Prezidentské volby v USA 2020

Americké ministerstvo spravedlnosti (MS) vydalo prohlášení v reakci na článek tiskové agentury Associated Press, který citoval ministra spravedlnosti Williama Barra a uváděl, že „doposud jsme nezaznamenali podvody v rozsahu, který by mohl mít vliv na jiný výsledek voleb“.

„Některá média nesprávně uvedla, že MS ukončilo vyšetřování volebních podvodů a oznámilo nulový nález podvodu ve volbách. To není to, co Associated Press uvádí, ani to, co uvedl ministr spravedlnosti,“ oznámila mluvčí ministerstva spravedlnosti, informovala o tom reportérka CBS News Catherine Herridgeová.

„Ministerstvo bude i nadále co nejrychleji přijímat a energicky sledovat všechna konkrétní a důvěryhodná obvinění z podvodu.“

Deník Epoch Times se obrátil na MS, aby potvrdilo prohlášení, ale prozatím jsme neobdrželi okamžitou odpověď.

Ministerstvo spravedlnosti se ohradilo proti chybné interpretaci médií o „ukončeném vyšetřování volebních podvodů s nulovým nálezem“. Nadále přijímá a šetří důvěryhodná obvinění.

9. listopadu citovala americká média z interního dokumentu zaslaného ministrem Barrem, kterým pověřil federální žalobce v zemi k prošetření zásadních obvinění z volebních neregulérností.

„Zmocňuji vás k prošetření zásadních obvinění z neregulérnosti voleb a započítávání hlasů před oficiálním potvrzením volebních výsledků ve vašich jurisdikcích v určitých případech, jak už jsem ve specifických případech udělal. Taková vyšetřování a kontroly mohou být provedeny v případě jasných a zjevně věrohodných obvinění z neregulérností, které, pokud by se ukázaly jako pravdivé, by potenciálně mohly ovlivnit výsledek federálních voleb v jednotlivých státech,“ píše se v části dvoustránkového dokumentu. Více zde…

V souvislosti s obavami republikánů ohledně možných volebních podvodů skrze korespondenční hlasování (hlasy odevzdané poštou) se Barr 2. září 2020 v rozhovoru pro CNN vyjádřil, že je obeznámen s několika „velmi rozsáhlými“ vyšetřováními volebních podvodů týkajících se korespondenčního hlasování v některých státech.

„Tohle je hra s ohněm. Jsme velmi těsně rozdělenou zemí [míněna je vyrovnanost volebních preferencí mezi demokraty a republikány, pozn. red.] a lidé musí mít důvěru ve volební výsledky a legitimnost vlády. A lidé, kteří se pokoušejí změnit pravidla metodologie – která je z podstaty věci velmi náchylná k podvodu a nátlaku – jsou lehkomyslní a nebezpeční,“ řekl v zářijovém rozhovoru Barr.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.