Zdenka Danková

3. 3. 2020

První prodejci plánují uzavření obchodů o nedělích. Kromě svátků může být zavřeno i každý sedmý den v týdnu, tedy v neděli, jak tomu bývalo dříve. Prodejci mají záměr dopřát svým zaměstnancům více času věnovat se rodině.

Aktéři, kterým jde o volné neděle, používají argumenty, jako trávení více času s rodinou, narovnání podnikatelského prostředí či možnost jít na nedělní mši.

Komfort i přes pokles tržeb

Přestože poslanci vloni na podzim omezení otevírací doby prodejen zmírnili, objevují se nyní první obchodníci, kteří k nedělnímu plošnému uzavření prodejen přistoupí. Zaměstnancům chtějí poskytnout větší komfort i přes možný pokles tržeb. Zároveň věří, že tím inspirují další prodejce.

Souhlasná stanoviska související s uzavřením obchodů v neděli se najdou i mezi některými politickými zástupci. Jedním z nich je například senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL):

„Leckde v zahraničí je samozřejmé, že je v neděli v obchodech zavřeno. Hlady nikdo neumře, každý má doma něco v zásobě a málokdo chodí nakupovat každý den. Takže není problém naplánovat si nákup na jiný den než neděli nebo svátek… Jít touto cestou je lepší než se pokoušet prosadit zákonnou úpravu. V této oblasti není dlouhodobě mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou shoda,“ řekl senátor.

Někteří zástupci, zejména z řad českých obchodníků, přitom podporují i přísnější variantu, která by se týkala uzavření prodejen nejen o všech svátcích, ale i o všech nedělích.

„Jednalo by se o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku,“ uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA, které tento záměr dlouhodobě prosazuje.

Uzavření obchodů podle zákona

Uzavření prodejen potravin je v současnosti uzákoněno na sedm svátečních dnů, na Štědrý den přitom smějí mít obchody otevřeno pouze do 12 hodin. Zákon se týká prodejen nad 200 m2, od podzimu loňského roku z něj přitom byly vyčleněny velkoobchodní prodejny.

Nedělní uzavření prodejen chválí i zástupci odborů. I přes toto poslední zmírnění legislativy se však objevují také argumenty pro její zpřísnění.

Nepřízeň obchodního prostředí částečně potvrzuje i Jan Sůra. Podle něj v tomto směru sehrál klíčovou roli vstup zahraničních řetězců na český trh v 90. letech. Ještě před ním bylo téměř standardem, že měly prodejny potravin o nedělích zavřeno, kvůli řetězcům však musely reagovat, aby nástup této konkurence zachytily.

Více času rodinám, babičkám

Zákaz nedělního prodeje platí dlouhodobě v Rakousku i Německu, od začátku letošního roku ho pak plošně zavedlo též Polsko.

„Chceme, aby naše prodavačky trávily více času s rodinou, prodejny proto o nedělích uzavřeme, aniž by se to projevilo na mzdovém ohodnocení zaměstnanců. Z hlediska celkových ročních tržeb předpokládáme v tomto směru pokles…“ uvedl předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra.

Sůra věří, že tím uleví řadě prodavaček, z nichž řada je matkami či babičkami a rády se o víkendu věnují dětem nebo vnoučatům.

„Zavření prodejen v neděli vnímáme jako návrat k tomu, jak otevírací doba vypadala dříve. Je paradoxní, že kupříkladu v Německu a Rakousku, odkud pochází také řada řetězců operujících v Česku, mají tyto značky v neděli zavřeno,“ poukazuje J. Sůra.

Církev se přiklání

Uzavření obchodů v neděli podporují též představitelé církve. „Oceňujeme odvahu obchodního družstva Tempo k takovémuto kroku. Dokazuje tím, že pro něj není důležitý pouze zisk, ale i spokojení zaměstnanci, kteří budou moci díky tomuto rozhodnutí prožít neděli jako sváteční den volna, k němuž může patřit návštěva nedělní bohoslužby, stejně tak jako čas strávený společně s blízkými,“ řekl Martin David, pomocný biskup z Biskupství ostravsko-opavského, a dodává:

„Jsme přesvědčeni, že by to byl krok prospěšný zaměstnancům všech obchodních řetězců. Že je to možné, ukazují mimo jiné příklady našich sousedních zemí Německa a Rakouska,“ uzavřel biskup.

Podle zdroje: TZ Lesensky.cz

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.