Bývalý zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler v pořadu Meltingpot pokládá otázky Radce Denemarkové, která dlouhodobě pobývala v Číně a v poslední době strávila několik měsíců na Tchaj-wanu, jenž je jednou ze zemí, která nejúspěšněji zvládla epidemii wuchanského koronaviru. Denemarková přináší detaily o boji proti koronaviru na Tchaj-wanu.

„Tchaj-wan dokázal s Čínou obchodovat a zároveň dát jasně najevo, že nebude respektovat totalitní stát, a že si bude budovat vlastní demokracii,“ uvádí Denemarková.

Denemarková označuje Čínu za brutální a policejní stát, který neváhá dezinformovat a obelhávat mezinárodní společenství. Tchaj-wan leží přibližně 180 kilometrů od pobřeží Číny, a přesto má dodnes podle Etzlera pouze 382 nakažených koronavirem a 6 mrtvých v důsledku nemoci COVID-19.

Níže sdílíme rozhovor, který byl publikován prostřednictvím sociální sítě Facebook.

„Okamžitě podpořili firmy na Tchaj-wanu, které vyrábějí potřebné zdravotnické vybavení,“ uvádí Denemarková. „Přiletěla jsem do Evropy v březnu z Tchaj-wanu, kde přijali důsledná opatření už v lednu 2020, a zjistila jsem, že mnozí ignorovali to, co se děje. Světová zdravotnická organizace (WHO) dlouho vyčkávala, než řekla, že máme nějaký krizový stav, a než vyhlásila pandemii.“

Tomáš Etzler uvedl, že Světová zdravotnická organizace (WHO) je spoluzodpovědná za stav pandemie. „Tchaj-wan varoval už na začátku ledna 2020, že jde o virus, který se přenáší ze člověka na člověka. Varoval Světovou zdravotnickou organizaci, nabízel svoje know-how a expertízu. WHO to ignorovala a papouškovala propagandu, kterou dělala Čína. WHO je nesmírně zodpovědná za to, co se děje,“ dodává bývalý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler.

Radka Denemarková

Radka Denemarková je česká spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka a dramaturgyně. Autorka knihy Hodiny z olova, což je rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně.

Popis knihy Hodiny z olova

Tuhle knihu jsem napsala jako varování před čínským režimem – Radka Denemarková

Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta.

Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve svém životě, ale jejich svět se dál rozpadá. Něco nenávratně ztrácejí, a sami nejsou s to to pochopit. Hledají pevný bod v minulém životě, ale nevědí, na co si vzpomenout.

A tak jako v jejich soukromých příbězích dochází k dramatickému zlomu, něco podstatného se láme a mění v osudech nás všech. Starý svět Evropy končí a nikdo netuší, co začíná. A tak jako každá z postav románu zažije mezní situaci jako existenciální a osobní zkušenost, prožíváme „hodinu z olova“ také všichni společně.

Lidé se stahují do sebe a začíná éra rezignované apatie, demoralizace, éra šedivé totalitně konzumní každodennosti. Ale stále ještě existuje čin. Jenom je důležité sledovat znamení. zdroj


TIP: S hrůzou sleduji, jak je Evropa nepřipravená. Zde jsou rady z Tchaj-wanu

„Protože se mi z domova množí naléhavé dotazy ohledně koronaviru, rozhodla jsem se zveřejnit krátce mou zkušenost s epidemií na Tchaj-wanu, kde jsem od počátku ledna,“ napsala na svém facebookovém profilu spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Text nabídla Seznam Zprávám k publikování…