Tom Ozimek

25. 11. 2020

Prezident Donald Trump nedávno kritizoval Globální klimatický pakt, ze kterého Spojené státy vystoupily během Trumpovy administrativy, a který demokratický prezidentský kandidát Joe Biden hodlá znovu obnovit. Podle Trumpa není klimatický pakt vytvořen k záchraně planety, ale ke zkáze americké ekonomiky. Trump to uvedl ve videohovoru vedeném z Bílého domu se skupinou G-20.

„Abych ochránil americký pracující lid, tak jsem za Spojené státy odstoupil od této neférové jednostranné Pařížské dohody o klimatu, pro Spojené státy velmi neférový akt,” řekl Trump v diskuzi se světovými lídry ohledně problematiky vztahující se k zachování životního prostředí a klimatických změn.

„Dnes administrativa pod Trumpovým vedením oficiálně odstoupila od Pařížské klimatické dohody. A přesně za 77 dnů, Bidenova administrativa do ní znovu vstoupí”. Napsal prezidentský kandidát Joe Biden ve svém tweetu.

I když bylo Bidenovo vítězství boje o Bilý dům oficiálně vyhlášeno několika mediálními giganty, stále zůstává nejasné, zda se Biden v lednu 2021 skutečně oficiálně ujme úřadu, jelikož se tým právníků prezidenta Trumpa stále snaží soudně prokázat obvinění z manipulace s výsledky voleb.

The Epoch Times nepředjímá výsledek voleb a soudních sporů a prozatím sleduje průběh všech právních sporů.

Dle nadace „Dědictví minulosti“ (Heritage Foundation) by spoluúčast Spojených států na Pařížské dohodě o klimatu stála americkou rodinu v průměru 20 000 dolarů ročně. V roce 2035 by účast USA stála hrubý domácí produkt (HDP) 2,5 triliónu dolarů. Tato oběť by měla podle předpokladů údajně docílit toho, že by se globální teplota v roce 2100 snížila o necelých 0,015 stupňů celsia. A to pouze za předpokladu, že by jiné státy jako například Čína, nezvýšily svoji produkci spalin.

Čína je největším světovým „producentem“ emisí skleníkových plynů. Prohlásila, že do roku 2030 sníží emise CO2 na minimální hodnotu, a že dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2060. Zároveň se objevují zprávy o zvyšující se čínské výstavbě uhelných elektráren, což vzbuzuje pochybnosti o tom, zda je závazek myšlen vážně.

Čtěte také:

Objevení tajných uhelných elektráren v Číně zpochybňuje prohlášení čínského režimu o „čisté energii“

Čínský režim slibuje „zelený rozvoj“, a zároveň staví uhelné elektrárny po celém světě

Čína plánuje vystavět nové uhelné elektrárny dosahující kapacity celé Evropské unie

Kromě vystoupení z Pařížského paktu, se prezident Trump také rozhodl zrušit několik zákonů týkajících se klimatu, které vydal jeho předchůdce Barack Obama. Toto rozhodnutí obsahovalo odvolání slavného „Čistého energetického plánu“ (Clean Power Plan) bývalého prezidenta Obamy, který si dával za cíl snížit emise amerického energetického odvětví o 32 % v časovém období od roku 2005 do 2030.

Trump tento Obamův plán vyměnil za „Dosažitelné nařízení o čisté energii“ (Affordable Clean Energy rule), kterým zredukoval tento cíl o podstatnou část. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) paradoxně poznamenala, že během stejného časového období dlouhodobé průmyslové trendy stejně tak jako tak zaznamenají redukci emisí okolo 35 %.

Administrátor EPA Andrew Wheeler poznamenal, že Obamův klimatický plán by zaplatily rodiny s nízkým a středním příjmem.

„Jedna z analýz dokonce předpověděla až dvoumístné navýšení ceny elektřiny ve 40 státech v důsledku Obamova plánu,” řekl Wheeler.

Anthony Watts, starší člen výzkumu životního prostředí a klimatu v Heartland Institutu, řekl v rozhovoru s deníkem Epoch Times v roce 2019, že Pařížská klimatická dohoda je neefektivní, co se týče redukce změn klimatu.

Watts dále uvedl, že podle propočtů by Pařížská dohoda do roku 2025 v USA způsobila úbytek pracovních míst pro 2,7 miliónů lidí v důsledku redukce části průmyslu.

Jako důsledek účasti USA v této dohodě o klimatu by podle Wattse do roku 2030 Spojené státy zaznamenaly úbytek produkce železa o 38 %, snížení výroby zemních plynů o 31 % a snížení výroby uhlí o 86 %.

Dále dodal, že předpokládané odhady upozorňují na to, že by státy USA ztratily 3 trilióny dolarů HDP a 6,5 miliónů lidí v průmyslovém odvětví by do roku 2040 přišlo o zaměstnání.

Watts dále dodal, že existující data dokazují, že emise kysličníku uhličitého ve Spojených státech a v Evropské unii se v období mezi lety 1970 a 2018, obecně řečeno, udržují na stejné úrovni a nebo se snižují díky přechodu na zemní plyn a energie z obnovitelných zdrojů.

Trump ve svém proslovu na summitu G-20 řekl, že od té doby, co Spojené státy upustily od Pařížského klimatického paktu, zredukovaly emise kysličníku uhličitého více než jakýkoliv jiný národ.

Dle dohody mezi 189 národy, které podepsaly účast v Pařížském paktu v prosinci 2015, je nutné reagovat na problém zvyšující se teploty planety. Podle dohody teplota stoupá v důsledku spalování fosilních paliv a nárůstem takzvaných skleníkových plynů, mezi něž patří například CO2.

K tomuto článku přispěli Cynthia Cai a Bonner R. Cohen.

původního článku deníku The Epoch Times přeložila: S. J.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.