ČTK

21. 12. 2025

Američané podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského navrhli, aby se přímých jednání v Miami o možném konci ruské války na Ukrajině účastnili zástupci Spojených států, Ukrajiny i Ruska. Informuje o tom agentura AFP. Američané s Ukrajinci na Floridě jednali v pátek, dnes se sešli s ruskou stranou. Ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev novinářům řekl, že jednání byla konstruktivní a budou pokračovat v neděli.

„Pokud to dobře chápu, navrhli tento formát: Ukrajina, Amerika, Rusko,“ řekl Zelenskyj. Poznamenal, že by na jednání mohli být přítomni i zástupci evropských zemí a že „by bylo logické mít takovou společnou schůzku … poté, co nám budou jasné výsledky schůzky, která se už konala“.

Později podle agentury Reuters uvedl, že Ukrajina bude návrh a trojstrannou schůzku podporovat, pokud povede k dalším výměnám vězňů a otevře cestu k setkání prezidentů. Zároveň ale vyjádřil pochybnost, jestli setkání tří stran přinese něco nového.

AFP pak přinesla další vyjádření ukrajinského prezidenta, v němž apeluje na USA, aby vyvinuly větší tlak na Rusko, a vyjadřuje přesvědčení, že pouze Spojené státy jsou schopny přesvědčit Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině.

Ruský vyjednávač Dmitrijev dnes večer SEČ dorazil do Miami, kde se sešel se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Šéf americké diplomacie Marco Rubio před jednáním nevyloučil, že se k diskusím připojí také.

„Rozhovory pokračují konstruktivně. Již začaly, budou pokračovat dnes a také zítra (v neděli),“ citovala agentura Reuters Dmitrijevovo vyjádření pro média.

AFP připomíná, že američtí vyjednávači se snaží prosadit plán, podle kterého by USA nabídly Ukrajině bezpečnostní záruky, nicméně by se zřejmě od Kyjeva očekávalo, že se vzdá určitých území. To ovšem ukrajinští představitelé i mnoho Ukrajinců odmítají. Zelenskyj dnes mluvil o kompromisu v podobě nynější bojové linie.

Rubio v pátek slíbil, že Ukrajina nebude nucena k nějaké dohodě, a řekl, že „mírová dohoda nebude, pokud s ní nebude Ukrajina souhlasit“.

Související témata

Přečtěte si také

První výsledky studie dopadu utracených miliard za klimatickou politiku v ČR by měly být dle Turka koncem roku

Filip Turek nastínil základní rámec dopadové studie o vlivu klimatických opatření, kterou zadal vypracovat odborníkům na Ministerstvu životního prostředí.

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. „Potvrdilo se nám, že jsme na jiné straně barikády,“ uvedl herec

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka se při dnešním jednání s ministrem kultury Otou Klempířem (Motoristé) v jednotlivých tématech neshodli.

Babiš, Stocker a Fico chtějí kroky EU ke zlevnění cen elektřiny

Česká republika, Rakousko a Slovensko chtějí, aby se čtvrteční summit Evropské unie zabýval vysokými cenami elektřiny a kroky k jejímu zlevnění. Slovenský premiér Robert Fico

Logo České televize (Oficiální logo České televize)
„Máme obavu ze snahy o ovládnutí médií veřejné služby.” Zaměstnanci ČT a ČRo podepisují petici proti plánům nové vlády 

Kabinet ANO, SPD a Motoristé sobě plánují podle programového prohlášení zrušit koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím. Ředitelé televize a rozhlasu vyzvali vládu k debatě. Nyní se proti plánu vymezili i někteří zaměstnanci médií.

Zelenskyj chce na výročí války ohlásit plán prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě, píší FT

Zelenskyj o víkendu uvedl, že Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, a že Trumpova administrativa pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak.

Fischer, Ženíšek a Okamura podpořili odsouzeného hongkongského mediálního magnáta Jimmyho Laie

Tři členové českého parlamentu se připojili k mezinárodní výzvě v reakci na vývoj soudního procesu s hongkongským magnátem Jimmym Laiem.

Meta a Google čelí obvinění z vytváření závislosti na sociálních sítích u dětí

Společnosti Meta a Google v přelomovém soudním procesu v Los Angeles čelí obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost.

Legionáři s houfnicemi, kterými na Bajkalu vyzbrojili své lodě proti rudoarmějcům. (Volné dílo)
Jak dopadla jediná námořní bitva československých legií?

16. srpna se střetli českoslovenští legionáři s Rudou armádou na Bajkalském jezeře. Jak dopadla jediná námořní akce v českých dějinách?

Od nositele Řádu za zásluhy po městskou zastupitelku: Milánští lídři chválí Shen Yun

Vyprodaná představení Shen Yun v Miláně oslovila vojenské představitele, místní politiky i hudebníky, kteří vyzdvihli uměleckou úroveň, duchovní rozměr a význam tradiční čínské kultury.