22. 1. 2020

Letos začíná nový lunární rok 25. ledna 2020. V Číně a dalších asijských zemích jako jsou Tchaj-wan, Malajsie, Filipíny nebo Singapur jde o největší a nejsymboličtější svátek. Je známý i jako Čínský nový rok nebo Svátky jara.

Tentokrát bude čínský nový rok ve znamení kovové krysy (nebo myši). Ve zvěrokruhu se střídá 12 zvířat, a tedy jedno z těchto zvířat „panuje“ jednou za dvanáct let. Krysa tak po roce vystřídá prase.

Co se týče přívlastku „kovová“, tohle upřesnění se vztahuje k pěti prvkům, které hrají ve zvěrokruhu a potažmo v astrologii také podstatnou úlohu. A tak s přihlédnutím na 5 prvků se kovová krysa, stejně jako další zvířata zvěrokruhu v kombinaci s pěti prvky, objevuje jednou za 60 let.

Svátky a oslavy čínského nového roku

V samotné Číně začínají státní svátky již v pátek 24. ledna. Úderem půlnoci z pátku na sobotu započne lunární nový rok. Státní svátky trvají až do 30. ledna včetně.

Slavnosti jako takové ale tradičně probíhají až dva týdny. Patnáctým dnem od začátku lunárního nového roku se slaví Svátek lampionů.

Charakteristika kovové krysy

Lidé narozeni v roce krysy by měli odpovídat některým charakteristikám tohoto zvířete. Např. krysy jsou chytré a rychle myslí. Lidé narození v příštím roce by měli být úspěšní, ale zároveň nepříliš nároční, spokojení s klidným a mírumilovným životem.

Jak se slaví lunární nový rok?

Zřejmě hlavní „náplní“ oslav čínského nového roku současné doby je propojení s rodinou. Utužují se rodinné vazby, navštěvují se a tráví spolu příjemný čas. S ohlédnutím na tradici hraje obrovskou roli stránka duchovní, kdy lidé vyjadřují úctu bohům.

S těmito „vnitřními“ prvky je spojeno mnoho kulturních projevů, které vycházejí ze starých pověstí datujících se několik tisíc let zpátky.

Úderem půlnoci se odpalují rachejtle a rozsvěcují se lampiony. Je to na počest slavného příběhu o „Nien“ – příšeře, kterou vyhnal z jedné vesnice Bůh převlečený za žebráka. K vyhnání monstra použil právě rachejtle. Červená barva, plameny a zvuky výbuchů monstrum k smrti vyděsily, až uteklo.

Co se týče jídla, nejtypičtějším prvkem oslav jsou knedlíčky (na severu Číny) a sladké koláčky z rýžové mouky (na jihu Číny).

V současnosti je typickým prvkem oslav i předávání červených obálek s penězi.

Samozřejmostí je, že lidé si před začátkem oslav uklidí své příbytky a obléknou nové šaty.

Na některých místech se pořádají zvláštní akce, jako lví tanec, dračí tanec, květinové trhy a chrámové trhy.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.