Vysočina – Ve svátek 28. září se otevřela brána zámečku v Petrkově, rodišti Bohuslava Reynka, českého básníka a grafika, jehož výročí úmrtí připadá na týž den. Přišlo množství návštěvníků, kteří se mohli projít hlubokou zahradou, navštívit některé komnaty v zámečku a zaposlouchat se do zvuků klavíru znějícího v modrém pokoji. Děti i dospělí dostali možnost tvořit v malých dílničkách nebo si vyzkoušet ruční tisk, na kterém pracoval ještě sám básník Reynek.

8mička* ( https://8smicka.com/ ) zde uspořádala malé odpolední setkání, návštěvníci měli možnost navštívit altánek ve stinné zahradě, vyzkoušet si malý workshop a dát si „oblíbený petrkovský nápoj – meltu“, bílou kávu, podávanou v zahradě s čerstvým mazancem.

Jak prozradila básníkova vnučka, Veronika Reynková, která zde doposud bydlí, v modrém pokoji vždy sedávala její babička, francouzská básnířka Suzanne Rénaudová, a hrála na klavír, jehož tóny se linuly z okna do zahrady. Také dnes probíhalo odpoledne za zvuků klavíru, na který hrála mladá slečna.

V zahradním altánku, který si B. Reynek sám postavil a který se dochoval do dnešního času, autor sedával a překládal. Asistovaly mu k tomu kočky, které se nakonec i dnes toulají po zahradě.

Jeho vnučka pokračuje v literatuře tím, že založila dvě nakladatelství, Petrkov a Literární čajovnu Suzanne Renaudové.

*Humpolecká 8smička se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál na půli cesty mezi Prahou a Brnem prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním. Pravidelné výstavní cykly jsou prokládány přednáškami, tematickými večery, komentovanými prohlídkami, programy pro školy, rodinnými dílnami aj. 8smička poskytuje zápůjčky ze sbírky, spolupracuje na výstavních projektech a akcích v rámci celé ČR i v zahraničí.

Čtěte také: Bohuslav Reynek – „Krása zůstává navzdory všemu jedním z nejmocnějších projevů života.“