska a Španělska.
Satelity, které budou létat autonomně, se budou pohybovat na oběžné dráze ve vzdálenosti přes 60 000 kilometrů od Země. K vytvoření umělých zatmění bude nutné je pečlivě umístit.
„Oba satelity musí dosáhnout přesnosti polohování na úroveň tloušťky průměrného nehtu, přičemž budou od sebe vzdáleny asi jeden a půl fotbalového hřiště,“ komentuje Damien Galano, manažer mise Proba-3, v prohlášení agentury.
Pro udržení své polohy budou satelity využívat GPS, sledovače hvězd, lasery a rádiové spojení.
Každý satelit ve tvaru krychle má rozpětí menší než 1,5 metru. Jeden z nich ponese disk, který bude blokovat sluneční světlo pro teleskop na druhém satelitu. Tento disk bude napodobovat Měsíc při přirozeném úplném zatmění Slunce, zatímco zatemněný satelit bude zastupovat Zemi.
Vědci potřebují zcela zakrýt oslňující záři Slunce, aby mohli podrobně studovat korónu, která ho obklopuje, a během této mise tak získat mimořádně detailní pohled na oblasti u samotného okraje Slunce. Zvláště je zajímá, proč je koróna teplejší než povrch Slunce, a chtějí lépe pochopit koronální výrony hmoty, erupce, které do vesmíru vysílají miliardy tun plazmatu s magnetickými poli.
Výsledné geomagnetické bouře mohou narušit napájení a komunikaci na Zemi i na oběžné dráze. Takové erupce také mohou způsobit ohromující polární záře na neočekávaných místech.
Ke zprávě přispěla agentura Associated Press. Původní článek byl českou redakcí doplněn o některé informace.
–ete–