Seriál o armádních soustavách zemí Evropské unie
Na vrcholu španělské armády stojí Jeho Veličenstvo král Felipe VI.
Španělsko mělo dle deníku El Pais v roce 2023 skoro 117 tisíc profesionálních vojáků ve všech složkách svých ozbrojených sil, přičemž cílem ministerstva obrany z roku 2007 je mít 130-140 tisíc. Vedle nich je ještě přes 70 tisíc příslušníků v tzv. Civilní gardě, národní četnické jednotce vojenské povahy, avšak spadající pod ministerstvo vnitra.
V prosinci 2024 španělská vláda oznámila plán zvýšit počet vojenských osobních sil o dalších 7 500 vojáků v letech 2025–2029, s cílem dosáhnout 140 000 profesionálních vojáků v příští dekádě.
K dosažení cílů v únoru 2025 ministerstvo obrany zveřejnilo plán zvýšit výdaje na platy vojáků o 400 milionů eur, což představuje navýšení o 200 eur měsíčně na vojáka. Tento krok má podle vlády zároveň přiblížit Španělsko k cíli zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP do roku 2029.
Podle odhadů NATO za rok 2024 vynaložilo Španělsko na obranu téměř 20 miliard euro (cca 500 mld. Kč), což by mělo odpovídat přibližně 1,28 % španělského HDP.
Pozemní síly (Ejército de Tierra)
2 divize o 8 brigádách + samostatná brigáda na Kanárských ostrovech + několik tzv. malých jednotek
Španělské pozemní síly jsou jednou z nejstarších ozbrojených sil na světě od svého vzniku v 15. století. Jejich hlavní sídlo se nachází v Palacio de Buenavista v Madridu. Od roku 1982, kdy se Španělsko připojilo k NATO, prošly pozemní síly velkými změnami.
Mechanizovanou sílu tvoří přes 200 německých tanků Leopard 2A6E a necelých sto kusů 2A4, dále pak např. italské kolové protitankové vozidlo Centauro s těžkým vyzbrojením, kolové BVP španělské výroby VEC-M1 či pásové Pizarro, a lehké terénní RG-31 Mk5E s šestiválcovým dieselovým motorem vyzbrojené kulometem a granátometem a Iveco LMV.
Dělostřelecké vybavení největší ráže tvoří 155 mm americké M109 a domácí Santa Bárbara Sistemas. Mezi 105 mm houfnice pak patří britské L118 a italské OTO-Melara.
Vybavení pozemních sil lehkými střelnými zbraněmi čítá řadu velikostí a kalibrů německé značky Heckler & Koch, včetně pistolí, ke kterým alternativně zařazují i rakouské Glocky.
Pěchota používá k přepravě obří vrtulníky Chinook, útočné vrtulníky Tiger nebo přepravní Super Puma.
Do roku 2035 má být pro pozemní síly pořízeno minimálně 700 obrněnců Dragón a nové samohybné houfnice.
Další jednotky tvoří speciální síly, protiletadlové dělostřelectvo, inženýři, ženisté, radisté, logistici nebo zdravotníci.
Námořnictvo (Armada)
1 letadlová loď + přes 130 dalších lodí
Slovo „armáda“ pochází z latinského armāta – ozbrojený. Ve španělštině a portugalštině označuje armada námořní flotilu. Španělská Armada čítala v 16. století na 130 lodí všeho druhu, vyzbrojených 1 500 kusy mosazných a 1 000 železných děl, její posádky tvořilo na 8 000 námořníků a 18 000 vojáků.
Dnes čítá španělské námořnictvo na 20 tisíc námořníků a podobný počet plavidel.
Největší chloubou španělského námořnictva je letadlová loď Juan Carlos I s výtlakem 26 tisíc tun vyrobená ve Španělsku. Kromě stíhacích letadel a vrtulníků umožňuje přistávací operace u obojživelných útočných vozidel. Loď má také čtyři dálkově ovládané sestavy vyzbrojené kulomety Browning 12,7 mm.
Podle oficiálního seznamu disponuje španělské námořnictvo 133 dalšími plavidly od fregat, výsadkových a hlídkových lodí, přes ponorky (7 ks) až po minolovky.
Vzdušné a vesmírné síly
10 stíhacích letek, 15 leteckých základen
Španělské vzdušné a kosmické síly mají v současnosti 10 stíhacích letek, každou s 18-24 letouny. Celkem disponují přibližně 450 letouny.
Mezi 130 útočnými letouny mají Španělé Eurofighter Typhoon a F-18 Hornet. Dále pak řadu helikoptér (vč. Black Hawk) a transportních letounů CASA a Airbus, z nichž dokáže typ A400 Atlas přepravit 116 plně vybavených vojáků nebo výsadkářů.
V lednu 2024 bylo formálně zřízeno Vesmírné velitelství (MESPA) na letecké základně Torrejón de Ardoz. „MESPA integruje Centrum pro letecké a kosmické pozorovací systémy (CESAEROB) a Operační středisko pro sledování vesmíru (COVE), které bude zodpovědné za zajištění kompletního přehledu o situaci ve vesmíru s cílem odhalit a katalogizovat hrozby, které v konečném důsledku ochrání národní zájmy a bezpečně využijí vesmír jako operační prostor,“ uvedly španělské vzdušné a kosmické síly.
Další jednotky
Další ozbrojené jednotky tvoří například vojenská policie, Královská garda nebo Španělská legie (Legión Española) – elitní jednotka s bohatou historií, známá svou vysokou úrovní výcviku a nasazením v různých konfliktech.