První prodejci plánují uzavření obchodů o nedělích. Kromě svátků může být zavřeno i každý sedmý den v týdnu, tedy v neděli, jak tomu bývalo dříve. Prodejci mají záměr dopřát svým zaměstnancům více času věnovat se rodině.

Aktéři, kterým jde o volné neděle, používají argumenty, jako trávení více času s rodinou, narovnání podnikatelského prostředí či možnost jít na nedělní mši.

Komfort i přes pokles tržeb

Přestože poslanci vloni na podzim omezení otevírací doby prodejen zmírnili, objevují se nyní první obchodníci, kteří k nedělnímu plošnému uzavření prodejen přistoupí. Zaměstnancům chtějí poskytnout větší komfort i přes možný pokles tržeb. Zároveň věří, že tím inspirují další prodejce.

Souhlasná stanoviska související s uzavřením obchodů v neděli se najdou i mezi některými politickými zástupci. Jedním z nich je například senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL):

„Leckde v zahraničí je samozřejmé, že je v neděli v obchodech zavřeno. Hlady nikdo neumře, každý má doma něco v zásobě a málokdo chodí nakupovat každý den. Takže není problém naplánovat si nákup na jiný den než neděli nebo svátek… Jít touto cestou je lepší než se pokoušet prosadit zákonnou úpravu. V této oblasti není dlouhodobě mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou shoda,“ řekl senátor.

Někteří zástupci, zejména z řad českých obchodníků, přitom podporují i přísnější variantu, která by se týkala uzavření prodejen nejen o všech svátcích, ale i o všech nedělích.

„Jednalo by se o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku,“ uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA, které tento záměr dlouhodobě prosazuje.

Uzavření obchodů podle zákona

Uzavření prodejen potravin je v současnosti uzákoněno na sedm svátečních dnů, na Štědrý den přitom smějí mít obchody otevřeno pouze do 12 hodin. Zákon se týká prodejen nad 200 m2, od podzimu loňského roku z něj přitom byly vyčleněny velkoobchodní prodejny.

Nedělní uzavření prodejen chválí i zástupci odborů. I přes toto poslední zmírnění legislativy se však objevují také argumenty pro její zpřísnění.

Nepřízeň obchodního prostředí částečně potvrzuje i Jan Sůra. Podle něj v tomto směru sehrál klíčovou roli vstup zahraničních řetězců na český trh v 90. letech. Ještě před ním bylo téměř standardem, že měly prodejny potravin o nedělích zavřeno, kvůli řetězcům však musely reagovat, aby nástup této konkurence zachytily.

Více času rodinám, babičkám

Zákaz nedělního prodeje platí dlouhodobě v Rakousku i Německu, od začátku letošního roku ho pak plošně zavedlo též Polsko.

„Chceme, aby naše prodavačky trávily více času s rodinou, prodejny proto o nedělích uzavřeme, aniž by se to projevilo na mzdovém ohodnocení zaměstnanců. Z hlediska celkových ročních tržeb předpokládáme v tomto směru pokles…“ uvedl předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra.

Sůra věří, že tím uleví řadě prodavaček, z nichž řada je matkami či babičkami a rády se o víkendu věnují dětem nebo vnoučatům.

„Zavření prodejen v neděli vnímáme jako návrat k tomu, jak otevírací doba vypadala dříve. Je paradoxní, že kupříkladu v Německu a Rakousku, odkud pochází také řada řetězců operujících v Česku, mají tyto značky v neděli zavřeno,“ poukazuje J. Sůra.

Církev se přiklání

Uzavření obchodů v neděli podporují též představitelé církve. „Oceňujeme odvahu obchodního družstva Tempo k takovémuto kroku. Dokazuje tím, že pro něj není důležitý pouze zisk, ale i spokojení zaměstnanci, kteří budou moci díky tomuto rozhodnutí prožít neděli jako sváteční den volna, k němuž může patřit návštěva nedělní bohoslužby, stejně tak jako čas strávený společně s blízkými,“ řekl Martin David, pomocný biskup z Biskupství ostravsko-opavského, a dodává:

„Jsme přesvědčeni, že by to byl krok prospěšný zaměstnancům všech obchodních řetězců. Že je to možné, ukazují mimo jiné příklady našich sousedních zemí Německa a Rakouska,“ uzavřel biskup.

Podle zdroje: TZ Lesensky.cz