Ondřej Horecký

12. 3. 2020

Závin na řecký způsob s osvědčenou kombinací špenát a feta (jako alternativu lze použít i balkánský sýr), to vše zabaleno do listového těsta. Kopr dodává pokrmu další chuťový rozměr. Velice chutné a zdravé jídlo, které poslouží jako vydatná svačina při výletech nebo jako nápadité pohoštění pro návštěvy. Samotný recept je snadný a rychlý a hlavně…je to mňamka, kterou se zavděčíte každému, i vegetariánům.

Pokud máte na zahrádce čerstvý špenát, využijte ten. Pokud ne, použijte i  mražený, ale nezapomeňte – musí jít o LISTOVÝ špenát.

Osobně doporučuji jít na jistotu a sáhnout po značce Bonduelle, která kvalitou daleko předčí ostatní značky a neobsahuje tolik vody.

Špenát je velmi zdravá rostlina. Jak již víme, špenát sice nemá tolik železa, jak se dříve předpokládalo, ale nabízí možná daleko více. Obsahuje vitamín A, který chrání sliznice a podporuje imunitu, vitamín B8, který má vliv na lepší pevnost vlasů, nehtů, kůže a pohybového aparátu.

závin špenát feta sýr
Špenátový závin s feta sýrem. (Ondřej Horecký)

Vitamín B3 se zase podílí na lepším spánku, posiluje srdce a cévní systém a zlepšuje metabolismus. Kyselina listová působí pozitivně na krvetvorbu a je potřebná pro zdraví lidského plodu. Zároveň prospívá dobrému duševnímu zdraví a je prevencí chorob srdce a cév, stejně tak je výborná pro náš sluch.

Dále špenát obsahuje řadu minerálů jako hořčík, draslík, sodík, vápník, mangan, měd‘.

Tisknout

Špenátový závin se sýrem feta

Chod předkrm
Čas přípravy 15 minutes
Čas vaření 25 minutes
Celkový čas 40 minutes

Ingredience

 • 800 g čerstvého špenátu nebo 500-800 g mraženého špenátu
 • 250 g feta sýru popř. balkánského
 • 1 balení listového těsta
 • 1 lžíce čerstvého kopru (možno i mražený)
 • 1-2 vejce (lze vynechat)
 • menší hrst petrželové natě (lze vynechat)
 • 4 jarní cibulky (lze vynechat)
 • pepř, sůl
 • olej nebo máslo na vymazání formy

Postup

 1. Pečlivě špenát omyjte, ať později nekřoupete hlínu. Nakrájejte listy na malé kousky. Vymačkejte špenát, ať se všechna tekutina dostane pryč. Pokud používáte mražené špenátové listy, rozmražte je nejdřív na nižší nastavení v mikrovlnce a pak z nich pečlivě vymačkejte všechnu vodu. Následně listy nahrubo nakrájejte nebo nastříhejte.
 2. Vložte špenát do velké mísy. Do mísy přidejte nahrubo nastrouhaný nebo nadrolený feta sýr. Přidejte omytý a nadrobno nakrájený kopr, jarní cibulku a petrželovou nať. Rozbijte vajíčka a přidejte je do mísy. Opepřete a osolte. Nezapomeňte, že feta sýr je hodně slaný, tak to nepřežeňte. Vše dobře promíchejte.
 3. Olejem nebo máslem si vymažte menší pekáč (do kterého se vejde 1-2 centimetrová vrstva špenátové směsi). Na spodek pekáče umístěte větší polovinu rozváleného listového těsta tak, aby přečnívalo přes okraj pekáče.
 4. Na těsto vysypte a vyrovnejte špenátovou směs. Přehněte okraje těsta dovnitř pekáče a zbylou polovinu těsta překlopte nahoru. Přebývající těsto můžete odkrojit a dát ještě nahoru. Nožem vytlačte do horního těsta jemnou rýhu ve tvaru mřížky, podle které výtvor po upečení nakrájíte. Potřete trochou oleje (popř. vajíčka nebo vody) a dejte zapéct do trouby na 180 C.
 5. Pečte cca 25 minut nebo dokud není těsto nazlatovělé. Po vytažení nakrájejte podle mřížky na kostky.

Poznámky

Špenátovou směs můžete samozřejmě dát i do klasického závinu, tj. zabalit směs do listového těsta do rolky jako štrůdl. 

Pokud nechcete použít žádný olej, těsto potřete rozšlehaným vajíčkem nebo vodou a pečte na pečícím papíře. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.