Nicole Hao

31. 3. 2020

Informace od obyvatel z Wu-chanu, odkud se do světa začal šířit „virus Komunistické strany Číny“ (také známý jako nový koronavirus), naznačují, že opravdový počet obětí nákazy by mohl být přes 32 tisíc osob, což je 12,7krát vyšší číslo, než uvádí čínská vláda.

Podle zdravotnické komise provincie Chu-pej zemřelo ve Wu-chanu na virus KS Číny k 23. březnu celkem 2 524 lidí.

Epoch Times označuje nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, názvem „virus KS Číny“, protože Komunistická strana Číny existenci nového nebezpečného viru tajila po dobu šesti týdnů a umlčovala ty, kteří se na nebezpečí pokoušeli upozornit. V důsledku této cenzury došlo k nekontrolovanému šíření viru po Číně a k rozpoutání globální pandemie.

Článek v odborném lékařském časopise Lancet a dalších časopisech ukazuje, že čínské úřady lhaly o epidemii už od prvního dne.

S tím, jak si pozůstalí obětí epidemie ve Wu-chanu přebírali minulý týden urny s popelem svých spálených příbuzných, se začíná rýsovat přesnější obraz počtu zemřelých.

Co říkají místní

Taxikář pan Jin si nedávno vyzvedával v jednom z wuchanských pohřebních ústavů urnu s pozůstatky své matky, která zemřela prvního února. 

Matce dělali CT plic den před její smrtí. Lékaři ze tří různých nemocnic prohlásili, že má plíce silně napadené virem KS Číny, přesto zařízení, kde zemřela, uvedlo na úmrtním listě jako příčinu úmrtí selhání dýchacího ústrojí.

Podle pana Jina, který s čínskou edicí Epoch Times hovořil 28. března, poslali tělo jeho matky z nemocnice rovnou na kremaci, takže ani neměl možnost se s ní naposled rozloučit.

Epoch Times Photo
Řeka Jang-c’ protékající Wu-chanem; 29. března 2020. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

Protože celé město bylo od 23. ledna v karanténě, lidé nesměli urny pochovávat a od 2. února si je ani vyzvedávat. Tento zákaz platil až do 23. března. Jinými slovy, většina popele z lidí zesnulých mezi 23. lednem až 23. březnem byla skladována v pohřebních ústavech.

Taxikář Jin si šel urnu s popelem vyzvednout hned 24. března. „Bylo jich tak nepočítaně… celá vstupní hala byla plná uren… některé byly dokonce i před dveřmi.“

Pan Ting z Wu-chanu přišel také o matku v důsledku virové epidemie. Pro Epoch Times prozradil, že pohřební ústav v městské části Wu-čchang informoval příbuzné zesnulých, že bude denně vydávat 500 uren, aby všichni dostali urny do 4. dubna, kdy v Číně slaví svátek čching-ming, obdobu našich Dušiček.

Odhad obětí

Ve Wu-chanu se nachází celkem 8 státních pohřebních ústavů. Sedm z nich má krematoria a to osmé slouží muslimům z etnika Chuej.

Podle článku v časopise Cchaj-sin z 26. března koupil Chan-kchouský pohřební ústav ve Wu-chanu během 24 hodin 5 000 uren. Zaměstnanci si druhý den pořizovali fotky ve skladu, kde bylo 3 500 uren. Z toho můžeme usuzovat, že ústav vydal za 24 hodin 1 500 uren (5 000 – 3 500 = 1 500).

Pakliže bude chank-kchouský ústav vydávat každý den od 23. března do svátku čching-ming stejný počet uren, bude to znamenat přinejmenším 18 tisíc spálených těl (1 500 x 12 dnů). Ve Wu-čchangu by to bylo 6 000 těl (500 uren x 12 dnů).

Epoch Times Photo
Cestující na železničním nádraží v městské části Chan-kchou, Wu-chan, Čína; 28. března 2020 (Getty Images)

Pohřební ústav Jü-šun-šan v městské části Cchaj-tien má podle jednoho ze zaměstnanců dvoutřetinovou kapacitu ve srovnání s ústavem ve Wu-čchangu. Můžeme tedy odhadovat, že tam spálili dvě třetiny toho, co ve Wu-čchangu, tedy 4 000 těl.

Pohřební ústavy v městských částech Ťiang-sia, Chuang-pchi, Sin-čou a Čching-šan mají všechny zhruba poloviční kapacitu jako ve Wu-čchangu, to znamená, že společně zde bylo spáleno 12 tisíc těl (6 000 : 2 x 4). 

Když tedy spočteme všechny pohřební ústavy s krematorii ve Wu-chanu, dostaneme se k číslu 40 tisíc. (18 000 + 6 000 + 4 000 + 12 000).

Zde však musíme zvážit ještě úmrtí na jiné nemoci. Podle posledních statistik zveřejněných úřady v provincii Chu-pej, zemřelo v roce 2018 přibližně 47 900 osob. To znamená, že v průměru zemřelo za den 131 osob.

Doba od spuštění karantény (23. ledna) do otevření krematorií (23. března) je 60 dnů. Uvážíme-li, že v běžném roce zemře denně na různé choroby 131 lidí, za 60 dnů by to bylo 7 860 jedinců.

Z toho můžeme vypočítat, že úmrtí na koronavirus je minimálně 32 140 lidí (40 000 – 7 860). Samozřejmě, kromě toho jsou tu ještě lidé, kteří zemřeli na virus před 23. lednem, ale těmi se zde nebudeme zaobírat.

Ústřední vláda poslala uprostřed února do provincie Chu-pej 40 mobilních pecí s kapacitou 5 tun lékařského odpadu a těl denně. Zatím není jasné, zda se i tyto mobilní pece používaly ke spalování pacientů zemřelých v důsledku epidemie.

Nepravdivá data

Data o viru KS Číny, která udává čínská vláda, byla od počátku nepravdivá.

Skupina čínských odborníků ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí uveřejnila 29. února zprávu založenou na studiu 70 tisíc případů nakažených. V ní se uvádí, že virem bylo v prosinci 2019 nakaženo 104 osob. Úřady ve Wu-chanu ale v prohlášení z 31. prosince uvedly, že epidemie se dotkla jen 27 osob.

Podle čínských odborníků se první případ nakažení u zdravotnického personálu objevil 27. prosince. Následně se v období mezi 1. až 20. lednem nakazilo virem ve Wu-chanu 151 zdravotnických pracovníků. V dalších městech provincie Chu-pej to bylo 49 a v ostatních provinciích dalších 30 lidí ve zdravotnictví.

Nákaza mezi zdravotnickým personálem je jasným znamením, že se virus přenáší z člověka na člověka. Přesto to čínské úřady popíraly až do 20. ledna, kdy přední epidemiolog pracující pro ústřední vládu oznámil, že dochází k přenosu viru mezi rodinnými příslušníky. 

Čínské edici Epoch Times se v březnu podařilo získat interní dokumenty z městského zdravotního výboru ve Wu-chanu. Jde o statistická data s výsledky testů na nemoc COVID-19.

Podle těchto dat se 14. března otestovalo ve Wu-chanu 16 234 vzorků. Z nich bylo 373 pozitivních a z toho 91 vzorků pozitivních poprvé. Přesto magistrát v tento den nahlásil oficiálně pouze čtyři nové infekce ve městě.  

Z původního článku newyorské edice The Epoch Times přeložil: O. H.

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.