Prestižní akademie nepravdivě uvedla, že Hegseth se na školu ani nepřihlásil.
Americká vojenská akademie se omluvila za nepravdivé tvrzení, že kandidát nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Pentagonu, Peter Hegseth, nebyl na školu známou jako West Point nikdy přijat.
„Z prověrky našich záznamů vyplývá, že Peter Hegseth dostal v roce 1999 nabídku k přijetí na West Point, ale nenastoupil tam. Nesprávné prohlášení týkající se Hegsethova přijetí na Vojenskou akademii USA bylo zveřejněno zaměstnancem 10. prosince 2024,“ uvedl mluvčí West Pointu v e-mailu pro The Epoch Times.
„Po dalším přezkoumání archivní databáze si zaměstnanci uvědomili, že toto prohlášení bylo chybné. Hegsethovi bylo nabídnuto přijetí na West Point jako budoucímu členovi ročníku 2003. Akademie bere tuto situaci vážně a za tuto administrativní chybu se omlouvá.“
Toto prohlášení přišlo poté, co Hegseth 11. prosince sdílel svůj dopis o přijetí datovaný 5. ledna 1999 na sociální síti X.
Hegseth uvedl, že se dozvěděl, že ProPublica plánuje zveřejnit článek, v němž tvrdí, že na West Point nebyl přijat.
Redaktor ProPublica Jesse Eisinger v reakci na to uvedl, že dva mluvčí West Pointu serveru ProPublica sdělili, že Hegseth na akademii přijat nebyl. Jeden z nich údajně uvedl, že se o přijetí ani neucházel. To server přimělo k tomu, aby se obrátil přímo na Hegsetha.
„První pravidlo dobré žurnalistiky zní: Žádná překvapení. Musíte dát subjektu potenciálního příběhu spravedlivou šanci reagovat na všechny podstatné skutečnosti v příběhu,“ napsal Eisinger.
V e-mailu z 10. prosince adresovaném Hegsethovu právnímu zástupci Timothymu Parlatoreovi reportér ProPublica napsal: „Připravujeme příběh o tvrzeních pana Hegsetha, že byl přijat na West Point“ a že „škola nám sdělila, že to není pravda“.
„Proč pan Hegseth řekl, že se dostal na West Point, když to není pravda? Jak může být pan Hegseth ministrem obrany, když učinil nepravdivé prohlášení o tom, že se dostal na nejprestižnější vojenskou akademii?“ napsal novinář v e-mailu, který si měl deník Epoch Times možnost prohlédnout.
Reportér dal Parlatoreovi hodinu na odpověď.
Server ProPublica nakonec žádný článek o této záležitosti nezveřejnil.
„Reportéři dělají svou práci tak, že kladou lidem u moci těžké otázky, což se v tomto případě přesně stalo,“ uvedl mluvčí ProPublica v e-mailu pro Epoch Times. „Zodpovědné zpravodajské organizace zveřejňují pouze to, co si mohou ověřit, a proto jsme příběh nezveřejnili, jakmile pan Hegseth poskytl dokumentaci, která tvrzení z West Pointu uvedla na pravou míru.“
Senátor a právník se obracejí na West Point
Parlatore v dopise generálporučíkovi Stevenu W. Gillandovi, řediteli West Pointu, přiložil e-mail od mluvčí West Pointu, v němž se uvádí, že se Hegseth neucházel o přijetí na West Point.
Mluvčí Theresa Brinkerhoffová možná porušila federální zákon, který zakazuje zveřejňování určitých informací, uvedl Parlatore.
„Vzhledem k těmto obavám vás naléhavě žádám, abyste tuto záležitost důkladně prošetřili a přijali příslušná nápravná opatření, která zabrání budoucímu porušování předpisů,“ napsal.
West Point odmítl na otázky týkající se Brinkerhoffové odpovědět.
Brinkerhoffová, která na dotaz rovněž neodpověděla, byla zmíněna také v dopise senátora Toma Cottona adresovaném řediteli West Pointu Gillandovi.
„Úředníci Vojenské akademie USA by neměli levicové novináře krmit lží o nominantech prezidenta Trumpa,“ uvedl Cotton. „West Point musí okamžitě důkladně prošetřit tento mimořádně špatný úsudek a potenciální porušení zákona o ochraně osobních údajů.“
–ete–