Ihned po inauguraci 20. ledna 2021 podepsal Joe Biden výkonné nařízení o návratu USA k takzvané Pařížské klimatické dohodě. Jeho předchůdce od dohody odstoupil s odůvodněním, že její realizace poškodí ekonomiku USA, na životní prostředí nebude mít vliv a země jako Čína ji stejně nedodržují.
Biden také zastavil projekt výstavby části kanadsko-amerického ropovodu „Keystone XL pipeline“, klíčové exportní ropné infrastruktury Kanady. O práci v důsledku toho přijde zřejmě několik tisíc lidí.
Skupina republikánských senátorů v reakci 22. ledna podnikla kroky, kterými chce blokovat výkonná nařízení Bidena o znovupřipojení se k Pařížské klimatické dohodě a zrušení povolení výstavby ropovodu.
Za rozhodnutí o omezení v ropném průmyslu se na Joea Bidena 24. ledna snesla kritika Nového Mexika i indiánského kmene Uteů v Utahu.
Bidenovo 60-denní moratorium na nové nájemní smlouvy a těžební povolení v ropném průmyslu Nového Mexika vyvolávají ve státě velké obavy z nezaměstnanosti a finančních ztrát.
Skupina zastupující producenty fosilních paliv zažalovala 27. ledna Bidenovu administrativu za výkonné nařízení pro pozastavení nájemních smluv na těžbu ropy a plynu na federálních územích. Tvrdí, že prezident překročil své pravomoci.
Čtyři poslanci Demokratické strany požádali Bidena, aby výkonné nařízení o omezení těžby zrušil. Podle nich jsou v sázce pracovní místa, rozpočty a podkopání americké energetické nezávislosti.
V odezvě na Bidenovo výkonné nařízení navrhla senátorka Cynthia Lummisová (republikáni) zákon omezující podobné akce Bílého domu bez souhlasu Kongresu.
Bidenův „klimatický vyslanec“ Kerry říká, že propuštění zaměstnanci [z ropného průmyslu] mohou pracovat na solárních panelech. To, co se jim děje, je dle něj odrazem „jiných tržních sil“, které však nespecifikoval.
Vrchní státní zástupci šesti států (Západní Virginie, Arkansas, Indiana, Mississippi, Montana, a Texas) varovali Bidena před překročením jeho pravomocí. V případě překročení ústavy nebo ohrožení občanských svobod státy údajně zahájí právní kroky.
Zatímco 28. ledna šéf senátní menšiny republikánů McConnell ostře kritizoval Bidenovy „nesystematické“ environmentální plány, texaský guvernér Abbott adresoval agenturám v jeho státě, aby zažalovaly Bidenovu administrativu za každou federální akci, která ohrožuje energetický sektor státu.
26 republikánských senátorů požádalo 30. ledna o schůzku s Bidenem kvůli jeho nařízením a krokům v energetickém sektoru, které podle nich budou mít tvrdý dopad na mnohé rodiny v USA.
Čtěte také:
Objevení tajných uhelných elektráren v Číně zpochybňuje prohlášení čínského režimu o „čisté energii“ (16. 4. 2019)
Čínský režim slibuje „zelený rozvoj“, a zároveň staví uhelné elektrárny po celém světě (27. 5. 2019)
Čína plánuje vystavět nové uhelné elektrárny dosahující kapacity celé Evropské unie (9. 1. 2020)