Mnozí uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android během uplynulého víkendu informovali, že na jejich zařízení byl automaticky, a bez předchozího varování či svolení, nainstalován notifikační systém, který uživatele upozorňuje, zda byli vystaveni covidu-19.

Google ve stanovisku pro několik médií nepotvrdil ani nevyvrátil, zda se „automaticky distribuovaný“ systém nainstaloval na zařízení bez souhlasu uživatelů. Pouze uvedl, že „upozornění na ohrožení covidem-19 jsou aktivní, jen pokud je uživatel proaktivně zapne“.

„Spolupracujeme s Úřadem pro veřejné zdraví v Massachusetts, abychom umožnili uživatelům aktivovat upozorňovací systém přímo v nastaveních jejich telefonů s androidem,“ uvedl dále Google. „Tato funkcionalita je zabudována v nastaveních zařízení a automaticky distribuována Obchodem Google Play, takže uživatelé si nemusejí zvlášť stahovat aplikaci. Upozornění na ohrožení covidem-19 jsou aktivní, jen pokud je uživatel proaktivně zapne. Uživatelé rozhodují, jestli si tuto funkci zapnou a zda budou informaci sdílet v systému, aby pomohli varovat ostatní před možným ohrožením“.

Stanovisko Google reaguje na zprávy z RedditHacker NewsGoogle app reviews od mnohých uživatelů z Massachusetts, že služba byla nainstalována bez jejich vědomí.

Aplikace o upozornění na ohrožení covidem-19 „nemá ikonu … musíte jít do nastavení a projít si všechny aplikace“, uvádí jeden z uživatelů. „Toto je obrovský zásah [guvernéra Charlieho Bakera] a Googlu do soukromí a bezpečnosti,“ dodává.

Screenshot zachycuje uživatele androidu, kteří si stěžují na instalaci MassNotify údajně bez toho, aby na to byli upozorněni. Zatmavená místa upravil The Epoch Times. (Obchod Google Play via The Epoch Times)

Jedna žena popsala program jako „spyware“, který dle ní „vypadá, že chce sledovat její polohu“, a poznamenala, že [program] používá bluetooth.

„Je naprosto šílené, že služby Play přicházejí s tímto druhem zadních vrátek. Považuji to za zcela záměrnou… zranitelnost,“ vyjádřil své obavy jeden z uživatelů Hacker News.

Objevily se informace, že bez souhlasu uživatelů byla nainstalována i další aplikace MassNotify. Zdá se, že tato aplikace je jiná než notifikační systém pro Massachusetts.

Deník The Epoch Times kontaktoval za účelem vyjádření úřad guvernéra Massachusetts i Google.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.