Epoch Times Česko ČTK

a 7. 1. 2025

Aktualizace v 10:30

Silné zemětřesení, které dnes postihlo části čínského Tibetu a Nepálu, si v Číně vyžádalo už 95 mrtvých a 130 zraněných. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Otřesy měly podle čínských úřadů sílu 6,8, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1. Otřesy byly patrné také v horách na východě Nepálu, odkud nejsou zatím hlášené žádné oběti. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané.

Nejsilnější otřes, který udeřil okolo 09:00 místního času (02:00 SEČ), měl podle čínských úřadů sílu 6,8 stupně, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1. Přišlo také několik následných otřesů. Epicentrum se podle USGS nacházelo v Tibetu asi sto kilometrů od hranic s Nepálem. Agentura Reuters s odkazem na čínskou televizi informovala, že ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů

Otřesy postihly mimo jiné druhé největší tibetské město Šigace, kde žije přes 600.000 lidí. V okolí epicentra je několik obcí a osad, podle státní agentury Nová Čína žilo v okruhu 20 kilometrů na 7000 lidí. Čínské úřady nejdříve hlásily 32 mrtvých, bilance pak narostla až na téměř 100. Čínská média hlásila stovky zřícených či poškozených domů, informoval deník The New York Times (NYT).

Čínské ministerstvo pro mimořádné situace krátce po prvních zprávách uvedlo, že v postižené oblasti působí přes 1500 záchranářů, kteří v sutinách pátrají po přeživších. Teploty v oblasti se podle světových médií drží pod bodem mrazu a večer mohou klesnout k minus 18 stupňům Celsia.

Otřesy byly ráno cítit i v nepálské metropoli Káthmándú, kde lidé ve strachu utíkali z domů. Zemětřesení bylo patrné rovněž v Bhútánu a v Indii. Nepálské úřady zatím o vážnějších následcích neinformovaly, v Káthmándů se podle policie zranil jeden člověk, když při otřesech seskočil ze střechy domu. Světová média podotýkají, že většina obyvatel vysokohorských obcí v Nepálu se na zimu stěhuje do teplejších oblastí a že mnohé z těchto vesnic u hranic s Tibetem jsou velmi těžko přístupné.

„(České) Velvyslanectví v Pekingu je v kontaktu s místními úřady ve věci možných obětí cizinců v oblasti postižené zemětřesením. V tuto chvíli nejsou známy oběti z řad cizinců,“ sdělil ČTK mluvčí Černíského paláce Daniel Drake. Obdobně podle něj postupovali pracovníci českého zastupitelského úřadu v Dillí. „Také nemáme informace, že by mezi postiženými byli čeští občané,“ dodal mluvčí k oblastem Nepálu a části Indie.Zemětřesení jsou v regionu poměrně běžným jevem, protože leží na rozmezí tektonických desek. V roce 2015 postihlo Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, zahynulo při něm tehdy asi 9000 lidí. Nejničivější zemětřesení v Číně za posledních několik desítek let postihlo provincii S‘-čchuan v květnu 2008, kde tehdy podle Reuters zahynulo na 70 000 lidí.

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.