Kateřina Šebelová

26. 6. 2011

Rize je město v severním Turecku na úpatí Pontských hor v blízkosti Černého moře. Tento skvělý mix podnebí a rozpáleného slunce dává název jednomu z nejpopulárnějších černých čajů popíjených v Turecku, který získal jméno díky městu v provincii Rize.

V Turecku je oblíbenější než turecká káva a běžný Turek ročně zkonzumuje přes dva kilogramy tohoto červenohnědého čaje výrazné nasládlé chuti. Navíc se Rize cay, jak jej Turci nazývají, pije v každé čajovně stejně jako u nás třeba pivo v  restauracích…

Rize – vytáhne z krize…

plantáže rize
Plantáže čaje Rize v Rize. (Flickr.com/sly06)

Rize patří mezi tradiční turecké čaje, je lahodný, aromaticky výrazný a povzbudivý. Patří mezi standardní vybavení nejen orientálních, ale v  současnosti také českých čajoven. Přípravou se podobá spíše čajům ruským nebo assamským, a je zdaleka prostý jakýchkoliv čajových obřadů známých z Číny nebo Japonska.

Pro své povzbudivé účinky a specifickou chuť je vyhledávaným nápojem v arabském světě. Popíjí se výrazně oslazený – ať již karamelem nebo cukrem, a to jeho popularitu ještě zvyšuje. Arabové totiž milují sladkou chuť čajů i svých tradičních silně sladkých zákusků. Musím souhlasit se slovy mého kamaráda a čajového znalce Lukáše: “Rize – vytáhne tě z  krize“. Povzbuzení, které Rize přináší, platí nejen pro Evropany,  kteří začínají Rize objevovat, ale i pro Turky, které dovede povzbudit i v  parných vedrech.

 Rize
Rize. (Flickr.com/sly06)

I přes silnou chuť však Rize chybí svíravost nebo hořkost některých černých čajů. Chuť Rize je silná, plná, nasládlá a díky přidanému cukru ještě výraznější. Červená až červenohnědá barva vyjadřuje jak pálící slunce, tak i  karamelový nádech, kterým je Rize tolik pověstné.

Příprava čaje

Turci i ostatní čajovníci připravují Rize v samovarech nebo kovových konvicích často nad sebou postavených na plynových vařičích. Ve spodní konvici se připravuje horká voda a v horní se opraží samotný čaj, někdy se přidává i cukr s Rize do pražení a tím čaj získá více karamelovou chuť. Pak se Rize buď vaří chvilku v horké vodě nebo nechá ve vroucí vodě louhovat 5 až 10 minut. Podává se v malých skleněných pohárcích a  případně se ještě doslazuje podle chuti. Teplý Rize by se měl vypít do půl hodiny od přípravy. Jiný typ přípravy spočívá v opražení čaje na pánvi a povařením čaje v horoucí vodě s následným doslazením.

Na závěr historka o oblíbenosti čaje v Turecku:

Rize.
Rize. (Flickr.com/DDohler)

„Oblíbenost čaje v Turecku dokumentuje historka, v níž se vypráví o  lvu, jenž kdysi utekl ze zvěřince a skrýval se na nádvořích sultánova paláce. Občas sežral nějakého vysokého hodnostáře či ministra, avšak nikdo je nepostrádal. Teprve když lev sežral poslíčka, který úředníkům donášel čaj, nastala panika,“ – jak píší v knize Příběh čaje autoři Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi, tento příběh hovoří za vše…

Zdroj citace: Soňa, Zdeněk a Michal Thomovi, Příběh čaje, ARGO, Praha 2002

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.