Ondřej Horecký

28. 8. 2009

Hummus (také psaný jako humus, hoummous apod.) pochází zřejmě z Arábie, ale dnes je velmi oblíbeným nejen tam, ale i ve Středomoří (Turecko, Řecko, Maroko).

Hummus bychom my Češi asi přirovnali k pomazánce, a i když je konzistencí stejný, jí se trochu jinak.

Nenatírá se na chleba, ale nabírá se na kousky pity (arabského chleba) nebo jiného pečiva anebo pásky mrkve. To samozřejmě neznamená, že si ho nemůžete dát s pečivem, já ho nejraději ráno na snídani s krajícem chleba opečeným v topinkovači.

Recept je snadný, rychlý a výživný. Jen si musíte sehnat tahini, což je nezbytná ingredience a v podstatě se jedná o pastu vyrobenou ze sezamových semínek.

Hummus si můžete udělat pokaždé jinak tím, že si přidáte vaše oblíbené koření nebo ingredience. Kdo má rád ostré, přidá si chilli, jiný může přihodit drcený koriandr nebo kmín, další použije sušená rajčátka nebo karamelizovanou cibulku. Nebojte se trošku experimentovat.

Tisknout

Recept: Hummus snadno a rychle

(na výrobu cca 250 g hummusu)

Chod předkrm
Čas přípravy 10 minutes
Celkový čas 10 minutes
Pro 4 osoby

Ingredience

 • 1 plechovka (400 g) cizrny pevný podíl 240 g
 • 2 lžíce tahini
 • 1 lžíce olivového oleje
 • půl limetky (nebo menšího citronu)
 • 1 stroužek rozdrceného česneku
 • sůl

Postup

 1. Otevřete plechovku s cizrnou a tekutinu vylijte. Trochu si ale odložte do hrníčku – na zředění.

 2. Do větší misky nebo mixéru vysypejte cizrnu, přidejte olivový olej, tahini, trochu odložené tekutiny z cizrny, česnek a řádnou špetku soli.

 3. Všechno rozmixujte (nebo rozdrťte vidličkou), dokud se nevytvoří pomazánka.

 4. Podle hustoty přidejte víc vody z cizrny (popř. oleje) a podle chuti přidejte šťávu z citronu, popř. sůl.

 5. Před konzumací někdo radí polít humus olivovým olejem, ale záleží na vás. Já to nedělám. Nabírat si hummus můžete pitou, chlebem nebo jiným pečivem nebo proužky mrkve a okurky, přikusovat můžete salát, olivy, rajčata apod.

Poznámky

Cizrnu (angl. chickpeas) v plechovce dnes najdete už běžně ve spoustě obchodů. Pokud ji neseženete, můžete si koupit nevařenou, 120 g odsypat do hrnce, přes noc nechat namočit a pak vařit 2 hodiny, sesbírávajíc pěnu, která se občas vytvoří. Potom se voda slije (trošku si odložte na zředění) a dál už postupuje podle receptu.

Tahini se dá u nás koupit ve zdravých výživách. Údajně si ji můžete natírat i na chleba, ale protože sama o sobě chutná nevábně, nedávám této alternativě moc šancí na úspěch.

Hummus si můžete udělat pokaždé jinak tím, že si přidáte to vaše oblíbené koření nebo ingredience. Kdo má rád ostré, přidá si chilli, jiný může přihodit drcený koriandr nebo kmín atd. Nebojte se trošku experimentovat.

Chcete zkusit něco speciálního? Náš hummus s červenou řepou oslní každou návštěvu!

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?