Na úterý 10. listopadu zve Nadační fond Neuron zájemce do online panelové diskuze s několika respektovanými vědci.

Diskuze s vědci v rámci Neuron online Clubu se poprvé otevírá veřejnosti. Důvodem je to, že lidé se nutně potřebují zorientovat v rozporuplném klubku informací a seznámit se s reálným odhadem krátkodobého vývoje.

Exkluzivní online diskuze „Pandemie: Fakta a nejbližší výhled“ proběhne v úterý 10. listopadu od 17,00 h. v televizním studiu Deloitte. Online přenos je zdarma, stačí se jen zaregistrovat přes web zde.

„Cítíme, že více než kdy jindy potřebujeme znát postřehy a názory špičkových vědců, kteří nám pomohou se zorientovat v současné situaci a připravit se na nejbližší dny. Proto jsme se rozhodli poprvé Neuron club otevřít veřejnosti. Zaměříme se na krátkodobý výhled, možnosti vakcinace a dopady na duševní zdraví,“ vysvětluje Monika Vondráková, spoluzakladatelka a předsedkyně SR NF Neuron.

Odborníci, účastníci panelové diskuze. (NF Neuron)
Odborníci, účastníci panelové diskuze. (NF Neuron)

Kdo bude diskutovat

V debatě vystoupí lékaři Ladislav Machala a Petr Smejkal, kteří se vyjádří k aktuální situaci a přiblíží skutečné zdravotní riziko spojené s virem SARS-CoV-2.

Cenný pohled se zaměřením na perspektivu vakcín poskytne prof. Neil Stahl, spoluzakladatel firmy Regeneron, která vyvinula koktejl protilátek REGN-COV2. Na téma naváže epidemiolog Rastislav Maďar.

Protože součástí vědy jsou i exaktní výpočty, byl pozván také matematik Jan Kulveit z Oxfordu, který nastíní předpokládanou křivku vývoje včetně okolností, jež na ni mají vliv.

Julie Chytilová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zanalyzuje výsledky studie o duševním zdraví včetně toho, na jakou část obyvatel pandemie dopadá nejvíc, co lze očekávat a jak postupovat.

Debatu budou moderovat biochemik Jan Konvalinka a parazitolog Julius Lukeš, kteří se pak na hosty obrátí s doplňujícími dotazy.

„Po vzoru Německa, kde se vláda ve svých rozhodnutích a vyjádřeních opírá o institut Roberta Kocha, chceme lidem srozumitelně přiblížit současnou situaci. NF Neuron spolupracuje s těmi nejlepšími vědci, a tak věříme, že se nám to podaří,“ uzavírá Monika Vondráková.


O Nadačním fondu Neuron

Hlavním posláním Nadačního fondu Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice. Každoročně proto uděluje těm nejlepším Ceny Neuron včetně osobní prémie. Od doby svého fungování v roce 2010 podpořil ze zdrojů svých mecenášů českou vědu částkou přes 100 milionů Kč. Fond se věnuje také popularizaci vědy a propojování vědy a byznysu. Je financován výhradně ze soukromých příspěvků mecenášů – osobností soukromého sektoru, které považují podporu vědy za důležitý aspekt pro prosperitu celé naší společnosti.