Uplynulo již půl roku od otravy Bečvy a stále není znám viník. Podle Michala Berga (SZ) pochybnosti nad postupem policie a České inspekce životního prostředí spíše rostou, soudní znalec který zpracovává posudek, se ukázal jako nevěrohodný.

Ve výzvě Spravedlnost pro Bečvu volají po nápravě nedostatků v našich zákonech, aby se podobné situace v budoucnu neopakovaly. A v tomto směru se věci posouvají dopředu.

Odborný tým bývalé senátorky Jitky Seitlové (KDU-ČSL) a M. Berga(SZ) připravil podrobnou analýzu nedostatků v jednotlivých zákonech. Z ní vyplývá 12 konkrétních doporučení, co by se mělo změnit. Článek s jejich přehledem najdete na webu Seznam Zprávy.

Zavede se i nepřetržité měření kvality vody?

Jedním z doporučení je zavedení nepřetržitého měření kvality vody v našich řekách. Dobrá zpráva je, že na Bečvu takové měřící zařízení bude umístěno. Zatím ale není jasné, jak dlouho bude pilotní projekt fungovat ani zda je v plánu měřit takto kvalitu i ostatních řek.

Potřebujeme účinnější zákony

Proč potřebujeme nepřetržité měření kvality vody, podobně jako jej mají v Německu nebo Nizozemí, a jak to pomáhá chránit naše řeky, sepsal Michal Berg ve článku na Deníku Referendum.