Zdenka Danková

10. 1. 2021

Současný nouzový stav byl vládou ČR vyhlášen 5. října 2020 z důvodu zhoršené epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. Na základě předchozích souhlasů udělených Poslaneckou sněmovnou vláda opakovaně rozhodla o jeho prodloužení. V současné době je nouzový stav opětovně prodloužen do 22. ledna 2021.

Vláda rozhodla o přijetí stávajících krizových opatření od 11. ledna:

– návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních se připouštějí za konkrétních podmínek, a to, že návštěvník musí mít minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95, výjimku mají děti, pokud mají jiný ochranný prostředek dýchacích cest. Návštěva nemá přesáhnout 30 minut. Zúčastnit se mohou pouze dvě osoby.

– návštěvu zdravotnického zařízení lez vykonat jen po podrobení se POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2, a to s negativním výsledkem. Výjimku mají osoby, které nemoc již prodělaly v době před 90 dny a donesou potvrzení – při dodržení dalších režimových opatření poskytovatele.

– u všech poskytovatelů zdravotních služeb omezuje přítomnost třetí osoby při porodu ve zdravotnickém zařízení tak, že přítomnost třetí osoby při porodu lze připustit pouze v případě, že jsou splněny podmínky, že jí je rodič dítěte nebo někdo ze společné domácnosti, musí mu být změřena teplota, která nesmí přesahovat 37,0 °C a nesmí mít jakékoliv příznaky onemocnění COVID-19. Ochrana úst a dýchacího ústrojí je samozřejmostí.

– seniory u všech poskytovatelů sociálních služeb v domovech lze navštívit omezeně, podmínkou návštěvy je před zahájením návštěvy podrobení se POC testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2, a to s negativním výsledkem; opět lhůta 90 dnů s potvrzením o prodělání nemoci. Další podmínkou návštěvy je minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95, s výjimkou dětí do 15 let, pokud mají jiný ochranný prostředek dýchacích cest.

– v případě návštěv uživatelů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění lze návštěvu připustit za podmínky, že osoba navštěvující uživatele dodržuje režimová opatření poskytovatele.

Dále se vláda usnesla:

Usnesení č. 12: Prodloužení krizových opatření (omezení volného pohybu, omezení prodeje a poskytování služeb, určené školy pro IZS, omezení činnosti úřadů)
  • Usnesení č. 13: Krizové opatření o omezení provozu škol a školských zařízení
  • Usnesení č. 14: Krizové opatření o činnosti zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb
  • Usnesení č. 15: Prodloužení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o antigenním testování osob
  • Usnesení č. 16: čj. 11/21 Vydání rozhodnutí o prominutí příslušenství daně v souvislosti s mimořádnou událostí způsobenou šířením koronaviru (SARS-CoV-2) a formulace podmínky neexistence nedoplatků v rámci poskytování prostředků státního rozpočtu.

Více informací:

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?