Lukáš Chudý NTD News

a 6. 1. 2021

Blíží se 6. leden, svátek Tří králů. V americkém Washingtonu se však odpočívat nebude. Právě v tento den tam bude zasedat kongres USA, aby formálně spočítal hlasy volitelů z jednotlivých států a pak potvrdil, kdo se stal oficiálním vítězem amerických prezidentských voleb.

Připomeňme si, že americký kongres má dvě komory, Senát a Sněmovnu reprezentantů. Ve středu 6. ledna 2021 se budou na jejich společném zasedání sčítat hlasy volitelů, které tam doručili jednotlivé státy podle výsledku jejich voleb.

Američané nevolí přímo prezidentského kandidáta, ale skupinu volitelů, která má v každém státě určitý počet členů. Čili když v nějakém státě vyhrál Biden, znamená to, že voliči si vybrali demokratické volitele, naopak, pokud tam vyhrál Trump, volitelé budou z republikánské strany.

Podle našich informací se již přibližně 40 členů sněmovny reprezentantů USA veřejně vyjádřilo, že podají nebo podpoří námitky proti průběhu voleb v roce 2020.

Aby mohly být námitky uznány, musí podat námitku alespoň jeden poslanec a jeden senátor. Senátor Josh Hawley dal veřejný příslib, že spolu s poslanci vyjádří námitky vůči výsledkům hlasování skupiny volitelů.

K němu se v sobotu přidala další skupina jedenácti republikánských senátorů, kterou vede Ted Cruz z Texasu. Ti ve svém společném prohlášení uvedli, že „obvinění z podvodů a nesrovnalostí“ počtem převyšují jakékoli jiné, které viděli během svého života, přičemž dodávají, že soudy, včetně Nejvyššího soudu USA, tato obvinění odmítly vyslechnout.

Proto senátoři navrhují, aby kongres USA neprodleně vytvořil speciální volební komisi, která provede mimořádný 10-denní audit průběhu sčítání hlasů ve státech, v nichž byly zaznamenány nesrovnalosti a porušení zákona.

Senátor James Lankford navrhuje ustavit komisi pro desetidenní volební audit po vzoru komise z roku 1877. Komise by měla být sestavena z 5 členů Senátu, 5 členů Sněmovny reprezentantů a 5 soudců Nejvyššího soudu USA. Více zde…

Pokud tak kongres neučiní, senátoři vznesou námitky proti hlasování volitelů z těchto států.

Trumpův tým již minulý týden prohlásil, že chtějí v den zasedání kongresu prezentovat americké veřejnosti důkazy o masivních volebních podvodech.

Zatím není jasné, jakým způsobem to chtějí uskutečnit, a zda přijdou s novými důkazy, které zatím nejsou veřejně známé.

6. ledna 2021 se chystají obří protesty ve Washingtonu, na kterých přislíbil svoji účast prezident USA Donald Trump. „Budu tam. Historický den!“ potvrdil Trump na Twitteru svou účast na protestech před Kongresem.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.