Milan Kajínek

8. 1. 2025

Režisér Pablo Larraín, který před sedmi lety převyprávěl osudy první dámy Jackie Kennedyové, dnes přichází na plátna kin s příběhem řecké operní pěvkyně Marie Callasové. Pokud se budeme probírat historií, zjistíme, že osudy těchto žen se také setkaly.

Do hlavní role obsadil Angelinu Jolie. Podle scénáře Stevena Knighta vytvořil výpravné filmové dílo plné replik nádherných kostýmů a honosných interiérů.

Operní pěvkyni si nakonec zahrály čtyři ženy, protože bylo třeba ztvárnit i její dívčí léta, dospívání a vrcholné období. Mladou Marii zahrála nejprve mladičká Lidia Zelikman Kauderská (rok 1930), poté devatenáctiletá řecká herečka Aggelina Papadopoulouová (1940) a pozdější léta (1947) zahrála řecká sopranistka z Kypru Christina Aloneftisová. Poslední životní etapu hraje Angelina Jolie.

V článku klavíristy Raymonda Beegleho si můžete podrobněji přečíst o kvalitách a úskalích jejího hlasu, o její profesonální kariéře pěvkyně a o tom, jak podle něho obětovala svůj hlas pro potlesk publika.

Ve třinácti letech nastoupila Maria jako sopranistka na Aténskou konzervatoř pod vedením operní pěvkyně Elviry de Hidalgo. V sedmnácti letech debutovala v Královské opeře v Athénách v menší roli. O rok později získala v Královské opeře v Athénách titulní roli v inscenaci Pucciniho Toscy.

Pokračovala na divadelních prknech v Evropě a v Americe. Lidé kolem ní ji označovali za ženu vysoké profesionality a nekompromisních nároků, což často vedlo k problémům a mělo dopad i na její zdraví. Její hlas začal ztrácet jistotu ještě předtím, než oslavila čtyřicítku, výrazně ztratila na váze a začala rušit některé koncerty.

Ve věku 41 let se Callas naposledy objevila na operním jevišti 5. července 1965 v roli Toscy v londýnské Covent Garden. Tím však její čas v záři reflektorů neskončil. Poté, co se v roce 1959 rozešla se svým manželem, navázala vášnivý milostný vztah s lodním magnátem Aristotelem Onassisem, který se stal středem veřejného zájmu, stejně jako její status módní ikony.

Callas zazářila ve filmu Medea od Piera Paola Pasoliniho v roce 1969 a vedla mistrovské kurzy na Juilliard School. V polovině 70. let se přestěhovala do Paříže, kde se postupně stáhla z veřejného života. Zemřela 16. září 1977 na náhlý infarkt ve věku 53 let.

Callas je dodnes vzpomínána jako osobnost operního světa. Někteří ji také vnímají jako tragickou postavu, jejíž osobní život odrážel dramatickou povahu operního umění, které milovala. Objevily se dokonce spekulace, že zemřela žalem poté, co se Onassis v roce 1968 oženil s bývalou první dámou USA Jackie Kennedyovou.




Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.