Zdenka Danková

9. 11. 2020

Na úterý 10. listopadu zve Nadační fond Neuron zájemce do online panelové diskuze s několika respektovanými vědci.

Diskuze s vědci v rámci Neuron online Clubu se poprvé otevírá veřejnosti. Důvodem je to, že lidé se nutně potřebují zorientovat v rozporuplném klubku informací a seznámit se s reálným odhadem krátkodobého vývoje.

Exkluzivní online diskuze „Pandemie: Fakta a nejbližší výhled“ proběhne v úterý 10. listopadu od 17,00 h. v televizním studiu Deloitte. Online přenos je zdarma, stačí se jen zaregistrovat přes web zde.

„Cítíme, že více než kdy jindy potřebujeme znát postřehy a názory špičkových vědců, kteří nám pomohou se zorientovat v současné situaci a připravit se na nejbližší dny. Proto jsme se rozhodli poprvé Neuron club otevřít veřejnosti. Zaměříme se na krátkodobý výhled, možnosti vakcinace a dopady na duševní zdraví,“ vysvětluje Monika Vondráková, spoluzakladatelka a předsedkyně SR NF Neuron.

Odborníci, účastníci panelové diskuze. (NF Neuron)
Odborníci, účastníci panelové diskuze. (NF Neuron)

Kdo bude diskutovat

V debatě vystoupí lékaři Ladislav Machala a Petr Smejkal, kteří se vyjádří k aktuální situaci a přiblíží skutečné zdravotní riziko spojené s virem SARS-CoV-2.

Cenný pohled se zaměřením na perspektivu vakcín poskytne prof. Neil Stahl, spoluzakladatel firmy Regeneron, která vyvinula koktejl protilátek REGN-COV2. Na téma naváže epidemiolog Rastislav Maďar.

Protože součástí vědy jsou i exaktní výpočty, byl pozván také matematik Jan Kulveit z Oxfordu, který nastíní předpokládanou křivku vývoje včetně okolností, jež na ni mají vliv.

Julie Chytilová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zanalyzuje výsledky studie o duševním zdraví včetně toho, na jakou část obyvatel pandemie dopadá nejvíc, co lze očekávat a jak postupovat.

Debatu budou moderovat biochemik Jan Konvalinka a parazitolog Julius Lukeš, kteří se pak na hosty obrátí s doplňujícími dotazy.

„Po vzoru Německa, kde se vláda ve svých rozhodnutích a vyjádřeních opírá o institut Roberta Kocha, chceme lidem srozumitelně přiblížit současnou situaci. NF Neuron spolupracuje s těmi nejlepšími vědci, a tak věříme, že se nám to podaří,“ uzavírá Monika Vondráková.


O Nadačním fondu Neuron

Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice. Každoročně proto uděluje těm nejlepším Ceny Neuron včetně osobní prémie. Od doby svého fungování v roce 2010 podpořil ze zdrojů svých mecenášů českou vědu částkou přes 100 milionů Kč. Fond se věnuje také popularizaci vědy a propojování vědy a byznysu. Je financován výhradně ze soukromých příspěvků mecenášů – osobností soukromého sektoru, které považují podporu vědy za důležitý aspekt pro prosperitu celé naší společnosti.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.