Vědcům se letos podařilo přeložil babylónskou kamennou destičku starou 3 700 let, která by mohla přepsat dějiny matematiky. Deska podle odborníků dokazuje, že naši předci znali trigonometrii už před starým Řeckem, tedy o nějakých 1,5 tisíce let dříve, než se původně myslelo.  

20171208-babylon2
Dr. Daniel Mansfield s hliněnou destičkou Plimpton 322 v knihovně Colombia University v New Yorku. (Andrew Kelly / UNSW)

Destička, která dostala jméno Plimpton 322, byla nalezena začátkem minulého století v jižním Iráku. Objevil ji americký archeolog a diplomat Edgar Banks, který byl inspirací příběhů o Indiana Jonesovi.

„Náš výzkum ukázal, že Plimpton 322 popisuje tvary pravoúhlých trojúhelníků za použití nového druhu trigonometrie založené na poměrech, ne na úhlech a kružnicích,“ uvedl v tiskové zprávě doktor Daniel Mansfield z fakulty matematiky a statistiky z University of New South Wales.

„Jde o fascinující matematickou práci, která svědčí o nepochybném géniovi. Destička obsahuje nejenom nejstarší trigonometrickou tabulku na světě, ale je také jedinou naprosto přesnou trigonometrickou tabulkou, protože Babylóňané měli k aritmetice a geometrii velmi odlišný přístup,“ dodává doktor Mansfield.

Jak poznamenal britský deník The Telegraph: „Na rozdíl od dnešní trigonometrie používala babylónská matematika jako svůj základ šedesátkový systém, ne desítkový jako máme dnes. Protože 60 je daleko snadněji dělí třemi, odborníci, kteří destičku studují, objevili, že výpočty jsou daleko přesnější.“

20171208-babylon3
Plimpton 322: První trigonometrická tabulka na světě. (Rare Book and Manuscript Library, Columbia University)

Podle doktora Mansfielda se destička pravděpodobně používala pro architektonické výpočty při stavbě paláců, chrámů nebo menších pyramid.

Za otce trigonometrie byl původně považován řecký astronom Hiparchos, který žil kolem roku 120 před naším letopočtem.

„Plimpton 322 je o víc než tisíc let starší než Hipparchos. (Destička) otevírá nové možnosti nejenom pro moderní matematický výzkum, ale také pro matematickou výuku. S Plimptonem 322 máme jednodušší, přesnější trigonometrii, která má nad tou naší jasné výhody,“ poznamenal docent Norman Wildberger z University of New South Wales.

Zjištění vědců byla publikována v časopise Historia Mathematica.