Není nad domácí rajčata, plně vyzrálá, s láskou vypěstovaná na vlastní zahrádce. V sezóně dozrávají rychle a pokud jich máte hodně, nevyhnutelně přijde otázka, co s nimi?

Rajčata se většinou konzervují a zavařují, ale existuje i jeden způsob, který je daleko rychlejší, a přitom podobně efektivní – zmrazení.

Jak zmrazit rajčata

Zmrazit rajčata není vůbec složité. Ovšem je důležité uvědomit si, že zmrazením se jejich konzistence změní a takové plody už nejsou syrové dobré. Nicméně na vaření a další formy tepelného zpracování se budou hodit skvěle.

Rajčata můžete zamrazovat buď celá nebo nakrájená. Pokud plánujete recept s krájenými rajčaty, vyplatí si je nakrájet ještě před zmrazením a rozdělit je na potřebné porce. Např. pevnostní podíl rajčat v plechovce bývá kolem 250 g.

Celá rajčata jsou zase vhodná tam, kde budete ještě loupat slupku (po rozmrazení to jde velmi snadno, viz níže) nebo nevíte přesně, jak je budete upravovat.

Postup:

1. rajčata promyjeme pod studenou vodou a osušíme nebo necháme oschnout

2. vykrojíme zelený střed

Před zmrazením vykrojíme zelený střed.

3. pokud mrazíte krájená rajčata, nakrájejte si je

4. uložte rajčata do pevného uzavíratelného sáčku nebo do plastové krabičky

5. popište si obal – CO, měsíc a rok zmrazení, hmotnost, – a šup s ním do mrazničky

Jak dostat vzduch ze sáčku

Abyste dosáhli vakuového efektu bez drahých vakuovacích přístrojů a prodloužili životnost potravin (nejenom rajčat), můžete použít následujících dvou chytrých způsobů, jak se vzduchu zbavit:

a) trik se slámkou (brčkem)

Sáček skoro celý uzavřete, nechejte pouze otvor pro slámku. Tu vstrčte dovnitř a vysajte všechen vzduch, až sáček splaskne. Pak slámku vytáhněte a sáček rychle uzavřete.

b) trik s vodou

Sáček uzavřete z 90 procent a ponořte do vody, která vzduch ze sáčku vytlačí. Pak uzavřete i zbytek sáčku.

Jak rozmrazit rajčata

Rajčata vyndejte z mrazničky a nechejte rozmrazit při pokojové teplotě. Protože budou pouštět vodu, je lepší je umístit do cedníku, který vložíte do hrnce.

Při rozmrazování dejte rajčata do cedníku, aby mohla voda odtéct.

Asi po hodině až dvou už se budou dát rajčata krásně oloupat. Krájejte až po úplném rozmrazení. Vlastně, abych pravdu řekl, se vám budou lépe krájet nůžkami než nožem, .

Jak dlouho skladujeme rajčata v mrazničce

Rajčata skladujte v mrazáku 6–9 měsíců s tím, že vakuově balená vydrží déle a také zaberou méně místa.