Volby do Poslanecké sněmovny ČR, které mají proběhnout ve dnech 3. a 4. října 2025, poprvé umožní českým občanům v zahraničí hlasovat korespondenční formou.
Ministerstvo vnitra tvrdí, že klade maximální důraz na transparentnost voleb, a proto zveřejnilo podmínky pro nominaci zástupců všech kandidujících stran do komisí na zastupitelských úřadech.
„Kandidující politické strany a hnutí mají od počátku možnost dohlížet na transparentní průběh sčítání hlasů v každém z tisíců volebních okrsků v Česku. V souvislosti se zavedením korespondenční volby se možnost přímé kontroly hlasování rozšířila i na komise v zahraničí,“ uvedl Miroslav Jašurek, ředitel odboru komunikace Ministerstva vnitra.
Obecně platí, že kandidující volební strana či hnutí má právo delegovat své zástupce do těch zvláštních okrskových volebních komisí (ZOVK), pod které spadají okrsky v zahraničí, v nichž lze hlasovat pro kandidátní listinu této volební strany.
Díky novele zákona o volbách do Parlamentu ČR mají kandidující strany právo vyslat jednoho člena a jednoho náhradníka do každé zvláštní okrskové volební komise. Tyto komise působí při zastupitelských úřadech České republiky a dohlížejí mimo jiné na průběh korespondenčního hlasování a sčítání hlasů.
Kdo může být delegován za člena ZOVK:
- státní občan České republiky, který ovládá český jazyk
- v den složení slibu, který bude skládat po přicestování na zastupitelský úřad, je mu nejméně 18 let
- není kandidátem ve volebním kraji, do kterého se u zastupitelského úřadu hlasuje
- není omezen ve svéprávnosti
Delegaci do zvláštní okrskové volební komise musí strany provést nejpozději do 3. září 2025 do 16:00. Zástupci musí splňovat zákonem stanovené podmínky a jejich činnost bude podpořena metodickými materiály připravenými ve spolupráci Ministerstva vnitra, Ministerstva zahraničních věcí a Českého statistického úřadu.
Kompletní informace o možnostech delegace, rozdělení oblastí světa pro účely hlasování a náležitostech členství ve zvláštních komisích jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva vnitra, doplňuje Adam Rözler z MV.
