Milan Kajínek

14. 4. 2020

Bývalý zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler v pořadu Meltingpot pokládá otázky Radce Denemarkové, která dlouhodobě pobývala v Číně a v poslední době strávila několik měsíců na Tchaj-wanu, jenž je jednou ze zemí, která nejúspěšněji zvládla epidemii wuchanského koronaviru. Denemarková přináší detaily o boji proti koronaviru na Tchaj-wanu.

„Tchaj-wan dokázal s Čínou obchodovat a zároveň dát jasně najevo, že nebude respektovat totalitní stát, a že si bude budovat vlastní demokracii,“ uvádí Denemarková.

Denemarková označuje Čínu za brutální a policejní stát, který neváhá dezinformovat a obelhávat mezinárodní společenství. Tchaj-wan leží přibližně 180 kilometrů od pobřeží Číny, a přesto má dodnes podle Etzlera pouze 382 nakažených koronavirem a 6 mrtvých v důsledku nemoci COVID-19.

Níže sdílíme rozhovor, který byl publikován prostřednictvím sociální sítě Facebook.

„Okamžitě podpořili firmy na Tchaj-wanu, které vyrábějí potřebné zdravotnické vybavení,“ uvádí Denemarková. „Přiletěla jsem do Evropy v březnu z Tchaj-wanu, kde přijali důsledná opatření už v lednu 2020, a zjistila jsem, že mnozí ignorovali to, co se děje. Světová zdravotnická organizace (WHO) dlouho vyčkávala, než řekla, že máme nějaký krizový stav, a než vyhlásila pandemii.“

Tomáš Etzler uvedl, že Světová zdravotnická organizace (WHO) je spoluzodpovědná za stav pandemie. „Tchaj-wan varoval už na začátku ledna 2020, že jde o virus, který se přenáší ze člověka na člověka. Varoval Světovou zdravotnickou organizaci, nabízel svoje know-how a expertízu. WHO to ignorovala a papouškovala propagandu, kterou dělala Čína. WHO je nesmírně zodpovědná za to, co se děje,“ dodává bývalý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler.

Radka Denemarková

Radka Denemarková je česká spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka a dramaturgyně. Autorka knihy Hodiny z olova, což je rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně.

Popis knihy Hodiny z olova

Tuhle knihu jsem napsala jako varování před čínským režimem – Radka Denemarková

Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta.

Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve svém životě, ale jejich svět se dál rozpadá. Něco nenávratně ztrácejí, a sami nejsou s to to pochopit. Hledají pevný bod v minulém životě, ale nevědí, na co si vzpomenout.

A tak jako v jejich soukromých příbězích dochází k dramatickému zlomu, něco podstatného se láme a mění v osudech nás všech. Starý svět Evropy končí a nikdo netuší, co začíná. A tak jako každá z postav románu zažije mezní situaci jako existenciální a osobní zkušenost, prožíváme „hodinu z olova“ také všichni společně.

Lidé se stahují do sebe a začíná éra rezignované apatie, demoralizace, éra šedivé totalitně konzumní každodennosti. Ale stále ještě existuje čin. Jenom je důležité sledovat znamení. zdroj


TIP: S hrůzou sleduji, jak je Evropa nepřipravená. Zde jsou rady z Tchaj-wanu

„Protože se mi z domova množí naléhavé dotazy ohledně koronaviru, rozhodla jsem se zveřejnit krátce mou zkušenost s epidemií na Tchaj-wanu, kde jsem od počátku ledna,“ napsala na svém facebookovém profilu spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Text nabídla Seznam Zprávám k publikování…

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.